Pro ideální záběry ve 3D vlezl režisér mezi žraloky a házel jim maso

  • 3
„Žraloci se chovají úplně stejně jako jiní dravci, jen ten zabijácký mýtus jim moc nepomáhá,“ je přesvědčený režisér Steve Lichtag, který na žraloky nedá dopustit. Naposledy s nimi točil na pobřeží korálového atolu Aldabra. Stejnojmenný snímek ve formátu 3D vstoupí ve čtvrtek 19. listopadu do kin.

Tentokrát šlo konkrétně o žraloky černocípé (ovšem zkušenosti má i s velkými bílými, více v rozhovoru zde), kteří podle Lichtaga aktivně loví poměrně málo. „Jsou to takoví chytří lenoši. Rádi využívají příležitostí k nějaké mele se připojit, popřípadě si smlsnou na zdechlině,“ popisuje je.

Během natáčení života a příběhů zvířat žijících na ostrově, kam mají lidé vstup zakázán (jak bylo těžké se tam dostat natáčet, čtěte zde), je lákali na to nejlepší co mohli. Tedy na rybí maso, které žraloci nikdy neodmítnou.

„Práce s nimi tak vůbec nebyla těžká, naopak to byla paráda. Stačilo jim přinést masíčko a hráli jako o život. U Aldabry jsou tisíce žraloků a ti jsou naštěstí pořád při chuti, takže nás - kteří dodávali maso - hned po prvním dnu přijali do své smečky,“ pochvaluje si spolupráci těchto drsných herců Lichtag.

Na Aldabře sice žije řada různých druhů žraloků, filmaři ale nejvíc pracovali se žraloky černocípými. Lichtag je přesvědčen, že tento druh není pro člověka nebezpečný: „Nejsou nijak velcí, mají zhruba metr, a jsou to takoví hraví pohodáři.“

Natáčet film se zvířaty bývá to nejtěžší. V Aldabře se na plátně odvíjejí jejich příběhy a formát 3D vás přitom vtahuje do děje v úžasných plastických detailních záběrech. „Hodně scén v podstatě vychází z přirozeného chování, z reakcí na situace, které se na Aldabře standardně dějí. Přesto si musíte u filmu tohoto formátu filmařsky pomoci, jinak by ani natočit nešel, obzvlášť ve 3D,“ vysvětluje Lichtag. Zvířata se i ve filmu chovají naprosto přirozeně. Predátor zůstává predátorem a kořist kořistí i bez přítomnosti kamery.

I suchozemská želva musí do vody

Když se při pastvě zapomenou na útesech, zaplavou si

Tento želvák si roli Elviho vybral, právě on byl totiž ochotný s filmaři...

Nejvíc je Lichtag pyšný na scénu, kdy žraloci na mělčině obklíčí želváka Elviho a snaží se ho napadnout, což se jim ve finále díky Elviho brnění nepodaří a oni doslova utřou. Navíc se díky Elviho zdržování mezitím dokáže žralokům vyhnout i většina čerstvě vylíhlých mořských karet, které se musí co nejdříve dostat z písečné pláže do moře.

„Tahle scéna s želvákem a žraloky je fantastická. Vůbec byli tentokrát žraloci vlastně nejlepšími herci, i když ne všichni ze štábu si to myslí. Já to tak ale s odstupem času vnímám a už se na ně těším v dalším filmu,“ uzavírá Lichtag.

Film Aldabra: Byl jednou jeden ostrov má v českých kinech premiéru 19. listopadu.

Podívejte se, jak se natáčely detailní záběry mezi hejny ryb a lovícími žraloky na útesech, i jak bylo obtížné manipulovat ve vlnách s těžkou technikou: