Studentka či hudební kritik. Francouzi zveřejňují totožnost obětí teroru

  • 506
„Jeden den jste šťastný teenager, který hraje počítačové hry, a druhý den ležíte v kaluži krve a všude kolem jsou těla,“ říká nevěřícně sedmadvacetiletý Alexis Breuil. V pátek večer netrpělivě očekával zprávu od své mladší sestry, která šla na koncert v klubu Bataclan. Nedočkal se. Jeho sestra se stala obětí teroristů.

Třiadvacetiletá Elodie Breuilová vyrazila podle serveru Time na koncert spolu se šesti přáteli. Když její rodina zaznamenala zprávu o útoku v Bataclanu a nemohla se jí dovolat, začala obvolávat její kamarády a podařilo se jim zjistit, s kým Elodie odešla na koncert.

Jeden z jejích přátel stál ve chvíli, kdy začala střelba, tři metry od Elodie. V nastalém zmatku je ale rozdělil dav a po střelbě už ji nenašel.

Alexis spolu se svým otcem navštívil nemocnici Salpetriere a poté ještě několik zdravotnických zařízení v okolí. Poslali je odtamtud do L’Ecole Militaire, vojenského komplexu v blízkosti Eiffelovy věže. Tam se shromáždily i další rodiny, čekající na zprávy o svých blízkých. Alexis s otcem se tam dozvěděli, že Elodie se stala jednou z 89 obětí střelby v Bataclanu.

Elodie podle serveru studovala design na škole v Conde. Po lednových útocích v redakci Charlie Hebdo projevovala účast pozůstalým a spolu s matkou se účastnila pietního pochodu v centru Paříže.

Mezi oběťmi střelby v klubu byl podle The Guardian také šestatřicetiletý Brit Nick Alexander, který na koncertě prodával trička a odznaky kapely Eagles of Death Metal. Na koncert dorazil se svou bývalou přítelkyní Helen Wilsonovou. Když začala střelba, Alexandr padl vedle ní k zemi.

„Byl ke mně zády, neviděla jsem, co se mu stalo. Snažila jsem se s ním stále hovořit. Pak jsem se mu pokoušela dát dýchání z úst do úst,“ popsala Nickovy poslední okamžiky. „Pak už nemohl dýchat a já jsem ho držela v náručí a říkala jsem mu, že ho miluji. On byl láska mého života,“ vzpomíná Helen, která z masakru vyvázla se zraněnýma nohama.

14.listopadu 2015 v 20:55, příspěvek archivován: 15.listopadu 2015 v 10:40

Such a beautiful young woman killed in Paris attacks. California student Nohemi Gonzalez was in France for school. pic.twitter.com/WpOqIoBZ8x

Třiadvacetiletá Nohemi Gonzalesová byla ve Francii na výměnném pobytu z Kalifornské státní univerzity. Je první potvrzenou americkou obětí útoků. Gonzalesová se narodila v Mexiku, ale později se její rodina přestěhovala do osmdesátitisícového města Whittier východně od Los Angeles. Měla jak americké, tak mexické občanství a posledních několik let žila v Long Beach.

Mezi oběťmi střelby v Bataclanu je také třiačtyřicetiletý Francouz Guillaume B. Decherf. Na koncertu byl pracovně, protože se živil jako hudební kritik v časopise Les Inrocks a do nejnovějšího čísla psal recenzi na poslední album skupiny Eagles Of Death Metal s názvem Zipper down. V jeho závěru zmínil i data chystaných koncertů, kde si fanoušci budou moci skladby poslechnout. Sám zemřel na prvním z nich. Zbyly po něm dvě děti.

Páteční útoky mají 129 obětí. Dalších 352 lidí je zraněno, z toho 99 ve velmi vážném stavu. Podle dosavadních zpráv jsou mezi oběťmi občané 15 států. Při útocích zřejmě zahynul Američan, dvě Tunisanky, Švéd, dva Mexičané, Španělska, dva Rumuni, dva Portugalci, Maročan, dva občané Chile, jeden Brit, tři Belgičané a Alžířan.

Podle listu The Guardian patří k francouzským obětem z klubu i právník Valentin Ribet (26), Djamila Houdová (41) nebo Thomas Ayad (32), manažer u společnosti Universal Music. O život zde přišli také osmatřicetiletý hudební fanoušek Mathieu Hoche, pracující jako technik pro televizní stanici France 24 nebo Chilanka Patricia San Martinová (55). V klubu zemřela i se svou dcerou Elsou, která byla francouzskou občankou. Další chilskou obětí je hudebník Luis Valle, dlouhodobě žijící v Paříži. Jednou z mexických obětí je sedmadvacetiletá Michelli Jaimezová pocházející z Tuxpanu, která pracovala v reklamě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue