Britové věří, že v ruském airbusu byla bomba. Ruší spoje do Egypta

  • 373
Velká Británie a Spojené státy se čím dál více přiklání k názoru, že za pádem ruského airbusu na Sinaji byla bomba nastražená extremisty Islámského státu. Britové, Irové i Nizozemci přerušili kvůli bezpečnosti lety do Egypta. Britské aerolinie v pátek vypraví speciální evakuační lety.

K přerušení spojeni mezi Velkou Británii a egyptským Šarm aš-Šajchem vyzval britský ministr zahraničí Phillip Hammond. Vláda doporučuje, aby do letoviska na břehu Rudého moře létaly jen nejnutnější spoje. „Došli jsme k závěru, že existuje velká pravděpodobnost, že pád způsobila bomba na palubě letadla,“ cituje Hammonda web BBC.

České aerolinky na Sinaj nelétají

Česká republika se k zastavení letů na Sinaj nepřidá. „Nebudeme vydávat nové doporučení pro cestování. Žádné české letecké společnosti do Šarm aš-Šajchu v zimním období ani nemají přímý let,“ řekla iDNES.cz zástupkyně mluvčí ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová. V oblasti je nyní několik desítek českých občanů, se kterými jsou v kontaktu cestovní kanceláře.

České letecké společnosti do inkriminované oblasti Sinajského poloostrova nelétají už delší dobu. Charterový dopravce Travel Service se oblasti vyhnul loni po doporučení Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Do Egypta a Spojených arabských emirátů létá po jiných letových trasách. České aerolinie do Egypta vůbec nelétají. "Linku do Káhiry jsme ukončili s vypuknutím arabského jara a chartery nelétáme," uvedl mluvčí Daniel Šabík.

Britský premiér David Cameron ve čtvrtek řekl, že se vláda rozhodla zrušit lety do Šarm aš-Šajchu před ukončením vyšetřování kvůli informacím z tajných služeb. Z těch údajně scénář s bombou vychází jako nejpravděpodobnější.

Britská vláda chce nyní posoudit všechny důsledky, jaké to má pro leteckou dopravu, protože bezpečnost britských občanů je pro ni na prvním místě.

Lety z Británie do Egypta už zrušily společnosti EasyJet, Thomson Airways, Thomas Cook a British Airways. Podle britské vlády se přerušení spojení s Šarm aš-Šajchem dotkne 20 000 Britů, kteří jsou nyní u Rudého moře.

Letecké společnosti easyJet a Monarch do Egypta mimořádně posílají letadla, na jejichž palubách mají britští turisté zemi opustit. Speciální evakuační lety mají začít v pátek, celkem jich je v plánu patnáct. Jejich odlet budou doprovázet přísná bezpečnostní opatření. O tom, zda bude nutné zpřísnit odbavování na letišti v Šarm aš-Šajchu i dlouhodobě, zatím Egypťané nerozhodli.

Do Británie ve čtvrtek dorazil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, který odpoledne jednal s britským premiérem Davidem Cameronem. Dopoledne na Cameronův pokyn zasedal krizový štáb.

Lety ruší i Nizozemci, Němci čekají na výsledky vyšetřování

Spolu s Británií ruší své lety do Šarm aš-Šajchu i Irsko nebo Nizozemí. To uvádí, že letadla nezamíří do letoviska ani zpět až do neděle. Navíc odklonilo i spoje létající přes severní část Sinaje. V Šarm aš-Šajchu je nyní kolem 400 Nizozemců.

Francouzské ministerstvo zahraničí vydalo doporučení občanům, aby do Šarm aš-Šajchu nelétali, pokud to není nezbytně nutné. Vyhnout by se podle úřadu měli také cestám do sinajského letoviska Taba nedaleko hranic s Izraelem.

Sousední Německo zatím žádné bezpečnostní upozornění pro turisty ani cestující do Egypta nevydalo a chce vyčkat na výsledky vyšetřování. Některé německé aerolinky proto lety do Šarm aš-Šajchu vypravují i nadále. Největší německá letecká společnost Lufthansa však udržuje v platnosti své rozhodnutí z počátku týdne, že se její letadla při dálkových cestách vyhýbají přeletu nad Sinajským poloostrovem.

Její dceřiné společnosti Edelweiss a Eurowings pak „vzhledem k současné situaci na Sinajském poloostrově“ pro tuto chvíli pozastavují lety do Šarm aš-Šajchu a z tohoto letoviska. Létat tam podle původního rozpisu měly dvakrát týdně. Nyní budou spolupracovat s úřady a s cestovními kancelářemi v úsilí dopravit turisty domů, uvedla Lufthansa.

Stejně jako Lufthansa odklonily své dálkové lety i společnosti Travel service, Air France či Emirates.

Informaci o bombě na palubě zveřejnila ve středu americká televize CNN s odvoláním na své zpravodajské zdroje. Islámský stát se bezprostředně po pádu stroje přihlásil k odpovědnosti za tragédii, Egypt však jeho prohlášení odmítá - podle tamějších vládních představitelů se islamisté jen snaží zviditelnit. Teroristé své prohlášení ve středu zopakovali s tím, že ho prý nemusí nijak dokazovat.

Egyptský ministr zahraničí Sámih Šukrí se razantně ohradil proti přerušení spojení s Velkou Británii. Rozhodnutí označil za „předčasné a neoprávněné“. Podle něj je to krok, který poškozuje turistický průmysl jeho země.

Cameron projevil veškeré pochopení pro Egypťany, protože ví, že turistika je životně důležitý faktor jejich ekonomiky. Stejně životně důležité je podle něj ale to, aby před obnovou letů z Británie do Šarm aš-Šajchu byla zlepšena bezpečnostní opatření na tamním letišti. Egypt však oponuje tím, že požadavkům Londýna už vyhověl a bezpečnostní opatření zpřísnil.

Ruská letadla létají do Egypta dál

Britský postup se nelíbí ani Kremlu, který označuje veškeré teorie o pádu letounu za spekulace a apeluje na státy, aby počkaly na závěry oficiálního vyšetřování. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Mluvčí také řekl, že lety ruských letadel do Šarm aš-Šajchu budou pokračovat. Do letoviska má ve čtvrtek dorazit 23 ruských letadel.

Tragédie na Sinaji

Ruský premiér Dmitrij Medveděv požádal ministra dopravy Maxima Sokolova, aby vyjednal se všemi zeměmi, kam létají ruští letečtí dopravci, dodatečná bezpečnostní opatření. Ministerstvo dopravy podle ruských sdělovacích prostředků už poslalo návrhy na nová opatření egyptským úřadům.

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov vidí v britském rozhodnutí zrušit lety širší politický tah. Podle něj je to projev nesouhlasu Londýna s ruskými vojenskými akcemi v Sýrii. „Existuje geopolitický nesouhlas s ruskými akcemi v Sýrii,“ citovala ho agentura RIA Novosti.

Ruské letadlo s 224 lidmi na palubě se zřítilo v sobotu ráno v poušti na Sinajském poloostrově. Airbus A321 se z radarů ztratil krátce po startu z letoviska Šarm aš-Šajch. Ve výšce přes 9 144 metrů náhle začal prudce klesat a poté letoví dispečeři s letounem ztratili spojení.

Společnost Kogalymavia, které airbus patřil, bezprostředně po havárii tvrdila, že letoun byl ve výborném technickém stavu.

Ve čtvrtek ale ruský Úřad pro kontrolu leteckého provozu Rostransnadzor oznámil, že společnost zastaví provoz všech svých airbusů a stroje projdou dodatečnou kontrolou. Úřad nařídil zastavit lety této společnosti už v neděli, ale Kogalymavia, která nově operuje pod názvem Metrojet, tehdy sdělila, že žádné nařízení k ní nedorazilo.

Podle agentury TASS bylo zatím identifikováno 58 obětí a čtyři z nich byly předány příbuzným k pohřbení. Rovněž bylo ukončeno prohledávání 33 kilometrů čtverečních v okolí vraku letadla. Pátrání pokračuje na zbylých sedmi kilometrech čtverečních.

Rusko se podílí na vyšetřování nehody a šéf ruské federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko řekl, že se začne pátrat po zbytcích výbušnin ve vraku stroje.

Teorii o bombě na palubě stroje podpořil předseda amerického sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michael McCaul. Ten nevyloučil ani možnost, že se airbusu odlomil ocas. Na zadní části stroje se totiž podle něj před několika lety pracovalo. O jaké práce se mělo jednat, ale neupřesnil. „Myslím ale, že pravděpodobnější scénář, na který ukazují všechny indicie, je, že to byl útok Islámského státu spáchaný pomocí výbušného zařízení v letadle,“ dodal McCaul.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video