Tomáš Plekanec z Montrealu se chystá ke střelbě, sleduje ho Nikolaj Kuljomin  z...

Tomáš Plekanec z Montrealu se chystá ke střelbě, sleduje ho Nikolaj Kuljomin z New York Islanders. | foto: Reuters

Plekanec a Hanzal si polepšili o dva body, Jágrovi se naopak nedařilo

• 24
V devíti čtvrtečních zápasech hokejové NHL se bodově prosadila šestice Čechů. Nejlépe si vedli centři Tomáš Plekanec (1+1) z Montrealu a Martin Hanzal (0+2) z Arizony. Po jedné přihrávce si připsali na konto Ondřej Palát, Andrej Šustr, Tomáš Fleischmann a Tomáš Hertl. Nedařilo se naopak Jaromíru Jágrovi, jenž byl ve svém druhém startu po návratu z marodky na ledě u čtyř inkasovaných gólů.

Vedoucí tým Východní konference i celé NHL, Montreal, si ve čtvrtek upevnil svou pozici dvanáctou výhrou z dosavadních patnácti startů. Odnesli to Islanders, kteří vyprodanou arénu Bell Centre opouštěli s porážkou 1:4.

1. David Krejčí (BOS), 12z.- 15b.(7+8)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 15z.- 14b.(6+8)
3. Martin Hanzal (ARI), 10z.- 12b.(0+12)
4. Jiří Hudler (CGY), 14z.- 11b.(4+7)
5. T. Fleischmann (MTL), 15z. - 11b.(4+7)
6. Jaromír Jágr (FLA), 11z.- 10b.(6+4)
7. Michael Frolík (CGY), 14z. - 9b.(3+6)
8. Ondřej Palát (TBL), 15z. - 7b.(2+5)
9. Aleš Hemský (DAL), 12z.- 7b.(1+6)
10. Radim Vrbata (VAN), 13z. - 6b.(3+3)

Po dvou třetinách byl však stav utkání ještě nerozhodný 1:1 poté, co na otevírací přesilovkovou trefu Dale Weise z 19. minuty odpověděl v 24. minutě hostující Kyle Okposo. Asistenci si díky rozehrávce připsal i slovenský brankář New Yorku Jaroslav Halák.

O všem podstatném se tak rozhodovalo až ve třetí třetině, během níž Canadiens z devíti střel třikrát skórovali a strhli skóre na svou stranu. Klíčový rozdílový gól nejprve obstaral v 47. minutě David Desharnais, při brejku 2 na 1 mu přihrával Tomáš Fleischmann (13:49, +1, 2 střely, 0+1).

Následně se zviditelnil i druhý český útočník Montrealu Tomáš Plekanec (16:03, +2, 2 střely, 1+1), jenž nejprve asistoval u v pořadí třetí branky domácích z hole Brendana Gallaghera a v 58. minutě sám do prázdné klece uzavřel výsledek. Méně spokojený byl po zápase obránce Marek Židlický (16:46, -2), jenž byl na ledě u dvou inkasovaných gólů Islanders.

Po dvou vynechaných zápasech kvůli zranění se vrátil do sestavy Arizony urostlý centr Martin Hanzal, jenž v úvodních devíti duelech sezony vyprodukoval skvělých deset asistencí. A návrat to byl vítězný, když Coyotes na domácím ledě udolali 4:2 Colorado.

Hanzal (17:53, +1, 0+2) k tomu přispěl jak jinak než asistencemi. Na konto mu přibyly hned dvě a s celkovým součtem 12 přihrávek se řadí mezi elitu NHL v daném ohledu.

Stejným počtem asistencí se aktuálně pyšní celkově šestice nejlepších borců. Kromě Hanzala jsou to obránci Montrealu P.K. Subban a Andrej Markov, kapitán Ottawy Erik Karlsson, talent z Calgary Johnny Gaudreau a dallaská hvězda Tyler Seguin.

Český útočník ve službách Arizony se podílel na průběžné trefě Tobiase Riedera na 2:0 a následně ještě na rozdílové akci duelu z 26. minuty, kdy se podruhé v zápase trefil obránce Nicklas Grossmann. Na kontě měl v kariéře už 542 odehraných partií, dva góly v jednom zápase ale zaznamenal vůbec poprvé a stal se tak jasnou první hvězdou vítězného souboje s Avalanche. Výhru v dresu Coyotes oslavil i obránce Zbyněk Michálek (17:07, +2, 1 střela).

Po středečním nezdaru 2:3 po nájezdech v Anaheimu neuspěli hokejisté Floridy ani o den později na ledě San Jose, které unaveného soupeře přehrálo jasně 5:2.

Přestože si u pěti branek Sharks připsal jen jednu asistenci, byl zámořskými novináři vyhlášen druhou hvězdou večera Tomáš Hertl (16:47, +1, 2 střely, 0+1). Po třinácti startech v nové sezoně má zatím na kontě šest bodových zápisů (2+4).

Nedařilo se naopak hostujícímu veteránovi Jaromíru Jágrovi (15:57, -4, 1 střela), jenž ve svém druhém startu po návratu z marodky figuroval na ledě u čtyř inkasovaných gólů. Z dosavadních jedenácti odehraných partií ve statistice +/- skončil v záporných číslech teprve podruhé a celkově je na 0.

