Exšéf pražských strážníků Kotrouš je už z vězení doma, zámečničit nebude

  • 25
Exšéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš, odsouzený v roce 2012 za korupci k nepodmíněnému trestu, je už na svobodě. Do stavební firmy svého známého na Lounsku ale nenastoupil, i když to u soudu sliboval. Měl tam dělat zámečníka, ale sehnal prý lepší práci.

Kotrouš žije po propuštění z vězení se svou rodinou v domku na Plzeňsku. Přestěhovali se tam z Prahy po jeho obvinění. Podařilo se mu už i sehnat zaměstnání, i když jiné, než jaké měl původně domluvené u známého.

„Pracuje jinde,“ odpověděl stroze na dotaz iDNES.cz majitel firmy Jaroslav Janouškovec. K zaměstnání Kotrouše se vyjadřovat nechtěl, řekl pouze, že sehnal lepší práci. Soud přitom při Kotroušově propuštění přihlédl i k tomu, že mu jeho známý vydal potvrzení, že ho zaměstná.

„Vzhledem k tomu, že pana Kotrouše znám ještě před nástupem do výkonu trestu jako velice spolehlivého a pracovitého člověka, tak vím, že jeho pracovní nasazení i zkušenosti řemeslníka budou naší firmě prospěšné,“ uvedl tehdy.

Co nyní bývalý ředitel strážníků dělá, se redakci zjistit nepodařilo. K práci městského policisty se vrátit nemůže, na pět let má zakázáno působit v ozbrojených sborech. U soudu zaznělo, že má desetileté zkušenosti s opravami autobusů a je vyučený autoklempíř. Chtěl zůstat v tomto oboru. „Nebudu vám k tomu poskytovat žádné informace, nemám souhlas klienta,“ sdělila Kotroušova obhájkyně Petra Karbanová.

Na práci zámečníka a svářeče se přitom připravoval už ve věznici. Absolvoval svářečský kurz a účastnil se programu kovovýroba. Při výkonu trestu pracoval, posílali ho na montáže na různá místa v České republice.

I když Kotrouš nedodržel slib soudu, žádná sankce mu nehrozí. Jak vysvětlila ředitelka Probační a mediační služby Jitka Čádová, takové případy se stávají. „Je důležité, jaké je rozhodnutí soudu,“ řekla. Kdyby podle ní v rozhodnutí stálo, že propuštěný musí nastoupit do konkrétního zaměstnání, problém by to byl. Tak konkrétní ale rozhodnutí nebývají. „Pokud je tam řešena otázka zaměstnání, je to v obecné rovině, například že činí kroky k nalezení zaměstnání,“ uvedla.

Věznice ho chválila, pomáhal prý vychovatelům

O Kotroušově propuštění rozhodl Obvodní soud pro Prahu 4 už 22. září (více čtěte zde). Brány pankrácké věznice ale bývalý ředitel pražské městské policie opustil až 26. října, protože proti rozhodnutí se ještě odvolal státní zástupce Petr Jeziorek. Z pět a půl roku dlouhého trestu si odsouzený odpykal jen dva roky a deset měsíců. Soud mu ale uložil nejdelší možnou zkušební dobu, sedm let.

Soudci Vítězslavu Rašíkovi bývalý ředitel strážníků při zdůvodňování své žádosti o propuštění vysvětlil, jak se zpětně dívá na přijetí úplatku 350 tisíc korun. „Mě to velmi mrzí. Byl jsem tehdy pod velkým tlakem. Dcera se rozhodla osamostatnit, byla těhotná, manželka podnikala, nepříliš úspěšně. Byl to můj jediný exces, kterého jsem se dopustil,“ řekl.

S manželkou Evou má dvě dcery a stará se i o těžce nemocnou jednaosmdesátiletou matku. Má také tříletou vnučku, se kterou se kvůli uvěznění mohl vídat jen omezeně. „Dědu při návštěvách neopouští ani na minutu,“ sdělily soudu, který rozhodoval o propuštění, Kotroušova manželka a dcera.

K propuštění napomohlo i kladné hodnocení z věznice. „Vzhledem ke svému vzdělání pomáhá vychovatelům s resocializačními programy,“ zaznělo u soudu. Psychologický posudek z věznice Kotrouše zhodnotil jako emočně vyváženého a adaptabilního člověka, který se chová spolehlivě a svědomitě. Postavil se za něj i ředitel věznice.

Kotrouš byl ve vězení od března 2013. V listopadu 2011 ho vyšetřovatelé obvinili z přijetí úplatku, za který zajistil firmě Jíša autoservis zakázku na opravy vozidel městské policie v mnohamilionové hodnotě. Městský soud v Praze ho potrestal šesti lety vězení, Vrchní soud rozsudek později zmírnil o půl roku. Přidal ale peněžitý trest 400 tisíc korun. Tyto peníze již Kotrouš uhradil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue