Nadzvukovou rychlostí létaly francouzské stroje Concorde.

Nadzvukovou rychlostí létaly francouzské stroje Concorde. | foto: Archiv autora

Do čtyř hodin kamkoliv. V Británii opět křísí plány na nadzvukové lety

  • 80
Výrobce letadel BAE Systems začíná znovu přemýšlet o možnosti létat v osobní dopravě s nadzvukovými letadly. Firma, která se podílela i na projektu dopravního letadla s nadzvukovou rychlostí Concorde, kvůli tomu koupila část společnosti Reaction Engines.

BAE Systems koupí celkem dvacet procent akcií Reaction Engines, do firmy vloží 20,6 milionu liber. Obě firmy se budou podílet na urychlení vývoje nové třídy raketových motorů Sabre, které kombinují raketovou a proudovou technologii. Nová technologie má podle obou firem přinést revoluci v oblasti nadzvukového létání a letů do kosmu.

Britská vláda má do jejího vývoje investovat přes 60 milionů liber, dotace ale ještě není schválená. „Reaction Engines získá přístup k důležitým průmyslovým, technickým a kapitálovým zdrojům, které jí pomohou dosáhnout fáze pozemních testů motoru,“ uvedly firmy ve společném prohlášení.

Nové motory umožní letadlu při vzletu z nulové rychlosti na ranveji vyvinout rychlost v atmosféře až pětkrát vyšší než rychlost zvuku. Motory Sabre následně přepnou do raketového režimu a vyvinou oběžnou rychlost, která bude pětadvacetkrát vyšší než rychlost zvuku. V podstatě po celé zeměkouli je tak možné cestovat do čtyř hodin.

Legenda Concorde

Vlajkovou lodí nadzvukové dopravy bývala francouzská letadla Concorde, která létala především na linkách mezi Evropou a Spojenými státy. Na začátku svého provozu letoun létal i do Ria de Janiera a Singapuru. Letadlo nápadné svým podlomeným zobákem bylo z provozu staženo tři roky po tragické nehodě z roku 2000.

25. července 2015

Concordu se podařil nejrychlejší let okolo světa: za 31 hodin, 27 minut a 49 sekund. Rychlost tryskáče dosahovala 2 352 kilometrů za hodinu. Concorde několikrát přistál i na pražském letišti. Dnes už je k vidění pouze v muzeích hlavně v USA, Francii a Velké Británii. Ještě dříve nadzvukovou hranici překonal sovětský Tu-144, ten ale v běžném provozu létal výrazně kratší dobu, než Concorde.