S gratulací se přidala také Vlasta Šišková, vdova po válečném veteránovi RAF...

S gratulací se přidala také Vlasta Šišková, vdova po válečném veteránovi RAF Aloisi Šiškovi. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Válečný veterán Imrich Gablech oslavil v Havlíčkově Brodě 100. narozeniny

  • 4
Imrich Gablech, jeden z posledních veteránů druhé světové války a pilotů v barvách britské RAF, oslavil sté narozeniny. Stalo se tak v nemocnici v Havlíčkově Brodě, kde je dlouhodobě hospitalizován. Poblahopřát mu přišly desítky přátel, známých i členů rodiny.

Nezklamal, i když byl viditelně unaven. Imrich Gablech snad ani neumí mít špatnou náladu. I když seděl na vozíku a ze zhruba hodinové gratulace ho na pár minut musely sestřičky odvést ke krátké kontrole a odpočinku, sršel svým pověstným humorem.

„Tady je místa, že bych mohl tančit,“ prohlásil, když mluvčí nemocnice Petra Černo odháněla objektivy fotografů od Gablechova obličeje.

„Já už jsem skoro hluchý. Ani nevím, kdo to byl,“ rozesmál Gablech celý sál. To bylo krátce po tom, co dostal na ucho telefon a několikrát volajícímu poděkoval. To zrovna na jeho oslavu volal slovenský ministr obrany, který se osobně nemohl slavnosti zúčastnit.

„Teda, s tebou je legrace, Imro, jako vždycky,“ smála se i Vlasta Šišková. Žena po válečném veteránu RAF Aloisi Šiškovi mu dělala při oslavě doprovod. Obě rodiny se znaly dlouho a všichni byli velkými přáteli.

Imrich Gablech je nejstarším žijícím veteránem a členem RAF z druhé světové války. Sté narozeniny oslavil v zasedacím sále havlíčkobrodské nemocnice. Už přes rok je v ní hospitalizován na oddělení dlouhodobě nemocných.

„Skoro neslyším, oko mi slouží jen jedno, na druhém se rozsypala sítnice. Ale mám se tu dobře, starají se tu o mě,“ vyprávěl oslavenec.

K tomu nejkulatějšímu možnému jubileu mu přišly poblahopřát desítky lidí. „Původně jsme plánovali, že přijde pan ředitel, pan starosta a pár lidí. Jenže když jsme zjistili, kolik zájemců by chtělo panu Gablechovi poblahopřát, museli jsme zajistit zvláštní místnost,“ vysvětlovala mluvčí nemocnice.

Krátká oslava se uskutečnila v jedné z menších zasedacích místností. Gratulanti se do ní ani nevešli. Aby Gablechovi popřáli, potřásli rukou a prohodili s ním pár slov, museli si desítky minut postát v dlouhé frontě. „To množství lidí nás překvapilo,“ přiznala Petra Černo.

Na druhém konci telefonu čekal slovenský ministr obrany

Imrich Gablech přijímal gratulanty zhruba půl hodiny. Pak si musel na chvilku odpočinout, lékaři provedli rychlou kontrolu jeho stavu. „Musíme ho mít neustále pod lékařským dohledem,“ řekla mluvčí nemocnice.

Po chvíli se do sálu Gablech vrátil a přijímal další a další gratulace. Největší radost mu udělalo, kolik jeho známých a příbuzných přijelo. „Vůbec jsem to nečekal. Přijeli i příbuzní ze Slovenska, synovci, snachy, neteře,“ vyjmenovával.

Imrich Gablech

  • Narodil se 4. listopadu 1915 ve slovenské vesnici Hrachoviště nedaleko Nového Mesta nad Váhom. Ve svých 21 letech se přihlásil do výcviku v rámci akce 1000 pilotů republice. Po vzniku Slovenského štátu uletěl s letadlem do Polska.
  • Protože ale ze Slovenska dezertoval, byl na podzim 1939 zatčen a obviněn ze špionáže. Téměř dva roky strávil v sovětském gulagu na Sibiři.
  • Po napadnutí Sovětského svazu Německem byl propuštěn. Lodí se dostal do Skotska a do Anglie. Chtěl opět létat, zkusil to jednou, ale při přistání upadl do bezvědomí. Podlomené zdraví ho z kokpitu vyřadilo.
  • Na letištích ale zůstal, postupně se vypracoval na šéfa letové kontroly. Jeho husarským kouskem bylo bezchybné navedení na přistání stovky bombardérů vracejících se z boje během pouhé hodiny.
  • Po válce se vrátil do Československa. Jako člen RAF ale byl převelen z Ruzyně na letiště do Havlíčkova Brodu, kde se nakrátko stal jeho velitelem. Po komunistickém převratu však musel z armády odejít. Práci sehnal v pilníkárně, později až do důchodu pracoval v továrně na výrobu obvazového materiálu.
  • Imrich Gablech je držitelem řady vyznamenání a ocenění včetně Řádu Bílého lva za zásluhy o obranu a vynikající bojovou činnost či polského vyznamenání Komandérský kříž za zásluhy Polské republiky. Vyznamenán byl i na rodném Slovensku.

K tomu se přidalo množství představitelů nejrůznějších veteránských svazů, vojenských klubů, armádních představitelů. A to jak z Čech, tak také ze Slovenska a dokonce přijeli i z polského velvyslanectví. Všichni přivezli květiny, dárkové koše, obrazy a fotografie či knihy. S některými vzpomínal na staré časy.

Například předseda oblastního výboru slovenského svazu protifašistických bojovníků z Nového Mesta nad Váhom a člen ústřední rady v Bratislavě Ján Hulínek přímo při oslavě Gablechovi udělil nejvyšší vyznamenání za věrnost.

A byl to právě on, kdo po chvíli přinesl Gablechovi telefon, na jehož druhém konci čekal slovenský ministr obrany. „Slovenské ministerstvo obrany nevědělo o dnešní oslavě. Tak jsme se včera domluvili, že alespoň panu Gablechovi popřejí ke stovce telefonem. Ale osobně se tady taky objeví, poblahopřát přijedou během několika dnů,“ vysvětloval Hulínek.

Mezi gratulanty nechyběl ani dlouholetý Gablechův přítel a někdejší kolega z RAF, pilot Emil Boček. Ve svých dvaadevadesáti letech přijel pogratulovat z Brna. „S Imrichem se známe hrozně dlouhou dobu. Kdykoliv ho můžu navštívit a vidět se s ním, tak to udělám. Při jeho stém jubileu nemůžu chybět,“ vykládal.

Od havlíčkobrodského starosty Jana Tecla dostal Gablech velký dort. Sám na něm sfoukl pár svíček, sto by se na něj jistě nevešlo. „Moc si vážím dnešního dne, kdy se pan Gablech dožil sta let. A vážím si toho i za něj. Bylo fantastické, kolik lidí a odkud mu přijelo gratulovat,“ nadšeně hovořil starosta.

Za největší dárek pro Gablecha považoval to, že se na krátké oslavě sešlo tolik lidí a oslavencových známých. „Dorty, dárkové koše a další věcné dary, to je jen takové pozlátko v pozadí. O to panu Gablechovi nikdy nešlo. Vždy mu šlo o přátelství a věrnost, to jsou hodnoty, které on vyznává,“ sdělil starosta.

Město, v němž Gablech od konce druhé světové války žije, mu však zařídilo ještě jednu obrovskou poctu. Pokud vše vyjde, bude za týden Gablech povýšen do hodnosti generála. „Zhruba před čtvrt rokem jsme podali žádost o udělení hodnosti generála panu Gablechovi. V nejbližších dnech se dozvíme, jestli ta žádost byla vyslyšena. Moc si přejeme, aby tuto hodnost dostal, zaslouží si jí,“ dodal Jan Tecl.

Podle neoficiálních a dosud ještě ne zcela potvrzených informací by Gablech měl opravdu být povýšen. Na den veteránů, 11. listopadu, by měl za ním do havlíčkobrodské nemocnice přijet prezident Miloš Zeman a osobně mu ocenění udělit.