Ostrov Rodrigues: nejhezčí plážová túra světa v opuštěném ráji

  • 12
Okouzlující a přitom relativně dostupná retro exotika, kde návštěvník nemusí mít z ničeho strach. Takový je ostrov Rodrigues ležící kdesi uprostřed Indického oceánu. Má divokou přírodu, moře s romantickými plážemi a přátelské domorodé Kreoly, kteří žijí život jako před desítkami let.

Nejmenší ostrov Maskarén (do souostroví patří ještě Mauricius a Reunion) leží v Indickém oceánu tak moc uprostřed, že se tu nad vzdálenostmi až tají dech.

Zapomeňte na dimenze střední Evropy. Nejbližší a také první pevninou v okolí je na západě 600 km vzdálený Mauricius. Ale to je teprve začátek. Pak už to nejsou stovky, ale tisíce kilometrů.

Asi 2000 km severozápadně jsou první pevninou Seychelly, 2000 km na severovýchod pak Britské indickooceánské území s vojenskou základnou Diego Garcia, kterou obývá kolem 3000 vojáků. Až dalších 600 km severně pak narazí milovník map na známé Maledivy. Přes 5000 km na východ je to k první velké pevnině a prvnímu velkému městu – západoaustralskému Perthu.

Na Rodrigues letí malé vrtulové letadlo hodně přes hodinu z mnohem většího ostrova Mauricius, který je z Evropy nejdostupnější přes Paříž, Londýn nebo Dubaj se společností Air Mauritius. To je zároveň jediný dopravce, který na Rodrigues létá.

Ostrov je sice maličký, ale díky až bláznivě hornatému vnitrozemí působí nakonec mnohem větším dojmem. Jeho součástí je navíc 200 km lagun a sedm kilometrů korálových útesů.

Jiná dimenze života i cestování

Pojedete tu málokdy víc než padesátkou. Z několika důvodů. Rovný půlkilometrový úsek tu nehledejte. Pořád se to houpá doleva a doprava, nahoru a dolů. Silničky se neustále klikatí podél pobřeží, navíc se věčně projíždí betonovými koryty, kudy při deštích proudí z kopců voda do moře. Kdo chce přejet oněch osm kilometrů z jihu na sever ostrova, čeká ho další anabáze. Ostré serpentiny zaříznuté v divoké vegetaci vulkanického ostrova.

Na ostrově Rodrigues se vyplatí zařadit pomyslnou zpátečku. Zapomenout na klasické turistické exotické destinace, kde na návštěvníka pohlížejí zejména jako na zdroj dolarů. Tohle je jiný, klidný svět. Není kam spěchat, vše má svůj nekonečný, předem daný řád. Není co dohánět ani ztratit. Z jižního Port Sud-Est šplhá malý mikrobus dlouhé desítky minut na nejvyšší bod ostrova Mont Lubin ve výšce skoro 400 metrů nad mořem.

Občerstvení nabízejí malé jednoduché obchůdky, kde jsou často jen ty nejzákladnější životní potřeby a potraviny.

Rybářské loďky na jižním pobřeží

Želvy sloní v rezervaci Francois Leugat na jihu ostrova

Kde vládne kreolština a vyrůstají nejlepší kitesurfaři

Zapomeňte na průvodce, který tvrdí, že se na ostrově lehce domluvíte anglicky tak jako na sousedním Mauriciu. S angličtinou vyřešíte jen nejzákladnější věci. Tady 99,9 procent obyvatel mluví kreolštinou, která má základy ve francouzštině. Druhým jazykem je francouzština a teprve až poté angličtina.

Ale pojďme rychle k moři, protože oceán je tu tím hlavním hybatelem, který řídí koloběh ostrovního života. Na jihovýchodě mezi Port Sud – Est a Graviere jsou ty nejúžasnější pláže pro místní oblíbený kitesurfing, surfování s malým padákem.

Jedním z nejoblíbenějších míst je kitovací škola Kite For Fun u jednoho z hlavních ostrovních hotelů - Mourouk Ebony. Kluci se prohánějí celý den po laguně ve větru a rádi naučí každý trik. A pozor, nejsou to žádní nazdárci. Tady vyrůstají jedni z nejlepších kitesurfařů celého světa.

Proč je Rodrigues vhodný právě pro tento sport a ne už tolik pro klasické surfování? Velké vlny narážejí v dostatečné vzdálenosti od ostrova na nárazníkový korálový útes, jenž obemyká celý ostrov dokola. Mezi šelfem a ostrovem je tak mnohem klidnější, často velmi mělká laguna, která díky téměř konstantnímu větru vytváří ideální podmínky pro „kite“.

Nejkrásnější plážová túra světa

Ale pojďme zpět do nejzazšího jihovýchodního bodu Graviere, kde končí zóna kitesurfingu a začíná to nejkrásnější pobřeží. Stačí si vzít pevnější kotníkové boty, malý batůžek s občerstvením a lahví vody, ručník s plavkami a kšiltovku na hlavu. Začíná ten nejlepší výlet, který můžete na Rodriguesu podniknout. Romantická cesta přes devatero pláží.

