Francie po teroru vyhlásila výjimečný stav. Na hranicích zpřísnila kontroly

  • 2117
Francouzský prezident François Hollande vyhlásil po šesti teroristických útocích, při kterých v Paříži zemřelo nejméně 129 lidí, výjimečný stav. Bude platit po celém území Francie. Pro oblast pařížské aglomerace jsou bezpečnostní opatření mimořádně zvýšená. Země zavedla také zpřísněné kontroly na hranicích.

Francouzské úřady potvrdily, že v noci se stalo šest útoků, při kterých zněla střelba i výbuchy bomb. O život přišlo podle informací policie 129 lidí, dalších 352 je zraněných, 99 lidí je stále v kritickém stavu. (více o útocích čtěte zde).

Hollande po zasedání krizového štábu vyhlásil výjimečný stav, který má platit po celém území Francie. Výjimečný stav úřadům umožňuje zakázat vycházení z budov, omezit dopravu či uzavřít veřejná místa. Zavřená je část metra, uzavřené zůstanou také veškeré školy, univerzity a muzea. Podle ministra zahraničí Laurenta Fabiuse letiště zůstanou otevřená a v provozu je i železnice.

Francouzští ministři od 9:00 jednali na mimořádném zasedání o dalším postupu po teroristických útocích.

Teror v Paříži

Nejméně osmdesát lidí zemřelo v koncertní síni Bataclan, kde útočníci zadržovali návštěvníky koncertu. Podle svědků atentátníci při střelbě do davu provolávali „Alláhu Akbar“ (Bůh je veliký). Policie do budovy, kde bylo původně zhruba 1 500 lidí, přibližně půl hodiny po půlnoci vtrhla. Tři útočníci se stihli odpálit, jednoho policie zabila. Podle CNN zemřelo celkem osm útočníků, z toho sedm se odpálilo při sebevražedném činu.

Celkem 18 lidí bylo zabito na třídě Charonne a 14 v ulici Alibert, kde bylo otevřeno hodně restaurací s rychlým občerstvením. Pět lidí zahynulo v ulici Fontaine-au-Roi. Čtyři lidé pak zahynuli při pumových útocích u fotbalového stadionu. Tři z nich ale byli údajně atentátníci, přičemž nejméně dva z nich spáchali sebevražedný atentát.

Pařížská prefektura vyzvala obyvatele aglomerace, aby zbytečně nevycházeli z domovů. Úřady také uzavřely několik linek metra. V sobotu zůstanou zavřené rovněž veškeré školy, univerzity a muzea v Paříži. Letiště podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse zůstanou otevřená. V provozu by měla zůstat také železniční doprava. Na sociální síti Twitter se ale objevila informace, že pařížské letiště Orly je uzavřené.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová sdělila, že ministerstvo v tuto chvíli nemá informace, že by mezi oběťmi útoků v Paříži byli čeští občané. Ministerstvo zahraničí je v kontaktu s českou ambasádou v Paříži a situaci, která je zatím velmi nepřehledná, nepřetržitě sleduje.

Premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil zděšení nad teroristickým útokem a dodal, že Francie si zaslouží veškerou podporu a solidaritu. „ Na základě dostupných informaci lze konstatovat, že v České republice žádné aktuální nebezpečí nehrozí,“uvedl. Stejně se vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec (rozhovor s ním najdete zde). Odpoledne v 16 hodin se sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

Na místo nejtragičtějšího ze série útoků dorazili po skončení policejního zásahu i prezident Hollande, premiér Manuel Valls a ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Hollande slíbil, že Francie povede „nemilosrdný“ boj proti terorismu. Útok označil za „zvěrstvo“ a „barbarství“.

Útoky nastaly v době, kdy Francie zavádí zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s blížící se mezinárodní konferencí o globálním oteplování, která začíná za dva týdny. Zástupce Paříže řekl, že je ještě brzy vyhodnotit incidenty jako koordinované teroristické útoky, i když všechno tomu nasvědčuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue