Fotograf agentury Reuters sledoval přes plot život zadržených migrantů v...

Fotograf agentury Reuters sledoval přes plot život zadržených migrantů v Bělé-Jezové (13. října 2015) | foto: Reuters

V Bělé mohlo dojít k excesům, řekl k situaci uprchlíků úředník vnitra

  • 229
V zařízení pro zajištění cizinců Bělá-Jezová nebylo všechno v pořádku a mohlo dojít i k určitým excesům, přiznal před poslanci z podvýboru pro lidská práva vysoký úředník vnitra, ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová zároveň připustila, že se situace v táboře v Bělé-Jezové zlepšila.

„Když máte někde sedm set lidí na místě pro dvě stě, pravděpodobně dojde k něčemu, co neodpovídá situaci, když je tam těch lidí dvě stě,“ odvětil iDNES.cz Haišman na otázku, jaké přesně excesy měl na mysli. Víc se k tomu nechtěl vyjadřovat s tím, že na některé věci poukazuje ombudsmanka Šabatová.

„To, že v době, kdy bylo v Bělé sedm set lidí, mohlo dojít k určitým excesům, to připouští každý - od ministra vnitra přes ředitele Správy uprchlických zařízení až po pana Andrássyho. Ale nebyly to záležitosti záměrné, systémové nebo ohrožující lidskou důstojnost,“ prohlásil před poslanci Haišman.

Šéf uprchlického zařízení v Bělé Viliam Andrássy poslancům řekl, že bohužel v polovině června přišel enormní nárůst počtu běženců, přičemž z původní kapacity 270 lůžek narostl na přelomu srpna a září počet lidí zadržovaných v Bělé na 700. „Ti klienti mají jiný standard, jiné návyky. Nebylo třeba možné, aby toalety vypadaly jako třeba tady,“ řekl poslancům Andrássy.

Podle Haišmana nebyla Správa uprchlických zařízení připravena na velkou migrační vlnu. Klíčové podle něj bylo vyřešit, co bude s dětmi, když jsou zadrženi rodiče. Padlo rozhodnutí, že nebudou umístěny do zařízení sociální péče, ale že budou doprovázet rodiče.

Šabatová: Situace v Bělé se zlepšila, ale ostnatý drát musí pryč

Šabatová ještě v polovině října ostře kritizovala situaci v Bělé. Uvedla tehdy, že děti uprchlíků mají podle ní nedostatek oblečení, bot i místa na hraní a že žijí v objektivně horších podmínkách, než mají čeští vězni. Tím podle ní Česko porušovalo Evropskou úmluvu o lidských právech i Úmluvu o právech dítěte (více zde).

„Situace se v mnohých aspektech zlepšila,“ připustila v úterý před poslanci Šabatová. Přibyla třeba pediatrička. „Cizinci už nejsou ubytováni v tělocvičně. Dnes je tam kolem sedmdesáti lidí. Situaci to kvalitativně mění k lepšímu,“ uvedla veřejná ochránkyně práv.

V zásadě při splnění určitých podmínek je podle ní možné, aby v Bělé-Jezové byly v uprchlickém zařízení rodiče s dětmi. Jmenovala ale tři podmínky. Jako první zmínila dostatek aktivit pro děti, jako druhou to, že rodiny s dětmi nejsou ve stejném táboře s dalšími dospělými. To se již zčásti podařilo změnit. Přibyly hrací plochy pro děti a samostatní muži byli přesunuti do jiných uprchlických zařízení.

Nesplněna byla ale zatím třetí podmínka přijatelnosti Bělé pro rodiny s dětmi. Aby byla eliminována viditelná přítomnost represivních sil, tedy aby zmizeli jak policisté, tak příslušníci bezpečnostní agentury a aby také uvnitř tábora zmizel ostnatý drát.

„Pokud zařízení nebude oploceno, dostáváme se do kvalitativně jiné situace,“ namítl Haišman. Spolupracovník Šabatové z úřadu veřejného ochránce práv vysvětlil, že nejde o vnější oplocení, ale že by ostnatý drát neměl být uvnitř tábora a rozdělovat ho.

Adamová: Zásadní je, že se nesmí oddělovat děti od rodin

„Myslím, že je tam celá řada věcí ke zlepšení. Ale musíme je posuzovat v určitém kontextu. Pokud je to zařízení koncipováno na nějakou kapacitu a ta je nárazově třikrát převýšena, tak samozřejmě nelze očekávat, že všichni budou mít přístup k dětskému hřišti, jak bylo vytýkáno ve zprávě ombudsmanky,“ řekla iDNES.cz šéfka podvýboru pro lidská práva Markéta Adamová z TOP 09. Spor o to, jestli byly od uprchlíků nezákonně vybírány peníze, bude podle ní muset rozhodnout soud.

Zaorálek a Sobotka chtějí uprchlíky zbavit přehnaných iluzí o Evropě

„Považuji za zásadní, že se nemusí rozdělovat děti a rodiče. To je věc, kterou bychom měli primárně sledovat, aby nemuselo docházet k odlučování dětí od rodin,“ dodala Adamová. Ji osobně, když asi před měsícem navštívila Bělou-Jezovou, překvapilo, když řada lidí, kteří v táboře jsou, mluvila o tom, že netuší, proč tam vůbec jsou.

Adamová iDNES.cz řekla, že plot s žiletkovým drátem uvnitř uprchlického zařízení byl možná oprávněný ve chvíli, kdy byly odděleny různé skupiny uprchlíků a v táboře byli i samostatní muži. „Ve chvíli, kdy byli přesunuti do jiných zařízení a kdy se jedná jen o zařízení pro rodiny, tak by myslím ten plot mohl být bez problému odstraněn,“ řekla šéfka podvýboru pro lidská práva.

5. listopadu 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video