ilustrační snímek | foto: Reuters

Smogu bylo letos už dvakrát víc, než je povoleno. Lidé žalují úřad

  • 10
Ostravský obvod Radvanice a Věřňovice na Karvinsku dosáhly neslavného primátu. Už dvojnásobně přesáhly povolený počet dní s překročeným limitem pro polétavý prach. V Praze zatím dále připravují strategii, jak zdejší ovzduší co nejvíce vyčistit. Skupina lidí minulý týden podala na ministerstvo životního prostředí žalobu kvůli nečinnosti.

Jako v nejhorších oblastech Bulharska, Polska a severní Itálie. Stejných „smogových“ výsledků stále dosahuje i Ostravsko a Karvinsko s částí Frýdecko-Místecka.

„Překročit stanovený limit pro znečištění prachem je povoleno 35 dnů během roku. Radvanická monitorovací stanice překročila tento limit sedmdesátkrát už 1. listopadu a stanice Věřňovice dokonce o den dříve,“ uvedl Miroslav Šutta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Východní část kraje naposledy zahalila smogová deka o víkendu. Zapáchající mlha byla všudypřítomná, denní limit 50 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový byl na některých místech překročen více než trojnásobně „Bylo to pro lidi hodně krušné,“ připustila Markéta Ubíková z ostravského sdružení Čisté nebe.

Vladimíra Burdu z Ostravy-Radvanic tristní statistika nepřekvapila, dokonce našel i pozitivní náhled. „To ještě byla letos dobrá zima, jindy v této době bývá nadlimitních více než sto dnů,“ konstatoval. Burda patří do skupiny lidí, kteří minulý týden podali na ministerstvo životního prostředí žalobu kvůli nečinnosti.

Lidem vadí nečinnost ministerstva

„Stát vydává předpisy a všichni občané je musí dodržovat. A má kontrolní orgány na to, aby si dodržování předpisů vynutil. Ale potom nás nechá žít v nezákonném prostředí. Pokud si tedy hrajeme na právní stát, tak by i stát měl předpisy dodržovat,“ vysvětlil Burda.

Ministerstvo životního prostředí žalobu prostudovalo. „Soudu jsme poslali své vyjádření, nicméně tuto žalobu nebudeme po dobu soudního řízení blíže komentovat,“ uvedla mluvčí úřadu Petra Roubíčková.

Na ministerstvu rovněž vzniká program zlepšení ovzduší. I v tomto ohledu jsou vyjádření ministerstva zatím spíše obecná.

„Program je ve stadiu vypořádávání připomínek a zároveň probíhá posouzení dopadů koncepce na životní prostředí. Program by jako opatření obecné povahy mohl začít platit na přelomu roku,“ dodala mluvčí ministerstva.

Ředitel ministerského odboru ochrany ovzduší Kurt Dědič řekl České televizi, že program bude nastaven tak, aby ke splnění imisních limitů v kraji došlo roku 2020.

Ubíková ze sdružení Čisté nebe na projednání dlouhodobé strategie boje se smogem netrpělivě čeká. „Zatím je ale ticho po pěšině, k programu nic nevíme,“ konstatovala a dodala, že zajímavá v tomto ohledu jistě bude ostravská čtvrteční konference o ovzduší, na které přislíbil účast i ministr životního prostředí Richard Brabec.