Elektrická superstar Tesla S je fenomén hlásící konec automobilismu

  • 875
Pětidveřových limuzín za dva miliony seženete spoustu a lepších. Tesla je však jediná, která vám k němu přidá status automobilové vizionářské celebrity a auru výjimečnosti. A nakonec budete i za šetřílka. Pominete-li dvou až čtyřmilionovou počáteční investici, jezdíte pak už vlastně skoro zadarmo.

První, co každého zajímá: kolik to stojí a kolik to ujede? Tesla model S, asi nejslavnější elektromobil dneška, stojí dva až čtyři miliony korun a bez problémů ujede něco přes 200 kilometrů. A to jsme v mrazivém dni (ten nemají elektromobily rády) s autem dračili, hřáli si zadky v sedačkách a dobíjeli telefony.

Pokud bychom jezdili, jak se s elektromobilem jezdit má (tedy nespěchavě a s rozumem), nakroutili bychom o nějakých padesát až sedmdesát kilometrů více. Těch 400 kilometrů, o kterých mluví majitelé, rozhodně není teoretická hodnota. Ani tak to není auto pro štrekaře, i když Česko napříč přejede. Je spíš pro manažery, kteří už mají auto hlavně na reprezentaci a jízdy mezi prací a domovem.

Tesla Model S 85D

Modré auto na fotkách je Tesla Model S 85D. D v názvu značí dual, tedy pohon všech kol. My ovšem testovali základní provedení s pohonem zadních kol.

Pro upřesnění: dojezd, který ukazuje displej na přístrojovce, není úplně definitivní. Je to vzdálenost, kterou ujedete do určité úrovně vybití akumulátorů. Pro životnost baterek totiž není dobré hluboké vybíjení. A tak když v jste v nouzi a víte, že byste k zásuvce už nedojeli, zavoláte na centrálu a operátor vám na dálku odemkne rezervní kilometry pro dojetí. Auto je totiž stále on-line, neustále pod dohledem samotné Tesly. Takže vám ji ani neukradnou.

Pikantní historka? Tesla nabourala kdesi v Česku a než policie sepsala protokol, auto bylo opravené. Při střetu totiž auto samo nahlásí do centrály nehodu, tam odhadnou rozsah poškození a ve skladu dílů automaticky vyskladní potřebné díly (nárazník v odpovídající barvě a pod). Než tedy policista sepsal protokol, dorazil mechanik v dodávce s díly a nářadím. A protože šlo nárazník a další díly vyměnit na místě, opravil ho.

Vylepšení po éteru

S tím souvisí i další věc, která teslu přibližuje spíš k chytrým věcem, které nosíme po kapsách. Auto si na dálku samo stahuje aktualizace softwaru stejně jako váš androidí telefon. Zrovna minulý týden dorazila aktualizace, kterou si auto ráno stáhlo a večer nainstalovalo. Týkala se mimo jiné úpravy systému autonomního řízení. Ano, tesla je to auto, které umí jezdit bez řidiče. Je to sice hlavně dobré sladění adaptivního tempomatu a sledovače jízdy v pruzích, ale i tak. Ranní protrpění pražského provozu na cestě do práce s novinami namísto hlídání provozu je lákavá představa.

Tesla Model S 85D
Tesla Model S 85D
Tesla Model S 85D

Tesla svá auta stále vyvíjí (loni se představil třetí model Tesla X, chystá se ještě menší, velikostí VW Passat, a ještě stále se dá objednat roadster). První kusy za moc nestály, teď už je to o dost jiné auto. A dá se čekat, že stejně jako v Evropě vyrobená auta jsou zpracováním lepší než ta americká, budou i tesly pro Evropu, které se před nedávnem začaly montovat v Nizozemsku, možná o fous lepší než ty americké.

Jako futuristický koncept

K nabíjení je potřeba aspoň třífázová přípojka, z klasické 230voltové zásuvky jinak plníte sedm tisíc článků většího provedení baterie skoro celý den. Až budou v Česku stát speciální supernabíječky, ve kterých Tesla garantuje nabíjení zadarmo, bude naplnění baterií otázkou dvaceti minut.

S teslou musíte přijmout celou filozofii, být blázen do aut a nadšenec do moderních technologií a elektromobility. Stejně jako svůj mobil stále připojujete do nabíječky, děláte to i s autem.

Tesla Model S 85D
Tesla Model S 85D

Vnitřní i vnější kliky dveří jsou umělecké dílo

Interiér připomíná autosalonové koncepty čistotou (nádherná jsou třeba madla dveří zvenku i zevnitř), ale trochu i nepraktičností. Tesla je holt pro lidi, kteří mají v kapse akorát mobil, protože nic jiného nikam neuložíte.

Středový panel tvoří obří tablet. Tradicionalista bude ztracen, ale jen na pár chvil. Ta obří televize ovládá úplně všechno, i světla, otvírání kapoty nebo odemykání. Systém je však přehledný, intuitivní a rychlý. A když postáváte v koloně, můžete si díky internetovému připojení číst iDNES.cz.

Na přístrojovce jsou pouhá dvě mechanická tlačítka, jedno otevírá schránku před spolujezdcem, druhé varovné blikače. Na volantu jsou další dvě a pak už jen páčky tempomatu, směrovek, stěračů a dálkovek a volič jízdy (dopředu, vzad, parking). Kromě stahovaček oken vypůjčených z chryslerů nic víc.

Řidiči je trochu neútulno. Na mohutné středové tunely obvykle nadáváme, ale tady chybí. Je to jen pocit, prostě tu není. Jen na podlaze je jakousi ohrádkou vymezena obří přihrádka. Nakonec jsem i zjistil, na co se hodí. Je na tašku. Diplomatka, kabelka či taška s notebookem tam přesně padnou.

Když už hodně mrzne, je v tesle trochu zima, přece jen musí topit elektřinou a tu potřebuje hlavně k jízdě. I z energetického hlediska je lepší topit si sedačkami a vyhřívat rovnou záda, než ohřívat vzduch v kabině.

Děti do kufru

Na zadních sedadlech je místo pro tři. Svažující střecha čahouny trochu utiskuje u hlavy, na nohy je místa dost a skvělá je absolutně rovná podlaha.

Tesla Model S 85D

Kufr je obrovitý a dobře přístupný. Tesla má specialitu v podobě zavazadlového prostoru vepředu i vzadu, kde najdete dnes už zapomenutou věc: dvě nouzová sedadla. Vyklápějí se zpod podlahy kufru a jsou stavěná na děti do 36 kilogramů a 140 centimetrů. Příplatková místa jsou navíc otočena proti směru jízdy. Kvůli sešikmenému víku kufru to tam ovšem na dlouhé cestování nebude.

Toto auto je totiž stavěno jako elektromobil od úplného začátku. Komponenty pohonu jsou menší než u tradičního spalovacího motoru. Výhodou elektromobilů je totiž úplně odlišná architektura. Proto má auto dva kufry, malé motory a baterky jsou schované tak, aby nepřekážely designérům při návrhu a pak ani posádce. Tesla je zadokolka, ale v kabině není kardan. Nahrazují ho kabely od baterek k elektromotorům umístěným u kol.

Zrychlení je impozantní, rozjezdy jsou strašidelně rychlé a do padesátky můžete soutěžit se supersporty. Ještě impozantnější je dynamické zrychlení, mamutí točivý moment vás vezme a teleportuje o metry dál. Z osmdesátky jít na plný plyn a z okolí je barevná šmouha.

Dvaadvacet metráků je za volantem cítit, obratný sporťák to není. Zadní pohon přidává v zatáčkách říz, takže na to, že má tesla pět metrů, umí se obloukem prosmýknout docela živě. Na hladké, nebo jen trochu rozbité silnici se nese s grácií, ale na strupaté okresce a vymačkaných kočičích hlavách se umí rozhoupat ze strany na stranu jako malý hatchback. K mání je však i provedení se vzduchovým podvozkem, které by mělo tento problém umírnit.

Tesla Model S

Je to prostě spíš dálniční koráb. Už kvůli impozantním rozměrům a nijak výrazněji tvarovaným sedadlům. I tak se na něm pozná, že je stavěný na americké dálnice, kde se rychle nejezdí. Nad nějakých sto padesát tesle trochu chybí ten pocit neochvějnosti a jistoty, který máte v německých sedanech stavěných na Autobahny. Ve vysokých rychlostech je navíc slyšet vcelku vysoký aerodynamický hluk kolem bezrámových oken.

Konec automobilismu

V Česku jich dnes jezdí přes 130 a jen za loňský rok se jich prodalo přes sto. To je skvělý výsledek na značku, která tu ani nemá zastoupení, nejbližší servis je ve Vídni a nejlevnější auto stojí 1,9 milionu bez daně (nejdražší je za čtyři). Dá se pořídit i na operativní leasing od 36 tisíc měsíčně na čtyři roky, což je pro srovnání přibližně částka za naftové šestiválcové BMW X6.

Jenže u Tesly už pak víceméně nic neplatíte. Do servisu se jezdí na pravidelné prohlídky jednou za čas na dvě hodiny, z toho půlku času zabere diagnostika. Občas se zkontrolují brzdy, ale ty u elektroaut vydrží násobně déle než u obyčejných. Pro hospodaření s energií je totiž výhodné místo maření energie v brzdách zpomalovat motorem a dobíjet tak baterky. Největší účty tak budou za elektřinu, náklady na „palivo“ vycházejí přibližně na korunu za kilometr.

Tesla budí neskutečný a vesměs pozitivní ohlas. Každý ji pozná a jsou z ní nadšení i neřidiči. Čím to je, jsme neodhalili. Design od Američana Franze von Holzhausena je povedený, výrazný a vyvážený, ale výjimečný rozhodně ne.

Určitě je na trhu spousta lepších aut, ale Tesla chytře dává na odiv jinakost. Že by zrovna to očarovalo kolegyni, která jinak o auto nezavadí pohledem, natož slovem?

Tesla Model S 85D

Je to něco mezi iPhonem a Facebookem na kolech, symbol dnešní doby. Do učebnic automobilismu nepatří, ale v encyklopedii lidstva v kapitole „Doba internetová - 21. století“ být musí.

S automobilismem to totiž už moc společného nemá. Tříapůlsekundové zrychlení na stovku je ohromující, dvěstěpadesátkou (prý by tesla bez omezovače uměla tři sta) se stejně svezete málokdy a málokde, ale to geekům dneška nestačí. Ty více než benzin okouzlí ten obří tablet, díky kterému jsou stále ve spojení se světem. Konec aut, jak je známe, začíná u Tesly.

Společnost Business Lease zapůjčila Teslu Model S k nafocení a na oslavu narozenin iDNES.cz (článek čtěte zde).


Elektromobil