Nezavíráme hranice, jen zábranami usměrníme tok migrantů, tvrdí Slovinci

  • 40
Slovinsko už buduje plot na hranicích s Chorvatskem, který má pomoci zvládat proud běženců přicházejících do země. Stavba začala ve středu poté, co premiér Miro Cerar oznámil, že na hranici vzniknou „dočasné technické zábrany“, ale nepůjde o uzavření hranic. Podle Chorvatů plot na sedmi místech zasahuje do jejich území, a na hranicích proto roste napětí.

Náměstek ministra vnitra Boštjan Šefic na středeční tiskové konferenci ujišťoval, že smyslem budování zábran na hranicích s Chorvatskem není výrazně omezit proud běženců.

„Bariéry nemají za cíl zabránit příchodu migrantů do Slovinska nebo ho výrazně omezit... Jejich účelem je nasměrovat tok migrantů do kontrolovaných vstupních bodů,“ uvedl Šefic. Podle něj už bylo postaveno asi 1,5 kilometru plotu na dvou místech podél hranice. Celkem by měl plot měřit zhruba osmdesát kilometrů.

Podle Chorvatska, přes které uprchlíci do Slovinska proudí, je krok Lublaně zbytečný a jde o plýtvání penězi. „Bylo by lepší, kdyby postavili přijímací střediska podobná těm, která jsme zřídili my,“ uvedl ministr vnitra Ranko Ostojić. „Žádný drátěný plot lidi v jejich cestě nezastaví,“ dodal.

Napjatá situace panovala večer u přechodu Harmica, kam dorazily chorvatské zvláštní jednotky. Na slovinské straně hranice pak stáli slovinští policisté a nad oblastí rovněž přelétával vrtulník.

Chorvatské úřady tvrdí, že slovinský plot na sedmi místech zasahuje do chorvatského území a požadují, aby byl odstraněn. Lublaň to však popírá.

K pohraniční vesnici Veliki Obrez ve středu ráno přijela nákladní auta s drátěným plotem. Na místě je prý také velký počet policistů a vojáků, z nichž někteří střeží stavební zařízení.

Podle slovinských médií by bariéra vysoké 1,8 metru měla nejprve vzniknout zřejmě na místech, kde je pro běžence přecházení hranice nejsnadnější.

Server 24ur tvrdí, že se už pracuje u obce Dobova, kam novináři nesmějí. Agentura STA uvedla, že stavba plotu by ve středu měla začít i u obcí Brežice a Zavrč.

„Nezavíráme hranice. Chceme zajistit kontrolovaný a bezpečný proud migrantů a zabránit humanitární katastrofě,“ dodal premiér Cerar v úterý na vysvětlenou. Řekl také, že jeho země by neměla zdroje na to, aby přes zimu poskytla útočiště velkému počtu migrantů, pokud by se Rakousko rozhodlo uzavřít své hranice se Slovinskem.

Od poloviny října, kdy Maďarsko uzavřelo hranice s Chorvatskem a odklonilo tím trasu migrantů mířících do západní Evropy přes Slovinsko, prošlo touto malou bývalou jugoslávskou republikou kolem 180 tisíc běženců. Úřady očekávají, že v několika příštích dnech jich dorazí dalších asi 30 tisíc.

Pomoci se zvládáním migrační krize už do Slovinska přijelo zhruba 175 policistů z ostatních členských států Evropské unie. V příštích dvou týdnech by mělo dorazit sto dalších. V pondělí odjelo do Slovinska i 20 českých policistů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video