Ona

Slavné budovy se zahalily do fialové na připomínku nedonošených dětí

  • 6
Nedonošených miminek se rodí stále víc, ale spolu s postupem vědy roste jejich šance na normální život. Na připomínku jejich nelehkého osudu se v pátek významné budovy po celém světě zbarvily do fialova, připojilo se i Česko.

Přibližně každé desáté dítě se narodí nedonošené a počet předčasných porodů neustále roste. Od devadesátých let se však péče o ně velmi zdokonalila.

Náročná péče, co se vyplatí

Děti narozené mezi 24. a 37. týdnem těhotenství nebo s porodní hmotností od 500 gramů do 2,5 kilogramu jsou křehké a maličké, ovšem s kvalitní zdravotní péčí mají šanci dospívat stejně jako jejich donošení vrstevníci. Díky teplu v inkubátoru neprochladnou, i když ještě nemají podkožní tuk. Dýchání jim usnadní podpora dechu a umělý surfaktant. Ten drží plicní sklípky rozpjaté a pro dítě není každý nádech tak namáhavý.

Máma nedonoše- ného syna:

Řekli nám, ať čekáme na telefon, jestli přežil

Renata Prokopová se svými syny

Pokud se miminko narodí před 32. týdnem, musí jej sestřičky krmit infúzí a k tomu přidávají malé dávky mateřského mléka, dokud trávicí trakt dítěte dostatečně nevyzraje. Pak se mu mléko podává sondou přímo do žaludku, dokud se nenaučí samostatnému sání a polykání. S miminky se také cvičí Vojtova metoda a mají pravidelný a dlouhý kontakt s rodiči, aby byl zajištěn správný vývoj po všech stránkách.

Rozšířenou metodou je klokánkování - kontakt holé kůže na kůži, kdy může dítě slyšet tlukot srdce a cítit pokožku rodičů. Podle psychologů i neonatologů má totiž přítomnost a pozornost rodičů na prospěch nedonošenců velký vliv.

Individualizovaná péče

Česká republika patří v oboru neonatologie, tedy péče o nezralé a nemocné novorozence, mezi světovou špičku a v poslední době se do popředí dostává tzv. individualizovaná vývojová péče o nezralé novorozence. „Je známo, že nezralý a nemocný novorozenec má jiné potřeby než dítě donošené a zdravé. Právě vývojovým potřebám novorozence se přizpůsobují jednotlivé činnosti a celková péče,” vysvětluje doktor Lumír Kantor, předseda České neonatologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP).

Unikát v Česku

Rodiče budou s nedonošenými dětmi jako doma v obýváku

Primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Jozef Macko.

„Základní potřebou dítěte je úzký kontakt s matkou, podpora a rozvoj citové vazby mezi rodiči a dítětem navzájem. Individuální přístup je pak zdůrazněním jedinečné existence každého, byť nejmenšího dítěte,“ vysvětluje doktor Lumír Kantor. Vrcholem péče v současné době, v České republice zatím nezavedeným, je podle něj tzv. systém NIDCAP. Je to zkratka pěti anglických slov označujících individuální péči o novorozené děti: Newborn Individualized Developmental Care and Assessment Program.

NIDCAP prosazuje maximální kontakt rodičů a dítěte. „Aplikace vývojové péče vede ke změně role personálu. Klientem neonatologie se tak stávají rodiče a dítě, celá rodina, a to včetně nejbližších příbuzných. Lékař i sestra se stávají pomocníky při cestě,” dodává doktor Kantor.

Domů si mohou rodiče své nejmenší odvézt ve chvíli, kdy se miminko naučí samostatně sát mléko a udrží si tělesnou teplotu.

Purpurové budovy i srdce

V České republice koordinuje aktivity spojené s oslavami světového dne předčasně narozených dětí již popáté rodičovská organizace Nedoklubko, ve které se sdružují a vzájemně podporují rodiny s takovými dětmi.

„K již tradiční odborné konferenci a předávání cen purpurového srdce osobnostem české neonatologie letos poprvé přidáváme ještě velké setkání rodin předčasně narozených dětí s jejich lékaři a sestřičkami a velkolepý benefiční večer, jehož výtěžek bude použit na zakoupení potřebných přístrojů do všech perinatologických center v ČR,“ říká Lucie Žáčková, ředitelka rodičovské organizace Nedoklubko.

Do purpurové barvy se v pátek ke Světovému dni nedonošených dětí zabarvil pražský Žofín, divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni, Nová Karolina v Ostravě a další budovy po celé České republice. Ve světě pak mohli turisté i místní obdivovat fialovou Eiffelovku v Paříži, Empire State Building v New Yorku nebo purpurové Niagarské vodopády.

, pro iDNES.cz