Královna Alžběta II oslavila životní jubileum. (9. září 2015) | foto: Reuters

Alžběta loni vydělala 11 miliard korun. Z pronájmu domů, pobřeží i whisky

  • 39
Britská královská rodina loni vydělala na pronájmu nemovitostí téměř 11 miliard korun. To je víc než kdy předtím. Ze zákona z toho dostává patnáct procent na úhradu svých životních nákladů. Peníze plynou z luxusních domů v centru Londýna, pobřeží či od výrobce skotské whisky.

Realitní portfolio má hodnotu celkem 11 miliard liber (asi 421 miliard korun) a královská koruna je největším vlastníkem nemovitostí v Londýně a druhým největším na britském venkově. Loni majetek vydělal 285 milionů liber, tedy 43 miliard korun, uvedla agentura Bloomberg. Není to ale královnin osobní majetek, je to majetek „britské koruny“ a spravuje ho instituce s názvem Crown Estate.

Ještě donedávna byl přitom Crown Estate jen pasivním pronajímatelem domů. Ale s tím, jak začátkem milénia doběhly 100 let trvající nájemní smlouvy z dob královny Viktorie, se instituce proměnila v dynamického developera.

Je to nejlépe vidět na londýnské Regent Street, kde královna vlastní dva kilometry nemovitostí. Před patnácti lety byla třída známá jen jako místo, kde stojí luxusní obchodní dům Liberty a 255 let starý výrobce hraček Hamleys. Jinak se zde pronajímaly kanceláře a prodávaly cetky turistům.

Dnes je z Regent Street luxusní nákupní ulice přirovnávaná ji k pařížské Champs-Élysées nebo k nákupní newyorské třídě Fifth Avenue. Vše odstartovalo, když zde v roce 2004 Apple otevřel svůj první evropský obchod. A následovaly globální módní značky: Banana Republic, J.Crew, Burberry, Michael Kors, Hugo Boss a další.

Byznys audience u královny

Šéfka Crown Estate Alison Nimmo se s královnou podle svých slov vídá jednou do roka, aby jí podala zprávu. „Velmi se zajímá o svůj byznys,“ řekla o královně pro server Bloomberg. Zatímco výdaje na královský život stoupají a vláda snižuje některé sociální výdaje, přesto se královna těší stále velké popularitě: 68 procent Britů si myslí, že monarchie je pro zemi dobrá.

Crown Estate podléhá zvláštním podmínkám podnikání - nesmí si například půjčovat peníze. To je pro realitní firmu neslučitelná kombinace. Řeší to proto uzavíráním společných podniků s jinými správci aktiv - Crown Estate do podniku vloží budoucí příjmy ve formě uzavřených nájemních smluv na desítky let dopředu, partner pak hotovost, která slouží například k opravám a úpravám realitních prostor.

Tímto způsobem spolupracuje například s Norges Bank Investment Management, která spravuje norská národní aktiva, nebo s Gingko Tree Investment, odnoží agentury, která spravuje čínské devizové rezervy. Aktuálně také Crown Estate developuje ve společném podniku s kanadským realitní firmou Oxford Properties několik bloků kancelářských a obchodních prostor v historické čtvrti St. James v londýnském West Endu.

West End, kde vlastní královna nemovitosti za celkem šest miliard liber, nabízí přitom nejdražší kancelářské prostory na světě - pronájem metru čtverečního zde podle poradenské Cushman&Wakefield vyjde na 1 715 liber ročně (65,5 tisíce korun).

Další nemovitosti má v miliardářské ulici Kensington Palace Gardens, kde mají uzavřené smlouvy na dlouhodobý pronájem byznysmeni jako ocelářský miliardář Lakšmí Mittal nebo vlastník fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič.

Skotové nárokují královské výnosy

Mimo Londýn Crown Estate spravuje 138 tisíc hektarů půdy na venkově a také zhruba polovinu britského pobřeží a na to navazujících 22 kilometrů pobřežních vod. Břehy pronajímá kotvištím a přístavům, mělčinu pak majitelům větrných elektráren, které zemi zásobují z pěti procent elektrickou energií.

A vlastní 19 nákupních komplexů po celé zemi a 200 venkovských domků. Ty jejich nájemcům nedávno nabídla ke koupi. Kdo na to neměl, dostal příkaz se do dvou měsíců vystěhovat. Nakonec se místním radnicím podařilo prodloužit lhůtu na půl roku.

S tím, jak britská vláda plánuje předat víc samostatnosti Skotsku, se nejspíš scvrknou i příjmy z královských realit. Ve Skotsku má aktiva za 261,5 milionu liber. Jsou mezi nimi jak větrné elektrárny, tak práva na lov lososa v pobřežních vodách nebo slavný výrobce whisky Glenlivet. Majetek zřejmě zůstane v majetku „koruny“, výnosy ale půjdou skotské vládě.

1. srpna 2013


Britská královská rodina