Takto si Petra představoval Václav Brožík.

Takto si Petra představoval Václav Brožík. | foto: archiv

Husovo upálení popsal kronikář z Mladoňovic. Byl svědkem jeho popravy

  • 3
Letošní rok není jenom výročím upálení Jana Husa, ale také výročím narození jeho klíčového kronikáře Petra z Mladoňovic u Jemnice, kterého namalovali i na nejstarším vyobrazení skonu jeho mistra.

Okolnosti upálení mistra Jana Husa bychom neznali tak dobře, jak je známe, kdyby nebylo nejslavnějšího rodáka ze vsi u Jemnice, podle jejího názvu nazývaného Petrem z Mladoňovic.

V tomto roce si totiž nepřipomínáme jenom kulaté jubileum 600 let od Husovy smrti v Kostnici, ale také výročí Husova kronikáře Petra.

Od jeho předpokládaného narození v ­roce 1390 v Mladoňovicích letos uplynulo 625 let. „Stěží to zatím jde nějak jistě doložit, ale předpokládá se, že Petr z­ Mladoňovic žil právě v našem domě,“ usmívá se na obecní návsi mladoňovický starosta Jan Chloupek. „Dům je dnes samozřejmě přestavěný, ale je velmi starý. Jeho nejstarší části jsou komplet z kamene,“ říká.

V roce 1990 byl Chloupek jako předseda zdejšího občanského výboru (obec tehdy byla součástí sousedních Třebelovic) u toho, když na návsi odhalili svému nejslavnějšímu rodákovi skromný pomník, symbolicky představující kalich.

„Petr byl sice představitel husitství, ale prosadit jeho pomník byl za socialismu problém, trvalo to několik let. Pomník stojí na návsi nedaleko našeho domu, ale to nebyl záměr, místo v centru obce se nám zdálo nejvhodnější,“ směje se jednasedmdesátiletý starosta, který vesnici řídí jako nezávislý kandidát volební strany Za obec krásnější.

Chloupek začínal jako zdejší knihovník, kterým je i ­dnes. V knihovně schraňuje například kopii děkanské knihy Karlovy univerzity, kde je několik klíčových záznamů o ­Petru z Mladoňovic.

Tento husitský kazatel byl v roce 1415 notářem Petra z Chlumu a z tohoto titulu se stejného roku vydal s Janem Husem do Kostnice jako sekretář celé výpravy. Byl svědkem slyšení Jana Husa před koncilem i jeho následné popravy.

Jedenáct let strávil ve vyhnanství

O událostech zanechal obsáhlé latinsky psané svědectví, psané strohým a věcným jazykem. „Jeho závěrečná část se stala Husovou pašijí a byla čtena v husitské církvi ve výroční den jeho smrti,“ napsal o Petrovi z Mladoňovic historik Jiří Hošna.

V roce 1416 byl Petr také svědkem popravy Husova souputníka Jeronýma Pražského. Déle než jedenáct let strávil ve vyhnanství. V roce 1427 byl doložen jeho pobyt v Batelově. Petrovi z Mladoňovic tam letos při pouti odhalili pamětní desku na faře.

27. června 2015

Petr se pak v roce 1436 zúčastnil spolu s někdejším odpůrcem Janem Rokycanou slavnostního vyhlášení basilejských kompaktát v Jihlavě, kde přečetl latinské schválení kompaktát husity. V roce 1440 se Petr stal rektorem Karlovy univerzity, zemřel v roce 1451.

V Mladoňovicích Petrovým jménem nazvali v roce 2011 otevřenou expozici v bývalé obecní pastoušce. Ukazují tam faksimile nejstaršího dochovaného vyobrazení upálení Jana Husa a přihlížejícího Petra z Mladoňovic v Martinické bibli z roku 1430.

Ve zdejší knihovně visí i reprodukce Brožíkova obrazu Hus před koncilem kostnickým. Mladoňovický rodák je tam zobrazen vychrtlý, skloněný nad pergameny, jak s perem v prstech napjatě poslouchá slova svého mistra.