VIDEO: Tři opravy za tři roky. Zastávka v centru Hradce se zase propadá

  • 11
Vyjeté koleje, jako kdyby tam desítky let jezdily kamiony. Tak to vypadá na autobusové zastávce Tesco v centru Hradce Králové, kterou, ač v nové podobě stojí necelé tři roky, už několikrát museli stavaři opravovat.

Když před dvěma a půl roky upozorňoval hradecký architekt František Křelina na nekvalitně provedené stavební práce v Dukelské ulici, která tehdy prošla náročnou a drahou rekonstrukcí, nikdo z vedení města tomu moc nevěnoval pozornost (o rekonstrukci čtěte zde).

Teď to vypadá, jako kdyby byl Křelina majitelem křišťálové koule. Jeho výtky a upozornění se do písmene splnily. Vytížené zastávky u obchodního domu se propadají. Už poněkolikáté.

„Už od začátku jsme věděli, že je to špatně vyprojektované, že to bude ujíždět. Je to chyba města, které se k situaci tehdy mělo postavit tak, že tento úsek vyjme z celkové rekonstrukce ulic Dukelské a S. K. Neumanna a nechá si to vyprojektovat samo. Museli bychom to však zaplatit ze svého, což tehdy zamítl investiční odbor,“ uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub), který musel dotazům na neutěšený stav komunikace v centru čelit na nedávné veřejné schůzi s tamními obyvateli.

Běží reklamační řízení u dodavatele

Hradecký architekt František Křelina stavbu chodníků kritizoval již v roce 2013, kdy komunikace byly těsně po otevření pro chodce a autobusy. „Autobusová zastávka, která byla uvedena do provozu asi před měsícem, je už dnes jako valcha. Dláždění je okolo kanálů propadlé a jsou v něm vyježděné koleje. Pětkrát po tom přejede autobus a můžeme to všechno dělat znovu,“ zlobil se tehdy architekt v rozhovoru pro MF DNES.

Rekonstrukce v centru Hradce

  • Vybudování nových zastávek bylo součástí velké rekonstrukce náměstí 28. října a přilehlých ulic S. K. Neumanna a Dukelské.
  • Přestavba stála 95 milionů korun, z nich 45 milionů město získalo z evropských dotací.
  • Radnice stavbu převzala na konci roku 2013 a od té doby tam muselo dojít k řadě úprav, například u veřejného osvětlení, které kritizovali odborníci i řidiči MHD kvůli špatné svítivosti.
  • Velkou kritiku sklidily i atypické lavičky za desetitisíce korun, ta nejdražší vyšla městskou kasu na 135 tisíc.
  • Poprask budily i ceny dalšího mobiliáře či speciální svítidla za stovky tisíc korun.

Od té doby stavaři propadlé dláždění opravovali již několikrát, nikdy to ale moc dlouho nevydrželo. Podle Křeliny to způsobuje i nevhodný materiál, který stavební firma použila do základů.

„Materiál, který je pod žulovou mozaikou, nepatří do konstrukce chodníku, ale na smetiště. Jde o stavební suť tvořenou cihelnými úlomky, úlomky malty, betonu a dalším nepořádkem,“ upozornil.

Opravovat Dukelskou teď není možné

V současnosti už je rozjeto reklamační řízení u dodavatele stavby i u projektanta, na jehož základě stavaři poškozené zastávky znovu spraví. Do celkové opravy se město chce pustit až po kompletní přestavbě křižovatky U Koruny.

Pokud by se do generální opravy zastávek na Dukelské pustili nyní, hromadná doprava ve městě by zkolabovala.

„Nyní je většina autobusů odkloněna na Dukelskou, proto není možné rozkopat ji také. Kompletní rekonstrukci zastávek nechceme dělat po částech, ale v kuse,“ říká náměstek hradeckého primátora pro investice Jindřich Vedlich (TOP 09).

I následnou kompletní opravu, pro niž chce zvolit nové technologie, by vedení města rádo zahrnulo do reklamačního řízení u stavitele a projektanta.