Ona

VIDEO: Kýly se zbavíte jen operací. Co vás při zákroku čeká?

  • 2
Kýla je nepříjemné onemocnění, které trápí více muže než ženy. Jedinou možností, jak se jí zbavit, je operace. Každý rok se v Česku provádí zhruba dvacet tisíc těchto zákroků. Co vás při takové operaci čeká, se můžete podívat na videu.

Za kýlu nemůže zvedání těžkých předmětů, jak se mnoho lidí mylně domnívá, ale menší pevnost pojivové tkáně. „Laicky řečeno, aby vznikla kýla, musí být u pacienta obvykle již vrozená slabost některých míst břišní stěny,“ říká chirurg Jiří Fencl z pražské Polikliniky Vysočany.

Co vás čeká...

Chystáte se na vyšetření nebo operaci a nevíte, co vás tam čeká?

Sledujte náš nový seriál, ve kterém vás seznámíme s častými i méně častými zákroky.

Máte tip na vyšetření či operaci, které by vás zajímalo? Napište na zdravi@idnes.cz.

Nejčastěji kýly vznikají v tříslech a v oblasti pupku, zvláštní skupinu pak tvoří kýly v jizvách po předchozích operacích.

Pokud se chcete kýly trvale zbavit, musíte podstoupit operaci. „Při takové operaci je nutné použít síťku – syntetický materiál, který pomůže břišní stěnu trvale vyztužit. Dříve se používaly techniky, které k sobě stahovaly rozestouplé části kýly a velmi často pak vznikaly recidivy,“ vysvětluje lékař Fencl.

Laparoskopie je šetrnější, ale není pro každého

Postupy, jak implantovat síťku na kýlní otvor, je několik. Někde se používá otevřená technika, tedy klasická operace s řezem v třísle, síťka se poté umístí z větší části vně kýlního otvoru.

„Nejmodernější miniinvazivní postup je ale laparoskopický. Při něm se zavede do břišní dutiny kamera a síťka se umístí na vnitřní část břišní stěny. Tedy tam, odkud je největší tlak na vznik kýly,“ popisuje postup, který také můžete shlédnout ve videu, operatér Jiří Fencl.

Móda, která ničí zdraví

Ženám škodí kabelky, džíny i podprsenky

Brnem prošly ženy v podprsenkách. Chtěly upozormit na to, že většina dam nosí...

Zákrok se provádí v celkové anestezii jen ze tří míst, po kterých zůstanou drobné ranky, a netrvá déle jak hodinu – stejně jako klasické výkony. Výhodou oproti klasickému přístupu s dlouhým řezem v třísle jsou výrazně menší pooperační bolesti a minimalizace rizika návratu kýly.

„Tento způsob operace je ale vhodný pouze pro dospělé pacienty. Laparoskopický přístup je však zapovězen pro těžké kardiaky a astmatiky, u nichž není možno laparoskopie či celkové narkózy provádět,“ dodává Jiří Fencl, vedoucí lékař oddělení jednodenní chirurgie na Poliklinice Vysočany.