Ostrov Rodrigues

  • Ostrůvek Rodrigues, nazývaný Popelka Mascarén, je součástí Mascarénských ostrovů. Nachází se uprostřed Indického oceánu, 600 km východně od ostrova Mauricius, se kterým tvoří od roku 1968 republiku Mauricius. Je dlouhý 18 km, 8 km široký a jeho součástí je 200 km lagun a 7 km korálových útesů.
  • Pravděpodobně ho objevil portugalský mořeplavec Diego Rodriguez roku 1528. Jeho existence však byla známá Arabům již od 10. století, byl totiž součástí jejich navigačních map. První silný pokus o kolonizaci proběhl v roce 1691, kdy Francouz François Leguat prchal se sedmi hugenoty před pronásledováním ve Francii.
  • V roce 1735 zde byla založena první stálá francouzská kolonie. Během následujících století se ostrov stal zastávkou mnoha anglických, francouzských a holandských posádek na cestě do Indie.
Jedna z pustých pláží na východním pobřeží Rodriguesu
Hotel Tekoma
  • Hlavním městem je Port Mathurin se 6000 obyvateli. Celkem žije na ostrově asi 40 000 tisíc lidí, hlavně afrického původu. Náboženství převládá římskokatolické. Úřední řečí je angličtina, ale všude se hovoří především kreolsky (základem je francouzština) nebo francouzsky.
  • Ostrov je chudičký, žije z turistiky, zemědělství a rybolovu. Vláda ostrova nyní podle komisaře pro turistiku Jeana Richarda Payendeeho maximálně podporuje turistický rozvoj, nechce však propagovat masovou turistiku, ale výběrovou s důrazem na životní prostředí
  • Nejlepší spojení je s Air Mauritius z Paříže, Londýna nebo Dubaje s přestupem na ostrově Mauricius.

Hlavní zdroj Wikipedie

Z Gravier se jde podél pobřeží směr východ, severovýchod a nakonec sever. Nejdřív přijde zátoka Anse Femi s údajně nejkrásnější pláží celého ostrova, ale věřit tomu nemusíte. Následovat totiž budou podobné, možná ještě hezčí. Za mysem Roche Noire přichází úžasná, maličká pláž Anse Bouteille, ta nejlepší pro romantiky, pak Anse Philibert, Grande Anse Trou d ́Argent nebo Baile de l ́Est.

Opuštěný ráj

Chvíli jdete po písku těsně podél moře, někde brouzdáte ve vlnách. Jindy šplháte na skalní výspy nebo procházíte volnými borovicovými porosty. Ze skal rostou palmy. Za tři hodinky cesty tu člověk potká jen pár desítek podobných nadšenců. Přitom jde po jedné z nejkrásnějších plážových túr světa. V každé zátoce může shodit šaty a skočit do průzračné modré vody.

Dalo by se jít ještě dál, tam, kde se cesta láme na západ. Přes Anse Ali, Fournier až k Pointe Coton k dalšímu z hlavních hotelů Coton Bay. Ale pojďme skončit dřív a přitom stylově u výběžku Saint Francois, kde stojí jedna z nejkrásnějších moderních staveb ostrova, boutik Hotel Tekoma.

Tekoma je v krásném kontrastu s tradiční chudší a velmi jednoduchou architekturou ostrova. Ze stráně přímo nad mořem vyrůstá stylově a do detailů vyladěný hotýlek s bungalovy, bazénem a hlavně dechberoucími výhledy na moře. Tady se dá snít... Dívat se směrem, kde už není takřka vůbec nic, jen oceán. Až za 5000 kilometrů by mořeplavec narazil na západní břeh Austrálie. Stojí za hřích si také dát něco v místní restauraci, která má téměř „michelinskou tropickou kuchyni“.

Sušené chobotnice

Na ostrově Rodrigues prakticky nejsou vzácné stavební památky, ale úžasná divoká příroda a okouzlující obyčejný domorodý život. Stačí tu jen tak popojíždět, zastavovat, procházet se, dýchat a dívat se kolem sebe. Někde zajít na trh, koukat na stovky sušených chobotnic, které visí před venkovskými domky skoro tak, jak u nás na vesnici prádlo.

Největším adrenalinem ostrova je kromě již zmíněného kitesurfingu potápění (nejlepší místa jsou Pointe Coton a Pointe Roche Noire na východě a Pointe Palmiste na západě) včetně potápění k lodním vrakům. A také 400 metrů dlouhá lanová dráha zipline přes kaňon Montagne Malgache na jihu s výhledem na moře. Málokde na světě letíte vzduchem na kladce tak vysoko, tak dlouho a tak šíleně bezmocně.

Dovolená u moře

Ještě jste letos nebyly na dovolené? Nezoufejte, vyberte si z velké nabídky pobytů na Raketa.cz a již zítra si můžete užívat pláže.

Kdo má rád plachtění nebo jízdu motorovým člunem, může bezpečně brázdit obří lagunu k nedalekým ostrůvkům s exotickým ptactvem. Zlatým a téměř povinným hřebem programu je pak zastávka u rezervace Francoise Leguata se sloními želvami na nejjižnějším cípu ostrova. Žijí tu skryty v dlouhém kaňonu, jsou jich tam stovky, některé opravdu obrovské. Kousíček odtud se pak můžete podívat do nejdelší přístupné jeskyně ostrova Caverne Patate.

V čem je ostrov Rodrigues zcela nejslavnější, je lov obřích mečounů. Ten největší chycený marlín modrý tu vážil téměř 562 kilo.

Mapa ostrova Rodrigues