Zničili jsme základnu džihádistů u Damašku, chlubí se ruské letectvo

  • 625
Ruské letouny Su-34 v horách nedaleko Damašku zlikvidovaly opevněnou základnu, velitelské stanoviště a muniční sklad teroristů „Islámského státu“, oznámil mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov. Ruský vojenský kontingent v Sýrii stále sílí, podle odhadu Američanů čítá čtyři tisíce vojáků.

Islamisté si podle Konašenkova základnu vybudovali v horských jeskyních nedaleko syrské metropole. Kromě základny u Damašku vybombardovali Rusové i pozice Islámského státu nedaleko historické Palmýry, píše agentura Interfax. Nálet podle ní provedly posádky strojů Suchoj Su-24.

Konašenkov prohlásil, že letci u Palmýry zničili několik palebných pozic s tanky, minomety i sovětským protileteckým kanónem ZU-23. „Podotýkám, že ruské nálety cílí pouze na teroristickou infrastrukturu ve značné vzdálenosti od památek,“ dodal mluvčí ministerstva obrany.

Povstalci s Asadem bojují o přístup k Aleppu

Armáda syrské vlády v posledních dnech svádí tvrdé boje s povstalci o přístupové cesty k druhému největšímu městu v zemi, severosyrskému Aleppu. Válkou rozdělené město vládní síly nehodlají opustit - a ruská vojenská intervence jim vlila novou energii do žil. Boje propukly na dvou důležitých přístupech k Aleppu - na hlavní silnici z jihu od města Hamá a na menší komunikaci vedoucí k Aleppu oklikou od jihovýchodu.

Válka v Sýrii

Zpravodajský portál al-Masdar, disponující údajně dobrými kontakty na syrské ozbrojené složky, uvádí, že vládní armáda provedla protiútok u města Morek, kterého se před několika hodinami zmocnili islamisté, a s pomocí milic Hizballáhu dobyla část města zpět.

Morek se nachází na hlavní severojižní silnici, spojující velká syrská města od Aleppa až po Damašek. Území mezi Morekem a Aleppem ale ovládají protivládní bojovníci - především islamisté - takže držení Moreku samotného není z pohledu zásobování klíčové.

Další boje se odehrávají o něco východněji, na menší komunikaci, kterou vládní síly oklikou zásobují jednotky u Aleppa. Vytlačil je zde Islámský stát, armáda ale ve středu ohlásila, že trasu mezi městy Ithrija a Chanasír znovu ovládla (více zde). Tato východní silnice je jediným přístupem k Aleppu, který nyní armáda - zdá se, že ne zcela stabilně - ovládá.

23.října 2015 v 14:21, příspěvek archivován: 05.listopadu 2015 v 12:37

#Syria #Map Strategic Hama - Aleppo loyalist supply road cut by simultaneous attacks from Rebels and IS pic.twitter.com/84qXV4emql

Detail bojiště jižně od Aleppa. Město Morek se nachází na samém západě výřezu na hranici mezi červenou (vládní) a zelenou (povstaleckou) oblastí. Pro přístup k Aleppu (severně od mapy) vládní síly využívaly východnější okliku. Tmavší pruh ukazuje oblast dočasně ovládanou Islámským státem. (Mapu celkové aktuální situace dle portálu al-Masdar najdete zde.)

Armáda zatím nezískává, ale přestala ustupovat

Vládní vojáci se podle dostupných zpráv zatím nedobrali výrazných územních zisků, přestože jim už více než měsíc formou náletů pomáhá ruské letectvo.

Zastavil se ale pozvolný ústup vládních sil a portál al-Masdar hovoří o několika odražených ofenzívách Islámského státu například v oblasti Aleppa či východosyrského Dajr az-Zauru. Ten stále částečně ovládají vládní vojáci, enkláva je ale obklíčena územím pod kontrolou Islámského státu.

O posílení své role v Sýrii se v posledních dnech snaží i Američané. Ke Kurdům na severovýchodě země vyšlou padesátku instruktorů z elitních jednotek a na základně v tureckém Incirliku, odkud startují k letům nad Sýrii, rozmístí těžké bitevní letouny A-10 i stíhačky F-15C Eagle.

Pokračuje tím určité špičkování mezi Washingtonem a Moskvou - obě velmoci sice jako svůj úmysl deklarují boj s islamisty, tedy silou, která nemá vlastní letectvo, obě však do oblasti přisouvají letouny určené ke vzdušnému boji, v případě Rusů víceúčelové stíhačky Su-30. Protivzdušnou obranu základny Latakíja Rusko vyřešilo také přisunutím křižníku Moskva, který je vybaven střelami země-vzduch dlouhého dosahu.

Rusko se tak vyhnulo rozmístění pozemních baterií protivzdušných střel, což byl krok, kterému důrazně oponoval Izrael, který se obává, že by tyto systémy mohlo získat hnutí Hizballáh. To bojuje po boku syrské armády, zároveň ale se svým arzenálem představuje jednu z největších hrozeb židovskému státu.

Američtí činitelé nyní odhadují, že v Sýrii jsou čtyři tisíce ruských vojáků, zhruba dvojnásobek od započetí intervence na přelomu září a října. Rusové uvádějí, že dosud neutrpěli žádné bojové ztráty, pouze jeden voják spáchal sebevraždu.

Rusové dodali Asadovi také zbraně, například ničivý raketomet:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video