Sidney Crosby z Pittbsurghu právě proměnil rozhodující nájezd v duelu s...

Sidney Crosby z Pittbsurghu právě proměnil rozhodující nájezd v duelu s Montrealem. Gólman Mike Condon byl bez šance. | foto: AP

Pittsburgh po nájezdech udolal Montreal, Plekanec jednou asistoval

• 16
V souboji předních celků tabulky Východní konference hokejové NHL uspěl Pittsburgh na domácím ledě 4:3 po nájezdech nad lídrem soutěže z Montrealu. Za hosty si připsal jednu asistenci Tomáš Plekanec.

První hvězdou středeční konfrontace Pittsburghu s Montrealem byl vyhlášen kapitán domácích Sidney Crosby, jenž si připsal dvě asistence a proměněný nájezd v závěrečném rozstřelu. Po pomalém rozjezdu tak za úvodních patnáct startů v sezoně hvězdný Kanaďan posbíral 9 bodů za 2 góly a 7 asistencí.

1. David Krejčí (BOS), 14z.- 17b.(7+10)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 17z.- 16b.(7+9)
3. Martin Hanzal (ARI), 13z.- 15b.(2+13)
4. Jaromír Jágr (FLA), 13z.- 12b.(7+5)
5. Jiří Hudler (CGY), 16z.- 12b.(4+8)
6. T. Fleischmann (MTL), 17z. - 11b.(4+7)
7. Michael Frolík (CGY), 16z. - 11b.(3+8)
8. Aleš Hemský (DAL), 15z.- 8b.(2+6)
9. Tomáš Hertl (SJS), 15z. - 8b.(2+6)
10. Ondřej Palát (TBL), 16z. - 7b.(2+5)

Po úvodních dvou třetinách zápasu ale byli blíže vítězství Canadiens. Průběžný lídr NHL držel z pozice hostujícího mužstva nejtěsnější náskok 2:3, který mu zajistily branky ze druhé části v podání Brendana Gallaghera a Briana Flynna.

Penguins vrátilo do hry až vyrovnání Patrica Hornqvista z 54. minuty, na němž se asistencí podílel i zmiňovaný Crosby. Kromě něj se pak v rozhodujících samostatných nájezdech proti Miku Condonovi, jenž stále zaskakuje v bráně Montrealu na místo zraněného Carey Price, ještě David Perron. Za Canadiens naopak proti Marc-Andre Fleurymu neuspěli Galchenyuk a Desharnais.

Tomáš Plekanec (20:38, +/-: 0, 1 střela, 0+1) asistoval u úvodní trefy Montrealu z 5. minuty, kdy využil přesilovku ofenzivní bek Andrej Markov. Druhý český útočník hostů Tomáš Fleischmann (15:34, +/-: 0, 1 střela) tentokrát nebodoval a ve druhé třetině se stal terčem ataku Crosbyho, jenž neudržel nervy po třetím gólu Montrealu. Podívejte se, jak srazil Fleischmanna k ledu a vysloužil si dvouminutový trest za nesportovní chování:

Hokejisté Anaheimu sice ve středu prodloužili svou bodovou šňůru už na šest navazujících utkání, plně spokojeni ovšem do kabin znova neodcházeli. Už podruhé za sebou totiž na domácím ledě inkasovali v prodloužení.

V pondělí po chybě kapitána Ryana Getzlafa prohráli 3:4 s Arizonou a ve středu pro změnu stejným skóre podlehli Edmontonu. Kanadskému celku zajistil export dvou bodů dravým průnikem po pravém křídle útočník Teddy Purcell.

V řádné hrací době Anaheim třikrát odskočil do vedení, hosté ale vždy dokázali vyrovnat. U všeho podstatného byl v dresu Oilers mladík Leon Draisaitl (bilance 1+2), jenž nejprve v 25. minutě vymazal úvodní trefu Corey Perryho a ve třetí třetině asistoval u gólů Oscara Klefboma na 2:2 a Ryana Nugent-Hopkinse na 3:3. Po dosavadních šesti startech tak má německý útočník na kontě skvělých deset bodů (4+6).

Utkání přineslo i dvě jubilea. Kanonýr Perry si díky dvěma zásahům zaokrouhlil svou střeleckou bilanci kariéry v Anaheimu na rovných 300 zásahů (v klubové historii vyrovnal druhého Paula Kariyau, lepší je jen Teemu Selänne s 457 góly za Ducks). Druhým hráčem s kulatým zápisem byl zkušený Shawn Horcoff. Útočník, jenž v minulosti odehrál 12 sezon právě za Edmonton, si připsal díky trefě na průběžných 2:1 svůj 500. bod kariéry.

Výsledky NHL

Anaheim - Edmonton 3:4 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)
Branky
: 11. a 47. Perry, 42. Horcoff - 25. Draisaitl, 46. Klefbom, 49. Nugent-Hopkins, 62. Purcell. Střely na branku: 37:27. Diváci: 16 505. Hvězdy zápasu: 1. Purcell (Edmonton), 2. Perry (Anaheim), 3. Nugent-Hopkins (Edmonton).

Pittsburgh - Montreal 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0)
1. Dupuis, 20. Määttä, 54. Hörnqvist, rozh. nájezd Perron - 5. Markov (Plekanec), 28. Gallagher, 35. Flynn. Střely na branku: 34:38. Diváci: 18 455. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Hörnqvist (oba Pittsburgh), 3. Subban (Montreal).