Dlouholetý člen ČSSD a někdejší regionální šéf strany Jaroslav Vomáčka (vlevo) se jako jediný připojil k výzvě opozice, jež chtěla kvůli obvinění hejtmana Jiřího Rozbořila mimořádné zastupitelstvo. Hejtman by podle něj měl odstoupit. | foto: Tomáš Frait, MF DNES a kr-olomoucky.cz; koláž: iDNES.cz

Exšéf olomoucké ČSSD: Obviněný hejtman mě nepřesvědčil. Měl by odejít

  • 1
Na adresu obviněného hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila už padla výzva k rezignaci i z „jeho“ krajské buňky ČSSD. Podstatná část straníků za ním stojí, proti je ale dlouholetý člen Jaroslav Vomáčka. Jako jediný se připojil i k výzvě opozice, jež chtěla kvůli obvinění mimořádné zastupitelstvo.

Pro zastupitele a někdejšího regionálního šéfa ČSSD Jaroslava Vomáčku byl vzdor obviněného hejtmana proti vedení sociální demokracie, které žádalo jeho odchod z funkce, nepříjemným překvapením. Předseda strany, premiér Bohuslav Sobotka kvůli tomu přijel i do Olomouce. K jeho nelibosti se ale za Rozbořila postavili členové krajské buňky.

Podle informací MF DNES jste podepsal návrh části opozice o svolání mimořádného jednání zastupitelstva kvůli olomoucké kauze a obvinění hejtmana Jiřího Rozbořila. Je to tak?

Ano, je tomu tak.

Co vás k tomu vedlo?
Myslím si, že když je někdo v tak vážném podezření, měl by se hájit mimo politiku. Souhlasím s názorem například kolegy Sobotky. Samozřejmě presumpce neviny platí, ale před soudem. V politice to je přece jen natolik závažná věc, že by měl skutečně odstoupit ze všech pozic.

K čemu mělo podle vás případné mimořádné zastupitelstvo vést? Mělo jít o veřejné vysvětlení od hejtmana, anebo přímo o hlasování o jeho odvolání?
Měl by to samozřejmě vysvětlit veřejně a obhájit se, anebo neobhájit. A to v co nejkratší době. Jde o natolik vážnou věc, že není možné odkládat to donekonečna.

Jaká je nyní podpora hejtmana v krajském výboru ČSSD? Při návštěvě Bohuslava Sobotky pro něj hlasovalo 21 z 29 přítomných členů výboru a krajských zastupitelů.
Skutečně 21 bylo pro to, aby setrval. Ty tedy přesvědčil, mě nepřesvědčil. Tuším, že šest lidí bylo proti a dva se zdrželi. Byl jsem jeden z těch šesti. Říkám to veřejně, i když šlo o tajné hlasování.

16. října 2015

Jaká je tedy hejtmanova podpora teď?
Myslím, že je identická jako při prvním jednání. Zhruba dvě třetiny podporují názor Jiřího Rozbořila. Je málo nových skutečností, takže asi všichni vyčkávají. Někteří mají pocit, že by neměl odstupovat, protože kauza zatím nedošla do dalších stadií. Takže se má počkat a v této chvíli mu vyslovit důvěru. Tak to bylo míněno některými, včetně předsedy krajského výboru. Ale vedení ČSSD soudí něco jiného. Je dobrým zvykem, že když má někdo takový problém, měl by odstoupit.

U jednání, na které dorazil premiér, jste byl. Čím hejtman dvě třetiny přítomných členů ČSSD přesvědčil? Zaznělo od něj něco výrazně jiného od toho, co se objevilo v médiích?
Řekl bych, že nic dramaticky nového nezaznělo. Ale jeho přesvědčivý výraz, že nic nezpůsobil, možná některé přesvědčil. Mě ne.

Když jste přicházel na jednání s předsedou Sobotkou, čekal jste, že se jemu a poté i vedení ČSSD hejtman Rozbořil vzepře?
Čekal jsem, že přijde s větší pokorou. Nebylo to pro mě příjemné překvapení. Ale stalo se, co se stalo, a tak to je.

Vydrží Jiří Rozbořil ve funkci až do konce volebního období?
To je v této chvíli příliš odvážná otázka. Uvidíme. Na to si teď netroufám odpovědět.

Nemáte obavu, že to sociální demokracii a nového lídra poškodí před blížícími se krajskými volbami v následujícím roce?
Diskuse na toto téma jsou legitimní. Pro mě to ale o tomto není. Bylo by fér, aby odstoupil a věnoval se svému problému.