Tři góly ze zahajovací dvacetiminutovky nasměrovaly Tampu Bay za výhrou 4:1 na ledě Buffala. Skvělý výkon podal zejména gólman Lightning Andrej Vasilevskij, jenž pochytal 30 z 31 střel Sabres. Od čistého konta jej dělila jen jediná trefa z hole talentovaného mladíka Jacka Eichela. Dvojka posledního draftu zaznamenala už svou pátou branku v premiérové sezoně.

Na úspěchu finalistů posledního Stanley Cupu se podíleli i Češi. Útočník Ondřej Palát (18:12, +2, 1 střela, 0+1), jenž si nedávno s Alexem Killornem prohodil post levého křídla mezi první a druhou formací, asistoval u otevírací branky z hole kapitána Stevena Stamkose. Obránce Andrej Šustr (18:24, +1, 0+1) pro změnu figuroval u finálního čtvrtého gólu, který do prázdné klece v 60. minutě přidal Victor Hedman.

Trápení Philadelphie a zároveň i hvězdného útočníka Jakuba Voráčka (19:50, +1), jenž v úvodu duelu trefil jen tyč a se čtyřmi přihrávkami z třinácti startů tak stále čeká na první gól sezony, nebere konce. Ve čtvrtek Flyers padli už pošesté v řadě, když v souboji dvou výsledkově strádajících celků podlehli domácímu Calgary 1:2 po prodloužení.

Flames poslal do vedení už v 5. minutě Josh Jooris. Philadelphia dokázala vyrovnat v závěru druhé třetiny, kdy svou první trefu sezony oslavil Michael Raffl. Rozhodující okamžik pak přinesla už první minuta prodloužení, ze kterého do gólu Mikaela Backlunda uběhlo jen 35 vteřin.

V bráně hostů se podruhé za sebou na místo Steva Masona představil český gólman Michal Neuvirth a i přes další prohru se za svůj výkon rozhodně nemusel stydět. V úterý pochytal 45 z 48 ran Oilers a ve čtvrtek si poradil s 28 z 30 ran Flames. Jeho pozornost několikrát prověřili i čeští útočníci kanadského celku Michael Frolík (17:41, +/-: 0, 4 střely) a Jiří Hudler (15:56, -1, 1 střela).

Buffalo - Tampa Bay 1:4 (0:3, 1:0, 0:1)
Branky: 25. Eichel - 6. Stamkos (Palát), 12. Johnson, 19. Kučerov, 60. Hedman (Šustr). Střely na branku: 31:22. Diváci: 18.161. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Kučerov (oba Tampa Bay), 3. Eichel (Buffalo).

Washington - Boston 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 18. Ovečkin, 25. Laich, 28. Carlson, 59. Alzner - 13. Hayes. Střely na branku: 31:29. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Carlson, 2. Holtby, 3. Orlov (všichni Washington).

Montreal - NY Islanders 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Branky: 19. Weise, 47. Desharnais (Fleischmann), 48. Gallagher (Plekanec), 58. Plekanec - 24. Okposo. Střely na branku: 24:18. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Desharnais, 2. Weise, 3. Petry (všichni Montreal).

Ottawa - Winnipeg 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 11. Ceci, 33. Ryan, rozhodující sam. nájezd Turris - 38. Ladd, 41. Byfuglien. Střely na branku: 31:40. Diváci: 17.195. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Turris (oba Ottawa), 3. Byfuglien (Winnipeg).

Minnesota - Nashville 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 38. Scandella, 47. Dumba - 37. Fisher, 41. Josi, 55. Hodgson. Střely na branku: 29:24. Diváci: 19.024. Hvězdy zápasu: 1. Rinne (Nashville), 2. Scandella (Minnesota), 3. Josi (Nashville).

Calgary - Philadelphia 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 5. Jooris, 61. Backlund - 40. Raffl. Střely na branku: 30:27. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celé utkání, inkasoval dvě branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 93,33 procenta. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Backlund (Calgary), 2. Giroux (Philadelphia), 3. Jooris (Calgary).

Arizona - Colorado 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 8. a 26. Grossmann (na druhou Hanzal), 23. Rieder (Hanzal), 60. Martinook - 24. McLeod, 57. Duchene. Střely na branku: 28:28. Diváci: 10.270. Hvězdy zápasu: 1. Grossmann, 2. Martinook, 3. Rieder (všichni Arizona).

San Jose - Florida 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Branky: 7. Burns, 10. Donskoi, 24. Marleau (Hertl), 39. Vlasic, 59. Tierney - 11. Trocheck, 35. Pirri. Střely na branku: 32:33. Diváci: 15.525. Hvězdy zápasu: 1. Donskoi, 2. Hertl, 3. Haley (všichni San Jose).

Los Angeles - Columbus 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)
Branky: 13. Martinez, 59. Carter - 7. Atkinson, 19. Dubinsky, 51. Campbell. Střely na branku: 33:25. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Dubinsky, 2. Bobrovskij (oba Columbus), 3. McBain (Los Angeles).