Paříží otřásl teror, kolem 120 mrtvých. Policie zneškodnila útočníky

  • 5259
Při sérii teroristických útoků v Paříži zemřelo v pátek přibližně 120 lidí. Asi osmdesát obětí si vyžádala střelba v koncertní síni Bataclan. Exploze se ozývaly i u fotbalového stadionu, kde hrála domácí reprezentace s Německem. Z areálu byl následně evakuován francouzský prezident Francois Hollande. Na celém území Francie byl vyhlášen výjimečný stav.

Informace během noci hovořily o celkovém počtu přibližně 140 mrtvých. Televizní stanice CNN uvedla, že mrtvých by mělo být až 153. Jde o nejhorší teroristický útok v poválečných dějinách Francie.

Podle úřadů v Paříži došlo celkem k sedmi útokům. Teroristé přepadli budovu koncertní síně Bataclan, kde zabili desítky lidí. Policie proti nim krátce po půlnoci z pátku na sobotu zasáhla. Osmnáct lidí bylo zabito na třídě Charonne a 14 v ulici Alibert, kde bylo otevřeno hodně restaurací s rychlým občerstvením. Pět osob také zahynulo v ulici Fontaine-au-Roi.

Čtyři lidé pak byli zabiti při pumových útocích u fotbalového stadionu Stade de France během fotbalového zápasu, v němž Francie hostila Německo. Právě odtamtud byl evakuován i prezident Hollande, který sledoval fotbalový zápas přímo na stadionu. Spolu s ním byl evakuován i ministra vnitra Bernard Cazeneuve. Některá média spekulují, že dva až tři z obětí byli v tomto případě sami teroristé. Útoky na stadionu byly tři: dva spáchali sebevražední atentátníci zřejmě opásaní výbušninami a v jednom případě vybuchla nastražená bomba.

V koncertním sále Bataclan útočili podle pařížské prefektury čtyři teroristé. Ti zablokovali východy, aby se nikdo nedostal ven. Z toho důvodu se policie nejprve domnívala, že jim jde o zadržení rukojmích. Podle očitých svědků však pachatelé začali střílet přímo do davu s pokřikem: „Alláhu Akbar“ (Bůh je veliký). Ozbrojené složky tak měly rychle jasno v tom, že cílem teroristů je pouze dál zabíjet, a proto po nezbytné přípravě vtrhly co nejrychleji dovnitř.

„Podařilo se nám utéct, všude byla krev, stříleli brokovnicemi do davu,“ uvedl jeden ze svědků z Bataclanu. Podle le Figara tam vešli dva ozbrojení muži a začali střílet. Další svědek uvedl, že přišli úplně normálně oblečení muži, kteří poté vytáhli automatické zbraně typu kalašnikov.

Novinář z Europe 1, který byl přímo v Bataclanu, popsal situaci jako „extrémně násilnou“. Po střelbě vznikla panika, lidé začali utíkat pryč a šlapali po sobě. Útočníci podle něj stihli dvakrát nebo třikrát přebít své zbraně, neměli žádné masky a byli velmi mladí.

Zasahujícímu policejnímu komandu, které přišlo o čtyři muže, se podařilo zabít jen jednoho pachatele. Zbývajícím třem se podařilo vyhodit se do povětří výbušninami, kterými byli opásáni.

Vyhlášení výjimečného stavu a kontroly na hranicích

„Děláme všechno pro to, aby se útoky neopakovaly,“ uvedl francouzský prezident Francois Hollande v televizním vystoupení. Podle něj budou provedeny domovní prohlídky v okolí Paříže a byly uzavřeny hranice. Později prezidentský úřad upřesnil, že země hranice zcela neuzavře, jen výrazně zpřísní kontroly na hranicích. Na celém území Francii byl zároveň vyhlášen výjimečný stav.

14.listopadu 2015 v 01:43, příspěvek archivován: 14.listopadu 2015 v 01:47

Thoughts are in Paris tonight #Prayers4Paris pic.twitter.com/l9UcLXNRYD

Viditelně otřesený Hollande hovořil o bezprecedentních teroristických útocích. „Teroristické útoky nebývalých rozměrů probíhají v pařížské aglomeraci. Jsou desítky mrtvých, je to hrůza,“ řekl. Prezident také oznámil, že požádal armádu o pomoc k zajištění bezpečnosti a k vypátrání pachatelů útoků.

Francouzský prezident také svolal na půlnoc kvůli útokům nouzové zasedání kabinetu. Město Paříž vyzvalo obyvatele města, aby prozatím zůstali doma.

Útoky odsoudili světoví státníci

Světoví státníci odsuzují teroristické útoky v Paříži a vyjadřují solidaritu s Francouzi. Zděšení vyjádřil britský premiér David Cameron, německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier či španělský premiér Mariano Rajoy. Americký prezident Barack Obama útoky označil za ohavný pokus o terorizování civilistů.

„Hluboký šok“ ze „zjevně teroristických“ útoků vyjádřila také německá kancléřka Angela Merkelová. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který se s francouzským prezidentem Hollandem účastnil fotbalového zápasu na stadionu v Paříži, v jehož areálu došlo k výbuchům, slíbil Francii pomoc.

Za „nelidské“ útoky v Paříži označil také Kreml. Rusko je prý připraveno pomoci při vyšetřování teroristických činů.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová řekla, že česká diplomacie v tuto chvíli nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byli Češi. Snaží se to prověřit prostřednictvím velvyslanectví v Paříži.

Český premiér Bohuslav Sobotka pak kvůli útokům ve Francii požádal ministra vnitra Milana Chovance a Bezpečnostní informační službu o rychlé vyhodnocení situace včetně možných dopadů na bezpečnost České republiky a Evropské unie (více čtěte zde).

Útoky nastaly v době, kdy Francie zavádí zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s blížící se mezinárodní konferencí o globálním oteplování, která začíná za dva týdny. Zástupce Paříže řekl, že je ještě brzy vyhodnotit incidenty jako koordinované teroristické útoky, i když všechno tomu nasvědčuje.

Na Twitteru již vznikl nový hastag #PrayForParis (modlete se za Paříž).

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue