Hello Kitty v dalším podání. Štrasový 3D ochranný kryt pro iPhone 4/4S.

Hello Kitty v dalším podání. Štrasový 3D ochranný kryt pro iPhone 4/4S. | foto: aliimg.com

Hello Kitty kupují i padesátníci. Výrobce na licencích vydělává miliardy

  • 11
Čtyřicetiletá Hello Kitty je nejen roztomilá, ale také hodně vydělává. Její zisky plynou hlavně z licencí, díky kterým je skoro všude: na klíčenkách, teniskách nebo papírových ubrouscích. V sobotu na počest japonské bytůstky s vizáží roztomilého koťátka začíná výstava v muzeu pop kultury v Seattlu.

Postavičku z rasy japonského bobtaila vytvořila v roce 1974 pro společnost Sanrio designérka Yuko Shimizu. Firma poprvé kočičku s červenou mašlí v Japonsku představila o rok později na malé taštičce. V roce 1975 už ji znali také ve Spojených státech.

Hello Kitty je součástí kawaii, tedy japonského dívčího stylu roztomilosti, a vloni svému majiteli přinesla z prodeje všech předmětů a potisků celkem 6,5 miliardy amerických dolarů. Sanrio je navíc šestým největším poskytovatelem licence na světě. To firmu řadí nedaleko za společnosti jakou je Walt Disney nebo Mattel.

„Zatímco Disney je společností zábavního průmyslu, my jsme značkou životního stylu,“ řekl viceprezident pro řízení značky a marketing Sanria Dave Marchi na otázku televize CNBC, jestli má Hello Kitty ambici předstihnout v oblíbenosti Mickey Mouse.

Analytici odhadují, že Hello Kitty představuje zhruba 75 procent ročního provozního zisku společnosti Sanria, který dosahuje 142 milionů dolarů. A v příjmech přináší firmě každoročně 600 milionů dolarů.

Nová strategie s licencemi zabrala

Před lety se Sanrio zaměřovalo především na výrobu produktů, které putovaly k zákazníkům přes síť vlastních maloobchodních prodejen. Marže byly ale poměrně nízké a finanční situace japonské společnosti se rychle zhoršovala.

To se změnilo v roce 2008, kdy se generálním ředitelem Sanria stal Rehito Hatoyama. Obchodní strategií společnosti se od roku 2009 stal masivní prodej licencí. A právě díky tomu zaznamenala za poslední léta oživení.

Zatímco se na účtu hromadí peníze z licencí, Sanrio nepřestává kontrolovat, jestli je Hello Kitty vyobrazena správně. „Jakýkoliv obscénní nebo sexuální nádech by zcela narušil roztomilost koťátka,“ vysvětluje provozní ředitelka Caroline Tsang.

„Hello Kitty najdeme na obrovském množství předmětů, které míří na širokou věkovou škálu zákazníků. Oslovují jak pětileté holčičky, tak patnáctileté dívky nebo klidně i padesátníky,“ řekla CNN antropoložka z Havajské univerzity a autorka knihy Hello Kitty Christine Yano. „Značka je marketingovým géniem.“

Cílovou skupinou jsou děti i dříve narození

„Přilákání mladých fanoušků je pro nás klíčové, protože je velká pravděpodobnost, že budou Hello Kitty podporovat i u svých dětí,“ konstatuje Tsang.

V posledních letech Sanrio až agresivně mířilo i na starší zákazníky. Přišla s kolekcí šperků pod značkou Swarovski a Mikimoto nebo líčidel u Sephory. Hello Kitty se dokonce stala maskotem profesionálního baseballového klubu Los Angeles Dodgers.

Teď se zaměřuje na muže. Jak vysvětlil Marchi, firma chce stále rozšiřovat nabídku předmětů, která by lidem dělaly radost. „Stále častěji jsou našimi fanoušky muži.“ Už před časem proto Sanrio přišlo na trh s trenýrkami, kravatami nebo motýlky, vše s roztomilou Hello Kitty.

V EPM Museum v Seattlu bude od soboty k vidění vše, co je s kawaii koťátkem spojené. Expozice popíše celou historii značky i její raketový růst v průběhu čtyři dekád. K vidění bude také 600 tématických předmětů s Hello Kitty.