Detenční zařízení v Drahonicích na Lounsku (12. listopadu 2015)

Detenční zařízení v Drahonicích na Lounsku (12. listopadu 2015) | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Uprchlíci v Drahonicích se zklidnili, hladovka ale pokračuje dál

  • 91
V hladovce v detenčním zařízení v Drahonicích na Lounsku pokračuje stále na čtyřicet uprchlíků. Hladovkářů ale oproti minulým dnům ubylo. Někteří přijali objednané balíčky s jídlem. Také celková situace se zklidnila, policie ve čtvrtek zatím nezaznamenala žádný větší incident.

„Ve středu večer neodebralo večeři 38 lidí, ráno na snídani nepřišlo 36 lidí a oběd neodebralo 31 lidí. Je ale těžké říct, kdo drží cíleně hladovku, protože jídlo si mohou všichni odnášet na pokoje,“ řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Lékařská vyšetření zadržovaných uprchlíků pak podle ní ve středu i dnes prokázala, že v řádu hodin přijali nějakou potravu.

Původně se k hladovce připojilo přes čtyřicet migrantů. Že hladovka stále pokračuje, potvrdili i zadržení migranti.

„Uvědomujeme si, že české zákony umožňují naše dlouhodobé věznění a akceptujeme to. Svou hladovkou však chceme přispět k tomu, abychom byli mírovou cestou propuštěni, přestože nevíme, jakým způsobem je to možné. Pokračujeme v hladovění,“ uvedli ve čtvrtečním prohlášení mluvčí hladovkářů Razad Fazal a Yasin Beelhaadj.

Cizinecká policie uprchlíkům ve čtvrtek sdělila, že požadavkům na okamžité propuštění vyhovět nelze.

„Snažíme se jim vysvětlit, že si mnozí tu dobu zadržení prodlužují sami, protože nespolupracují a my přitom musíme zjistit, kdo jsou,“ poznamenala mluvčí Rendlová.

Od úterý se zranilo sedm uprchlíků

Od úterního vyhlášení hladovky se v Drahonicích zranilo sedm lidí. Poslední vážný incident se udál ve středu kolem 15 hodin, když se běženec z Maroka pokusil napadnout člena bezpečnostní agentury. Když ho pak odváděla policie, bránil se a rozbil hlavou prosklené dveře. Řezné poranění na hlavě mu zdravotníci ošetřili na místě.

Po 17 hodině pak žatecká nemocnice ošetřila jiného uprchlíka s pořezanou rukou a dalšího na interně. Ten zkolaboval, ale podle Rendlové to nesouviselo s hladovkou. Oba byli po ošetření odvezeni zpět, dalšího zraněného ošetřili zdravotníci v zařízení.

„Takové incidenty jsou ale časté. Od začátku roku jsme ve všech zařízeních měli 189 incidentů, u kterých zasahovala policie,“ dodala Rendlová.

Podle dobrovolníků, kteří uprchlíkům v Drahonicích pomáhají, v noci migranti na uzamčených pokojích vyvěsili plakáty ‚Svobodu‘ či ‚Nejsme teroristé‘, policie jim je ale nařídila sundat.

Vedení zvažovalo, že část uprchlíků přestěhuje

Hladovka začala už v úterý v reakci na přesun zhruba 40 uprchlíků v rámci dublinských opatření do Maďarska. Jeden z uprchlíků se pak v úterý na protest před deportací pořezal, podle dobrovolníků se zranili i další dva (psali jsme zde).

Cizinecká policie ještě v noci na čtvrtek zvažovala, že část protestujících uprchlíků odveze do jiného zařízení, aby skupinu oslabila. „Protože se ale situace zklidnila, prozatím jsme od toho ustoupili,“ zmínila Rendlová.

Na místě ale zatím zůstává pořádková jednotka se psy, aby případným dalším incidentům zabránila.

V Drahonicích je nyní zhruba stovka běženců. Zařízení má kapacitu 240 lidí a je určené pouze pro muže. Podmínky, v jakých jsou v Česku uprchlíci ubytováni, kritizují některé tuzemské i zahraniční nevládní organizace a Vysoký komisař OSN pro lidská práva nedávno uvedl, že česká vláda systematicky porušuje práva migrantů.

Česká strana to odmítá a ministr spravedlnosti Robert Pelikán při sobotní návštěvě Drahonic uvedl, že je s podmínkami běženců v zařízení spokojen.

První uprchlíky do Drahonic přivezli 12. října:

12. října 2015

,