Italská armáda chrání francouzskou ambasádu v Římě (14. listopadu 2015).

Italská armáda chrání francouzskou ambasádu v Římě (14. listopadu 2015). | foto: AP

Hraniční kontroly i zavřená Eiffelovka. Evropa se opevňuje po útocích

  • 199
Evropské země v reakci na teroristické útoky v Paříži zpřísňují bezpečnostní opatření. Týkají se kontrol na letištích i hranicích. Premiéři Bavorska a Saska zvažují dokonce zavedení trvalých kontrol na hranicích. Přímo ve Francii jsou uzavřeny desítky turistických atrakcí včetně Eiffelovy věže, v ulicích Paříže hlídkují stovky policistů.

Političtí zástupci evropských zemí se shodují, že páteční útoky nebyly jen útokem na Francii, ale na celou Evropskou unii (vše o útocích najdete zde). Jednotlivé státy proto zavádí dočasná zvýšená bezpečnostní opatření. Finsko například kvůli atentátům zpřísnilo kontroly na letištích a v přístavech. „Nesmíme ponechat prostor strachu a nesnášenlivosti,“ sdělil v sobotu finský premiér Juha Sipila.

Teror v Paříži

Belgický premiér Charles Michel v televizi RTBF požádal Belgičany, aby se vyhnuli cestám do Paříže, které nejsou nezbytné. Jeho mluvčí řekl, že toto opatření má zůstat v platnosti nejméně o víkendu. Hned po útocích hraniční kontroly zpřísnila Itálie. Rusko uvažuje o omezení letů mezi Moskvou a Paříží.

Zemští premiéři Bavorska a Saska Horst Seehofer a Stanislaw Tillich žádají zpřísnění bezpečnostních opatření v Německu. Podle Seehofera je bezpodmínečně nutné zajistit ochranu vnějších hranic Evropské unie. Německo by ale zároveň mělo promyslet, zda se nevrátí i k trvalým kontrolám svých národních hranic.

„Musíme vědět, kdo u nás je a kdo naší zemí projíždí,“ řekl bavorský premiér, který o posílení ochrany německých hranic mluvil už dříve v souvislosti s příchodem běženců do Německa.

Pro lepší ochranu německých hranic se na shromáždění saské Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Neukieritzschi vyslovil i Tillich. „Fakticky nekontrolovaný vjezd do země už nesmí pokračovat,“ řekl.

Polsko: Kvóty jsou pro nás po útocích neprůchodné

Polský designovaný ministr pro evropské záležitosti Konrad Szymaäski v souvislosti s útoky uvedl, že nevidí politickou možnost, jak splnit rozhodnutí Evropské unie o rozdělení uprchlíků podle kvót. „Námi kritizované rozhodnutí Rady EU o rozdělení uprchlíků a přistěhovalců do všech zemích EU mají stále status zavazujícího práva EU. Avšak kvůli tragickým událostem v Paříži nevidíme politické možnosti jeho splnění. Polsko si musí zachovat úplnou kontrolu nad svými hranicemi, nad azylovou a migrační politikou,“ napsal budoucí ministr na serveru wPolityce.pl.

Polsko za předchozí liberální vlády, která tento týden po prohraných volbách podala demisi, souhlasilo s unijním plánem rozdělit migranty mezi země Evropské unie na základě povinných kvót, a na rozdíl od ostatních tří členů visegrádské skupiny (ČR, Maďarska a Slovenska) a také Rumunska hlasovalo na jednání ministrů vnitra pro jejich přijetí.

Boj proti barbarství

Hned po útocích hraniční kontroly zpřísnila Itálie. Zvýšení hraničních kontrol ohlásil také nizozemský premiér Mark Rutte. Nová bezpečnostní opatření budou podle jeho slov viditelná i méně zřejmá. „Násilí a extremismus nikdy nezvítězí nad svobodu a lidskostí,“ řekl.

Bezpečnostní radu svolal španělský premiér Mariano Rajoy. „Nejsme v náboženské válce, ale v boji mezi barbarstvím a civilizací. Mohou nám ublížit, ale nikoli nás zničit,“ řekl. Zvýšená bezpečnostní opatření ohlásil v Maďarsku také tamní premiér Viktor Orbán a na sobotu vyhlásil den smutku. Mají být zpřísněny kontroly na hranicích a zavedeny dodatečné policejní kontroly.

Na situaci ve Francii zareagovalo i Rusko. Tamní Úřad pro civilní letectví informoval ruské letecké společnosti, aby v reakci na atentáty v Paříži zpřísnily bezpečnostní opatření. Mimořádná bezpečnostní opatření zavádějí ruské dráhy.

Podle agentury AP zatím není jasné, co přesně budou zpřísněná bezpečnostní opatření zahrnovat. Rusko již bezpečnostní opatření zpřísnilo v souvislosti s pádem ruského airbusu nad Sinajským poloostrovem z konce října. I o tomto neštěstí se hovoří jako o teroristickém útoku, byť vyšetřování ještě nebylo uzavřeno (více o pádu airbusu zde).

Výjimečný stav ve Francii

Vůbec největší bezpečnostní opatření pochopitelně zavedla Francie. Bezprostředně po útocích vyhlásil prezident François Hollande výjimečný stav. Francouzská policie zakázala do čtvrtka pořádání veřejných demonstrací v oblastech přilehlých k Paříži a v samém hlavním městě. Zákaz se kromě Paříže vztahuje také na přilehlé departementy Seine-Saint-Denis, Hauts-de-Seine a Val-de-Marne.

Opatření v České republice

Česká policie zvýšila kvůli teroristickým útokům ve Francii bezpečnostní opatření, odpoledne se i za účasti prezidenta Miloše Zemana schází předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Podle premiéra a ministra vnitra ale tuzemské bezpečnostní složky nemají žádné informace, že by Česku hrozily podobné útoky jako ve Francii.

"Ještě v průběhu noci na sobotu přijala policie první opatření v souvislosti s tragédii, která se odehrála v Paříži. Posilujeme dohled například v obchodních centrech s nepřetržitým provozem, na letištích s mezinárodním provozem, znásobili jsme také hlídky u zastupitelského úřadu Francie," uvedla policejní mluvčí Jana Macalíková.

Na Letišti Václava Havla větší bezpečnostní opatření nejsou znát. Letištní halou procházejí policejní hlídky jako obvykle. Pracovník u kontroly zavazadel na dotaz ČTK nicméně připustil, že zvýšená opatření letiště přijalo, konkrétnější být nechtěl.

Podle policejního prefekta je zákaz důsledkem toho, že policejní síly jsou nasazeny kvůli „zajištění celkové bezpečnosti ve městě“ po útocích. Nemohou proto plnit úkoly spojené se zajišťováním průvodů a demonstrací, uvedl prefekt. Francouzská samospráva bude mít v případě nutnosti také právo vyhlásit v určitém místě zákaz vycházení, oznámil ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Kvůli solidaritě s oběťmi atentátů neotevřel své brány zábavný park Disneyland, ležící východně od Paříže. „Vzhledem k vážnosti události, které se odehrály ve Francii, a ze solidarity s francouzskou vládou a oběťmi odporných útoků, se pařížský Disneyland rozhodl neotevřít v sobotu 14. listopadu,“ uvedl park.

Zavřeny jsou i jiné turistické atrakce včetně Eiffelovy věže. Po vyhlášení výjimečného stavu pařížská starostka Anne Hidalgová oznámila uzavření veřejných míst v metropoli, zejména muzeí a sportovních zařízení. V pařížské oblasti byly zrušeny také sportovní utkání a soutěže, plánované na sobotu a neděli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue