Sprejovat před Sněmovnou není trestný čin. Soud aktivisty osvobodil

  • 120
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu rozhodl o nevině aktivistů Petra Vrabce a Miloše Neubauera, kteří v červenci v rámci happeningu nasprejovali před Sněmovnou siluetu muže a nápis „Tomáš“. Podle soudu se nestal trestný čin. Použití značkovací barvy si muži na příkaz soudkyně Dany Šindelářové zopakovali i v jednací síni.

„Nebyl zde úmysl poškodit cizí věc,“ zdůvodnila soudkyně své rozhodnutí. Jako důležitou okolnost vyhodnotila hlavně to, že kresba byla po skončení akce z dlažby odstraněna. „Neznamená to, že by v rámci happeningových akcí bylo povoleno cokoli, je třeba každou událost posoudit zvlášť,“ dodala.

Její rozhodnutí provázel potlesk v soudní síni. Podezřelé totiž přišli podpořit jejich známí a účastníci letního protestu. Zaplnili jednací místnost do posledního místa. Na pokyn soudkyně dokonce seděli i na lavici, která se jindy používá pro obžalované.

Silueta muže zůstala na chodníku před Sněmovnou 7. července letošního roku v rámci happeningu zhruba hodinu. Poté ji další z účastníků smyli vodou. „Koupil jsem kartáče a saponát, kýbl jsme si půjčili,“ řekl svědek Štěpán Ripka. Popsal, že smývání trvalo asi 10 až 15 minut. „Barva se nedala rozpustit, odlupovala se, drhli jsme ji kartáčema,“ uvedl. Soudkyně se ho zeptala i na to, zda dlažební kostky nezůstaly po umytí poškozené. „Ne, spíš byly jako čistší,“ odpověděl svědek.

Obrys těla měl připomenout muže, který spáchal sebevraždu poté, co mu nepřišel...

Podle státní zástupkyně Lenky Klímové ale takové odstranění barvy není možné. Předala soudu bezpečnostní list výrobku, podle kterého se barva dá smýt jen savem nebo látkami na bázi chlóru. „Ve skutečnosti se to umylo vodou, takže myslím, že tyto listy jsou na dvě věci,“ řekl k tomu Neubauer.

Soudkyně se po krátké chvíli uvažování rozhodla provést názorný pokus přímo v jednací síni. Vrabce vyzvala, aby sprej použil a nakreslil jím na zem kolečko. Poté udělala hodinovou přestávku, aby měla barva stejnou šanci zaschnout, jako ve Sněmovní ulici 7. července.

Ripka se poté ujal čištění kartáčem a vodou se saponátem. Ani po chvíli usilovného drhnutí ale barva z dlaždic nepustila. Neubauerův advokát Pavel Čižinský upozornil, že jde o jiný typ materiálu než na chodníku ve Sněmovní ulici. „Pokud barva byla smyta, tak bezpochyby byla smytelná,“ řekl. S tím souhlasila i soudkyně.

Silueta připomínala muže, který se zabil skokem z okna

Namalovaná silueta muže a nápis byly součástí happeningu, který pořádali aktivisté na protest proti chystanému zpřísnění výdeje dávek v hmotné nouzi. Návrh ten den projednávali poslanci. „Cílem bylo upozornit paní (ministryni práce a sociálních věcí Michaelu) Marksovou na ten nesmyslný zákon. Určitě nebylo úmyslem něco poškodit, proto jsem si taky vybral tento typ spreje, který znám jako geodet,“ vysvětlil Vrabec.

Zvolenou formu protestu objasnil Neubauer, který žije v Ostravě. Právě tam spáchal sebevraždu člověk, který údajně zjistil, že mu na poštu nepřišly očekávané dávky a nemá z čeho zaplatit nájem. „Dva dny sháněl peníze na nájem, potom to psychicky nezvládl a skočil ze třetího patra,“ řekl Neubauer o muži, jehož křestní jméno znělo Tomáš. „Je nesmysl, aby jeden zákon vyhnal lidi na ulici,“ uvedl. Po těchto slovech zazněl soudní síní potlesk, který musela soudkyně krotit.

Za svůj čin dostali oba muži podmínky, které určil trestní příkaz. Protože se proti tomu ale odvolali, musel soud projednat věc v hlavním líčení (více čtěte zde). Státní zástupkyně pro Vrabce navrhovala alespoň překvalifikování věci na přestupek vandalismu, u Neubauera se nebránila ani úplnému zproštění. Středeční rozsudek není pravomocný, Klímová si ponechala lhůtu na případné odvolání.

,

Nejlepší videa na Revue