Ruské letadlo

Ruské letadlo | foto: Reuters

V airbusu byla bomba, potvrdila FSB. Za echo o teroristech dá miliardu

  • 592
Za pád ruského airbusu na Sinaji může teroristický útok. Oznámil to ředitel ruské tajné služby FSB. Vyšetřovatelé našli stopy výbušnin zahraniční výroby. Egyptská policie zatkla dva zaměstnance letiště v Šarm aš-Šajchu, podezírá je z pomoci teroristům. FSB nabízí za informace o strůjcích útoku 50 milionů dolarů.

Ruská státní agentura TASS píše, že na palubě letadla mířícího z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu explodovala podomácku vyrobená výbušnina o síle nejméně jednoho kilogramu TNT. „Můžeme jasně říci, že se jednalo o teroristický čin,“ prohlásil ředitel tajné služby FSB Alexandr Bortnikov.

Následkem výbuchu se podle něj letadlo rozpadlo přímo ve vzduchu. „Vysvětluje to i rozptýlení částí trupu letadla na velké ploše,“ dodal šéf ruských špionů.

Agentura Reuters krátce po vyjádření Bortnikova informovala, že egyptské úřady zatkly dva pracovníky letiště v Šarm aš-Šajchu. Jsou podezřelí z napomáhání teroristům, údajně jim pomohli dostat výbušninu na palubu.

FSB ve svém prohlášení vyzvala k pomoci při identifikování teroristů, kteří mají pád letadla na svědomí. „Za informace vedoucí k zadržení těchto kriminálníků bude odměna 50 milionů dolarů,“ dodala. Taková částka by se rovnala přibližně 1,3 miliardě korun.

Egyptští vyšetřovatelé pracovali i s verzí, podle níž stroji během letu explodoval motor. Moskva před časem o pomoc s forenzní analýzou částí vraku letadla požádala vyšetřovatele z americké FBI.

K útoku na letadlo se před časem přihlásila teroristická organizace Islámský stát, přesněji její egyptská buňka. Centrála džihádistů, kteří sídlí v syrském městě Rakká, jim poté podle hovorů odposlechnutých západními tajnými službami gratulovala k úspěchu. Islamisté útok označili za odvetu za ruské angažmá v Sýrii.

Islámský stát ovšem neupřesnil, jak se mu letadlo podařilo zničit. Experti krátce po pádu airbusu vyloučili, že mohl být sestřelen, vyšetřovatelé tedy prověřovali zejména možnost výbuchu bomby na palubě (názor leteckého experta najdete zde).

Tragédie na Sinaji

Turisté se vraceli bez kufrů, teroristé mohli pracovat v zázemí letiště

Spojené státy, Velká Británie, Irsko, Nizozemsko či Izrael byly o teroristickém útoku přesvědčeny již krátce po pádu letadla, které patřilo ruským aerolinkám Kogalymavia. Pravidelné lety do Šarm aš-Šajchu proto zastavily, turisté se z Egypta dostali speciálně vypravenými evakuačními spoji.

Odcestovat museli bez zavazadel, ta později odletěla zvlášť a majitelům je domů přivezl kurýr. Úřady a letecké společnosti k tomuto opatření přistoupily kvůli obavám, že se teroristé vetřeli mezi zaměstnance v zázemí letiště a bombu tajně ukryli do některého z kufrů, které byly již odbavené a čekaly na naložení do stroje (více čtěte zde).

Rusko bylo během vyšetřování zdrženlivé a nechtělo předjímat, co za havárií letadla stálo. Postupně se ovšem Moskva rovněž přiklonila k tomu, že smrt 224 lidí zapříčinil teroristický útok. Ruské aerolinie nezrušily jen lety na Sinaj, ale do celého Egypta. Stejně jako západní turisté se i Rusové museli domů vracet bez zavazadel, přivezla jim je nákladní letadla moskevského ministerstva pro mimořádné situace

Ruské bombardéry nad Rakká

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý oznámil, že armáda zintenzívní letecké údery proti radikálům v Sýrii. Požádal již ministerstvo obrany, aby mu předložilo návrhy, jak operaci pozměnit, uvedla agentura AP. Jak upozornil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, neznamená to, že Moskva do země plánuje vyslat pozemní jednotky.

Putin v úterý oznámil, že ruské operace v Sýrii „budou nejen pokračovat, ale že se ještě zintenzivní, aby si zločinci uvědomili, že odplata je nevyhnutelná“.

Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters Rusové až do začátku týdne mířili zejména na povstalecké skupiny bojující proti syrskému režimu, z nichž některé jsou podporované Západem. V úterý ale udeřili i na pozice Islámského státu v Rakká. Při úderech nasadili i rakety odpalované z moře a bombardéry s dlouhým doletem.

2. listopadu 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue