Fešácký kabriolet Range Rover přijíždí před zimou. Už jsme v něm jeli

Exkluzivně
Tak přísné utajování jsme ještě nezažili. Na testovacím polygonu Fen End, kam jsme si přijeli novinku Land Roveru prohlédnout, se kromě otevřených „evoků“ totiž prohánějí také zamaskované prototypy nového Jaguaru XJ, o kterém zatím na veřejnost moc informací neuniklo.

Aby to tak zůstalo i nadále, musíme kamery i fotoaparáty nechat v batohu a z kapsy nemůžeme vytáhnout ani mobilní telefony. Automobilka chce evidentně do poslední chvíle udržet pod pokličkou i veškerá data o novince s nápisem Range Rover na kapotě.

Po vyplnění protokolu o mlčenlivosti totiž dostáváme k prozkoumání kabrioletu Evoque zhruba 15 minut, poté opět mizí pod šedou saténovou plachtou. Na off-roadovou trať už vyjíždíme s vozem s černobílým maskovacím polepem.

S nápadem otevřeného modelu Evoque se Land Rover pochlubil na ženevském autosalonu v roce 2012, pozitivní reakce publika pomohla koncept přetavit až do sériové podoby. Nejmenší Range Rover s plátnem místo střechy přijíždí.

Zpevňování

Exteriér otevřené verze se na pohled nijak zásadně neliší od ženevského showcaru. Jistými změnami prošla maska chladiče, nárazníky a světlomety, které vycházejí z letos modernizovaného tří a pětidveřového provedení. Pozornějším neuniknou ani změny na zadních blatnících a dveřích. Finální provedení mechanizmu střechy totiž nijak nezasahuje do boků karoserie a stylově tak působí velmi čistým dojmem. Asi poslední viditelnou inovací a pomyslnou třešničkou na designu je decentní křídlo integrované do zadní příčky nad nápis Range Rover.

Range Rover Evoque Convertible

Podstatně více změn je očím ukryto. Jak jsme se od vedení automobilky dozvěděli, tři roky starý koncept kabrioletu byl v podstatě jen třídveřovým evoquem s uříznutou střechou. Pro sériovou výrobu musel být vůz náležitě vyztužen. Šéf projektu Alan Volkaerts se nechal slyšet, že pro konstruktéry bylo zachování torzní tuhosti velkou výzvou: „Nechtěli jsme dělat kompromisy v designu ani zaprodat mimořádné terénní schopnosti modelu“.

Podvozek byl proto zpevněn masivní křížovou výztuhou, výrazně musela být posílena tuhost rámu čelního okna, bočních prahů, bezrámových dveří, jejich pantů, aby byl výsledek co nejlepší, výrazně vyztuženy byly i zadní blatníky. Na klíčových místech je vůz navíc tvořen z vysokopevnostní borem legované oceli.

“Našim cílem bylo dosáhnout srovnatelné tuhosti skeletu, jakým se chlubí uzavřené varianty modelu Evoque, podobných schopností v terénu i vysoké bezpečnosti posádky a s tím vždy souvisí jisté navýšení hmotnosti,“ komentuje Alan Volkaerts. Kabriolet evoque je tak zhruba o čtvrt tuny těžší než třídveřový sourozenec.

Na schopnosti v terénu ale úpravy zásadní vliv nemají. Přední i zadní nájezdové úhly jsou téměř totožné s karosářskou variantou Coupé v provedení Dynamic. Shodná je jeho možnost stoupat do svahů o sklonu až 45° stejně jako brodivost s hodnotou 500 milimetrů.

Nový druh?

Model Range Rover Evoque Convertible výrobce označuje jako světově první luxusní kompaktní SUV kabriolet a z tohoto úhlu pohledu mu asi musíme dát za pravdu. Na současném automobilovém trhu totiž nemá přímého konkurenta a pomineme-li Jeep Wranger, který patří spíš do kategorie off-roadů, a pár méně známých modelů, které se ze země svého původu ani nevyváží, jsou možnosti jízdy v terénu s větrem ve vlasech velmi omezené. Před pár lety se do neprozkoumaných vod otevřených SUV pustil Nissan s modelem Murano CrossCabrio, kvůli neúspěchu byla jeho výroba v roce 2014 ukončena.

Range Rover Evoque Convertible

Kabriolet evoque má oproti muranu jednu podstatnou výhodu, skvěle totiž vypadá. Přesto u Land Roveru nemají přehnané ambice. „Předpokládáme, že otevřená verze bude tvořit asi 10% prodejů (10 tisíc vozů ročně pozn. redakce),“ prozradil Alan Volkaerts. „Klientelu si otevřený evoque získá nejen přilákáním nových zákazníků od jiných značek, věříme ale, že se nám podaří ke kabrioletu přesvědčit i část zájemců, kteří by jinak koupili některou z uzavřených variant. Chceme zákazníky přesvědčit, že Evoque Convertible není jen vozem na léto“, dodává.

Kabriolet pro všechna roční období

Stahovací střecha, její mechanismus a tvar byly podle konstruktérů jedním z největších oříšků. V zadání totiž stálo, že ostře definovaná silueta musí zůstat zachována. Ještě než se Land Rover obrátil na jednoho ze světových specialistů na skládací střechy, firmu Webasto, jeho designéři pečlivě vyhodnocovali všechny dosud známé střešní systémy. Výsledkem spolupráce je nejdelší a nejširší plátěná střecha, jaká je v současnosti na automobilu instalována.

Velký důraz při konstrukci střechy kladla automobilka také na akustický a teplotní komfort na palubě. Speciální pětivrstvá střešní tkanina se zvukovou izolací zajišťuje podle výrobce komfort na úrovni pětidveřového provedení.
Za pozornost stojí i sofistikovaný mechanizmus, který za 18 vteřin a zcela automaticky uloží střechu do vyhrazeného prostoru. Opačná manipulace zabere podle automobilky 21 vteřin. Výhodou plátěné střechy je kromě její hmotnosti také možnost jejího ovládání za jízdy. V případě „evoku“ lze manipulaci provádět zhruba do rychlosti 50 km/h. Prostorově méně náročná konstrukce je navíc zcela oddělena od zavazadlového prostoru. Kufr o objemu 251 litrů je tak pasažérům k dispozici vždy, pokud je střecha otevřená nebo zavřená.

Range Rover Evoque Convertible

Zvýšenou pozornost konstruktéři věnovali také prvkům aktivní bezpečnosti. Pro případ převrácení je otevřený evoque vybaven systémem RPD (Roll-Over Protection Device), který v případě nebezpečí vystřelí za 90 milisekund dva ochranné oblouky umístěné za opěrkami hlavy zadních sedadel. S ohledem na jinou konstrukci karoserie byly upraveny i airbagy. Aby bylo o bezpečnost posádky postaráno v maximální možné míře, byly boční a hlavové airbagy nahrazeny velkokapacitními vzduchovými vaky chránící celé postavy pasažérů. Vyšší pohotovostní hmotnost a změny v jejím rozložení si vyžádaly také úpravy v oblasti nastavení podvozku. I v otevřeném provedení je proto možné zdolávat překážky s bočním náklonem až 35 stupňů.

Dvě specifikace, tři motory

Evoque Convertible bude k dispozici ve dvou výbavových provedeních SE Dynamic a HSE Dynamic se třemi pohonnými jednotkami. Nabídku vznětových motorizací bude pokrývat moderní vznětový čtyřválec z řady Ingenium, který z dvoulitrového objemu nabídne výkon 150 nebo 180 koní. Vrchol nabídky bude tvořit přeplňovaný zážehový čtyřválec Si4 s výkonem 240 koní. Všechny motorizace budou standardně spojeny s devítistupňovou samočinnou převodovkou ZF. Výrazně vyšší pohotovostní hmotnost si vybrala daň v podobě zhoršené dynamiky. Turbodieselové verze jsou podle údajů výrobce ve sprintu na stovku zhruba o 2 vteřiny pomalejší, benzinový protějšek má zaostávat jen o vteřinu.

Zákazníci budou moci vybírat ze 13 barev karoserie, doplňky budou v závislosti na provedení buďto stříbrné (SE Dynamic) nebo leskle černé (HSE Dynamic) a 11 typů kol z lehkých slitin v rozměrech od 17 do 20 palců. K dispozici bude tradičně i velká škála atraktivních doplňků a personalizačních prvků karoserie.

I uvnitř jde s dobou

Vnitřní prostor otevřeného evoqu vychází ze třídveřového kupé pro modelový rok 2016, pro zachování maximální bezpečnosti je však výhradně čtyřmístný. Stejně jako v případě sourozenců i zde interiér zaujme na pohled i dotek příjemnými materiály, mimořádně kvalitním zpracováním a osobitým stylem. Neméně pak i moderní výbavou ve které nechybí ani nejmodernější palubní infotainment značky nazvaný InControl Touch Pro.

Systém vybavený 10,2 palců velkým širokoúhlým dotykovým displejem představuje oproti předchozím verzím výrazný krok vpřed zejména z uživatelského hlediska. Díky integrovanému čtyřjádrovému procesoru Intel se výrazně zlepšila také rychlost jeho odezvy. Výrazně propracovanější je i grafika a funkční výbava. Součástí systému je i synchronizace aplikací mobilních telefonů se systémem Android nebo iOS, Wi-Fi hotspot nebo pevný disk (SSD) s kapacitou 60GB, na který lze uložit až 16 000 hudebních skladeb.

Range Rover Evoque Convertible
Range Rover Evoque Convertible

V rozsáhlém výčtu výbavy a příplatkových prvků nechybí třeba odvětrávaná masážní sedadla, různé typy ambientního osvětlení, high-endový audiosystém Meridian s prostorovým zvukem a výkonem až 660W, 360°parkovací asistent, různé vzory a barvy čalounění a interiérových dekorů a řada dalších prvků.

Do terénu

Evoque Convertible za svými sourozenci nijak nezaostává ani z hlediska použitých technologií. Samozřejmostí je systém Terrain Response přizpůsobující reakce a nastavení vozu na základě řidičem zvoleného programu. Na výběr je čtveřice módů (tráva/sníh/štěrk, bláto, vyjeté koleje a písek). Úplnou novinkou je systém ATPC, který bez zásahu řidiče upravuje nastavení vozu pro optimalizaci trakce a udržování zvolené rychlosti (v rozmezí od 1,8 do 30 km/h) a usnadňuje tak řízení v náročných terénních situacích, kdy by hladký a plynulý pohyb mohl být obtížný. Nechybí ani systémy Wade Sensing informující o hloubce projížděné vody, Hill Descent Control pro bezpečné sjíždění strmých svahů nebo asistent rozjezdu do kopce HSA.

Range Rover Evoque Convertible

Pohon všech kol je standardně řešen elektrohydraulicky ovládanou spojkou Haldex páté generace, za příplatek je k dispozici i sofistikovanější pohon všech kol nazvaný Active Driveline, který slibuje nejen rychlejší reakce, ale tím, že dokáže zcela odpojit pohon zadní nápravy, dokáže být i úspornější.
Nadprůměrně technicky vybaven je Evoq Convertible i pro jízdu po silnici. Standardem je třeba systém vektorování točivého momentu, který přibrzďováním jednotlivých kol potlačuje nedotáčivost a zvyšuje obratnost a bezpečnost. K dispozici je i celá řada bezpečnostních asistentů a systémů pro podporu řízení, jako systém autonomního nouzového brzdění, systém varování při opuštění jízdního pruhu, nebo systém pro udržení vozu v jízdním pruhu, systém bdělosti řidiče, systém pro čtení dopravních značek, head-up displej a řada dalších.

První dojmy

Kabriolet Evoque vypadá senzačně se střechou dole i nahoře. Zbytečně jsme se strachovali i o prostor na zadních sedadlech, který bývá u otevřených derivátů často vhodný jen pro dětské pasažéry. V případě „evoku“ se vzadu celkem pohodlně usadí i pasažéři s výškou kolem 180 centimetrů a je přitom úplně jedno jestli je střecha stažená, či nikoliv. Pochválit musíme také plátěný potah střechy, který je nejen pohledný ale má i velmi solidní izolační vlastnosti a v neposlední řadě modernější palubní infotainment.

Ještě lepší dojem na nás udělala pětiminutová jízda po off-roadové trati. Kabriolet Evoque ani v náročných technických podmínkách nejeví žádné známky kroucení, z interiéru se neozývá skřípání ani vrzání, což není obvyklé ani pro některá SUV s uzavřenou karoserií. I po krátké seznamovací jízdě můžeme prohlásit že torzní tuhost karosérie by modelu Evoque Convertible mohla závidět většina současných kabrioletů.

Zahájení prodeje oznámeno, ceny nikoliv

Nový Range Rover Evoque Convertible se patrně představí veřejnosti na nadcházejícím autosalonu v Los Angeles. Na 170 světových trzích bude v prodeji od jara 2016. Ceny doposud nebyly stanoveny, britský motoristický tisk nicméně uvádí, že cena kabrioletu by měla začínat zhruba na 40 tisících liber, v poměru k aktuálním cenám na českém trhu tedy přibližně na 1,4 milionu korun.

Range Rover Evoque Convertible
Verze TD4 150PS TD4 180PS Si4 240 PS
Motorpřeplňovaný vznětový R4přeplňovaný vznětový R4přeplňovaný zážehový R4
Válců/ventilů 4/164/164/16
Zdvihový objem (cm3) 199919991999
Převodovka/stupňůAutomatická/9Automatická/9Automatická/9
Pohon všech kol (4WD) všech kol (4WD) všech kol (4WD)
Výkon (kW/koní) 110 / 150 132 / 180 177 / 240
Točivý moment (Nm) 380430340
Zrychlení 0–100 km/h (s) 1210,38,6
Maximální rychlost (km/h) 180195209
Průměrná spotřeba (l/100 km) 5,75,78,6
Délka / šířka / výška (mm) 4370 / 2085/ 1609
Rozvor (mm)2 660
Nájezdový úhel vpředu / vzadu 17,5 / 31
Přechodový úhel 20
Brodivost (mm) 500
Součinitel odporu vzduchu (Cd) 0,39
Zavazadlový prostor (l) 251
Objem palivové nádrže (l) 545468,5
Pohotovostní hmotnost (kg) 1 9671 9671 936
  • Nejčtenější

Autoškoly mají povinně vyučovat holandský chvat na otevření dveří, přeje si EU

25. března 2024

Autoškoly by se měly do budoucna při výcviku nových řidičů věnovat bezpečnosti chodců a cyklistů....

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AUTOVIDEO: Čínské ferrari nemá žádné zápaďácké díly. Stovku dá za 1,9 s a stojí třetinu

24. března 2024

Čína se stále více emancipuje i v případě supersportovních aut. V poslední době se objevily...

Autorizované, nebo neautorizované servisy? Boj mezi nimi se vyostřuje

22. března 2024

Dát auto do autorizovaného, nebo neautorizovaného servisu? Věčné dilema, které nemá jednoduchou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šedesátiny slavné škodovky. Embéčko bylo krásné a moderní, na dlouho poslední

21. března 2024

Dnešní Škoda se dá co do objemu výroby i množství modelů jen těžko srovnávat s předchozí...

Diář petrolheada: Do Mostu za klenoty z Mnichova i Stuttgartu

28. března 2024

Zdá se, že i přes poslední záchvěvy je zima u konce a vládu po ní přebírá snad rovnou léto. Alespoň...

Za nula i skoro sedm procent. Úrok na dotovaný elektromobil se hodně liší

28. března 2024

V půlce března byly v Česku spuštěny dotace na elektromobily. Řada lidí je vítá, ale systém podpory...

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

Číňané vycítili šanci uspět s létajícími auty, koupili práva na slovenský AirCar

27. března 2024  18:40

Čínská společnost Hebei Jianxin Flying Car Technology koupila exkluzivní práva na výrobu a...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...