Indonésii dusí mohutné požáry. Omezíme palmové plantáže, slibuje

  • 99
Víc než půl milionu Indonésanů se kvůli obrovským nekončícím lesním požárům potýká s vážnými dýchacími problémy, indonéská ekonomika ztrácí a ekologové mluví o katastrofě. Producentům palmového oleje se totiž rutinní vypalování lesů vymklo z rukou a v zemi je nyní víc než sto tisíc požárů.

V šesti provinciích Indonésie celkem onemocnělo zhruba půl milionu lidí a na nejhůře postižené Sumatře a Kalimantanu už nejméně deset lidí zemřelo. Podle amerického rozhlasu National Public Radio je mrtvých až devatenáct. Další tisíce, především dětí, leží v nemocnicích s vážnými infekcemi dýchacích cest, píše Jakarta Post.

Kromě dvě stě padesáti milionů Indonésanů nebezpečný hustý kouř ohrožuje také obyvatele sousedního Singapuru, Malajsie, Thajska a Filipín. Indonéský prezident Joko Widodo proto zkrátil svou návštěvu Spojených států a vrátil se do země.

Podle serveru ABC ošetřili veterináři také šestnáct mláďat orangutanů, která se nadýchala zplodin. Koncentrace polétavého prachu v ovzduší téměř pětinásobně překračuje rizikovou hranici a do ovzduší v Indonésii se každý den dostane stejné množství oxidu uhličitého jako za stejné období v celých Spojených státech, uvádí server Time. Viditelnost je na některých místech menší než padesát metrů.

„Není to jen ekologický problém, ale také katastrofa pro zdraví obyvatel. Když je ovzduší takto špatné, i ekonomická aktivita jde drtivě dolů,“ uvedl ředitel sekce lesů Institutu světových zdrojů Nigel Sizer. Experti podle al-Džazíry varovali, že letošní požáry mohou být jedny z nejhorších, které země zažila. Podobně Indonésie hořela také v letech 1997 a 2013.

Požáry nejsou v Indonésii nic neobvyklého. Pěstitelé palem olejných, z nichž se vyrábí v potravinářství hojně používaný palmový olej, vypalují lesy, aby získali prostor pro další plantáže.

Ty z posledních týdnů se však vymkly kontrole i kvůli jevu El Niňo, který do oblasti přináší sucho. Nehoří navíc jen stromy, ale i rašelina pod nimi, kterou je velmi komplikované uhasit.

„Je to obrovský zločin proti lidskosti,“ rozhořčil se mluvčí národní agentury pro katastrofy Sutopo Purwo Nugroho.

Indonésie podle odborníků masivně přispívá ke globálnímu oteplování a v produkci skleníkových plynů je šestá na světě. Prezident Widodo se proto zavázal, že už úřady nebudou vydávat další povolenky pro rozšiřování plantáží olejných palem. Slib přišel před konferencí OSN příští měsíc, která se bude změnami klimatu zabývat.

„Musí se to zastavit. Nesmíme dovolit, aby naše deštné pralesy zmizely kvůli pěstování monokultur, jako jsou palmy olejné,“ míní Widodo.

Děti v nejhůře zasažených provinciích Indonésie nyní mají několikatýdenní mimořádné prázdniny, což mnoho rodičů i učitelů znervózňuje. Úřady se však zavřením škol snaží minimalizovat dopady požárů na zdraví dětí.

„Rodiče mi řekli, že jejich potomci už zapomněli to, co se ve škole naučili, především čtení a psaní. Pokud to bude trvat příliš dlouho, nezbude nám nic jiného, než začít znova,“ varuje učitelka Susiati.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video