Experiment v Zoo Praha: sedm samců jedovatého ještěra v jedné expozici

  • 0
Stěhování mladých varanů komodských v rámci pražské zoo je poměrně běžné, tentokrát jsou však změny revoluční. Úspěšná varaní matka Aranka se po 11 letech v expozici pavilonu Indonéská džungle odstěhovala do zázemí a na jejím místě mohou návštěvníci nově obdivovat skupinu sedmi obřích mladých samců.

V chovu varanů komodských, největších ještěrů na světě, mají pražští chovatelé obrovské zásluhy (ještě v roce 2010 je množili jako jediní v Evropě). A neminula je ani obrovská překvapení, například když samice Aranka poprvé nakladla oplodněná vejce bez partnera (vysvětlení neposkvrněného početí zde).

Stejného kousku se od ní chovatelé dočkali i v loňském roce:

7. dubna 2014

Chov varanů není jednoduchý, ale v Praze se jim daří

Když se varani komodští vylíhnou, je pro ně připraveno bohatě zarostlé a vyvětvené tropické terárium v zázemí Pavilonu želv (stejně jako pro sedmou Arančinu snůšku loni na jaře). Mají zde klid, teplo, vlhko a maximální individuální péči, bez které se prvních měsících života neobejdou. Teprve když jim je zhruba rok, přestěhují se do většího a představí se návštěvníkům.

Bezpečí stromových korun opouští mladí varani definitivně až ve 2,5 až 3 letech a teprve tehdy se odvažují konkurovat jiným dospělým varanům.

„Je to chvíle, kdy nastává čas na další stěhování. Naší skupinu sedmi varaních samečků jsme se letos rozhodli přesunout do expozice pavilonu Indonéská džungle a pokusíme se vytvořit z partenogenetických mláďat, tedy mláďat zplozených bez účasti samce, čistě mládeneckou skupinu,“ vysvětluje revoluční rozhodnutí kurátor plazů a obojživelníků Zoo Praha Petr Velenský.

V rámci evropské historie chovu varanů komodských je to přelomový krok, který může přinést i určitá úskalí. Samčí skupina totiž nemusí fungovat a zvířata nakonec budou muset být od sebe oddělena. Přesto Petr Velenský věří, že bez přítomnosti samice by mezi samci nemusely propukat větší šarvátky.

Rekordmanka a babička

Varaní samice Aranka, matka 48 mláďat, strávila ve stejné expozici 11 let a prožila v ní bouřlivou a úspěšně naplněnou část života. Vzhledem k pokročilejšímu věku pro ni přestal být pobyt ve společném pavilonu vhodný. Proto ji chovatelé přesunuli do zázemí, kde jí dopřávají prvotřídní péči a zasloužený odpočinek.

Varaní samici Aranku si v pražské zoo pratřičně hýčkají. Málokde by asi měla...
"Zázračná" varaní samice Aranka, která Zoo Praha přinášela jednu snůšku mladých...

„Možná se po pár letech zase vrátíme k vystavování jednoho chovného páru varanů, ale kdyby se varaní bratři v dospělosti snášeli a mohli tak zůstat spolu, byl by to příklad pro ostatní zoo. Mohlo by to vést k výraznému početnímu posílení populace v evropských zoo a tím i k jejímu většímu zabezpečení,“ dodává kurátor. Petr Velenský věří, že by skupina mladých samců mohla být opravdu živá a aktivní a i v dospělosti by spolu mohlo žít čtyři až pět samců pohromadě.

Zatím jsou mladí samci ve výběhu spokojení a užívají si jak její rozlehlou plochu a členění, tak vzájemné sociální podněty. Návštěvníci trojské zoo tak mají jedinečnou příležitost pozorovat opravdu unikátní jev: sedm mladých samců největšího ještěra na světě na jednom místě.