Lázně Luhačovice. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Lázně v Luhačovicích by do dvou let mohly být na seznamu UNESCO

  • 1
Luhačovice už mají připraveny dokumenty potřebné k zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Uchází se o něj společně s dalšími 15 lázeňskými sídly z Evropy.

Větší počet návštěvníků, lepší finanční podporu a hlavně obrovskou prestiž by přineslo Luhačovicím zapsání na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město o zápis usiluje společně s dalšími patnácti lázeňskými sídly po celé Evropě.

„Pokud všechno dopadne ideálně, mohli bychom se na seznam dostat v létě roku 2017,“ prozradil tajemník luhačovické radnice František Hubáček, který se před nedávnem zúčastnil schůzky všech uchazečů v německém Bad Homburgu.

Aby mohla podat společnou oficiální žádost, musejí mít všechna lázeňská města přichystané potřebné dokumenty. Například soupis památek a plán, jak se o ně budou radnice starat.

Zatímco Luhačovice i další česká města už mají dokumentaci nachystanou, někteří zahraniční kandidáti na ní ještě pracují. Předložit ji musí příští rok v únoru. Společnou žádost na centrální výbor UNESCO v Paříži musejí podat do konce příštího roku.

„Věříme, že všechna města tuto přípravu zvládnou. Zatím jsme neřešili, co by se stalo, pokud by někdo vypadl,“ pověděl Hubáček.

„Domnívám se, že pokud se všechny formální záležitosti vyřídí v termínu, máme velkou šanci uspět,“ dodal.

Očekávají oficiální i neohlášené inspekce

Po podání žádosti by v první polovině roku 2017 navštívili Luhačovice i ostatní kandidáty komisaři z organizace UNESCO.

Mimo oficiálních návštěv lze očekávat i neohlášené inspekce, které přijedou inkognito. Na základě jejich zjištění pak komise v létě téhož roku oznámí oficiální verdikt.

O společný zápis do UNESCO usilují ještě troje západočeské lázně – Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

K nim se připojila města z Německa, Rakouska, Itálie, Francie, Belgie i Velké Británie.

V rámci UNESCO se jedná o unikátní případ, většinou totiž o zápis usilují pouze jednotlivá sídla.

„Všechna tato města reprezentují fenomén evropského léčebného lázeňství, včetně jeho medicínského, společenského, historického, architektonického a technického významu,“ objasnil Jan Kopál, mluvčí radnice v Karlových Varech, které jsou hlavním vyjednavačem za českou stranu.

Přínos? Vyšší návštěvnost i nové dotace

Luhačovice očekávají, že zápis do UNESCO k nim přivede větší počet turistů a pomůže jim s financováním místních památek.

„Dosáhli bychom na dotace vyčleněné pouze pro města zapsaná v UNESCO,“ upřesnil Hubáček.

Do kulturního dědictví by mělo být zapsáno centrum města, park, kolonáda, náměstí a dalších šestnáct kulturních památek, které jsou převážně v majetku společnosti Lázně Luhačovice.

„Zápis do UNESCO s sebou nese i přísnější legislativu a určitá omezení při opravě památek,“ zmínil už před časem výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Podle místostarosty Radomila Kopa s tím však budou mít Luhačovice menší problém než jiná města, která jsou členy UNESCO.

„Jako lázeňské město jsme pod drobnohledem nejrůznějších úřadů a institucí. Památky musíme opravovat šetrně, nehrozí, že by tu vyrostly průmyslové stavby. Splnit přísnější kritéria pro nás tedy nebude problém,“ míní místostarosta.

Luhačovice se o zápis na seznam kulturního dědictví ucházely samostatně v letech 2002–2007. Kandidaturu však kvůli obavám z neúspěchu město stáhlo. Pokud totiž UNESCO žádost jednou zamítne, nelze o zápis usilovat znovu.

4. února 2014