Kvalitu vody v Mostištích hlídají pstruzi, uhlí i ultrafialové záření

  • 1
Mostiště u Velkého Meziříčí na Žďársku se chlubí rekonstruovanou úpravnou vody. Z ní proudí pitná voda pro více než 80 tisíc obyvatel Žďárska a Třebíčska. Svazek vodovodů a kanalizací Žďársko investoval do nejmodernějších technologií, od kterých si slibuje výrazně vyšší kvalitu vody.

V minulosti koncem léta a na podzim lidé mohli z vody cítit různé pachy nebo příchutě. „To se po rozsáhlé rekonstrukci úpravny vody zlepší. Kvalita pitné vody se stabilizuje a zvětší se i tvrdost vody,“ řekla předsedkyně představenstva Svazku vodovodů a kanalizací Žďársko Dagmar Zvěřinová.

Technické zajímavosti

Úpravna vody Mostiště zásobuje pitnou vodou města Žďár nad Sázavou, Třebíč, Velké Meziříčí, Velkou Bíteš a desítky menších obcí.

Vodárenská nádrž Mostiště má plochu 93 hektarů, surová voda je možná ze tří horizontů (9, 14,4 a 19,4 metrů).

Úpravna vody má maximální výkon 200 litrů za sekundu.

„Přibude v ní vápníku, což má pozitivní dopad pro zdraví lidí. Voda také nebude tak agresivní pro potrubí, z něhož se může uvolňovat železo do vody, což způsobovalo zabarvení vody,“ dodala Zvěřinová.

Podle Zvěřinové kvalitu surové vody v přehradní nádrži negativně ovlivňuje intenzivní zemědělská činnost v jejím povodí. „V okolí přehrady navíc žije asi 10 tisíc obyvatel v malých obcích, kde se dosud odpadní voda nečistí v takovém rozsahu jako v jiných oblastech. A v neposlední řadě se na zhoršené kvalitě vody podílí i chov ryb ve více než 180 okolních rybnících,“ poukazuje Zvěřinová.

Proto byla rozsáhlá modernizace za téměř 490 milionů korun nutná. Obří investiční akce se konala za plného provozu a včetně zkušebního provozu trvala dva roky. Pětaosmdesáti procenty přispěla Evropská unie, dalších pět procent přidal Státní fond životního prostředí, svazek zaplatí 132 milionů.

Dosavadní technologie byly na pokraji svých možností

Nově se bude voda upravovat filtrováním přes granulované aktivní uhlí. „V kombinaci s ozonizací to povede k odstranění zbytků pesticidů. Tento systém funguje velmi účinně a působí také proti případnému vzniku toxinů, které se do přehrady mohou dostat v době, kdy se v ní v létě objeví sinice,“ líčí předseda představenstva Vodárenské akciové společnosti Jindřich Král. Kvalitě pomůže i dezinfekce pomocí ultrafialového záření, které zlikviduje mikroorganismy.

Dosavadní technologie už byla podle vodohospodářů na hranici svých možností. Nově nebudou muset čekat na výsledky kontrolních odběrů, úpravy surové vody sleduje průběžně množství čidel monitorujících zákal, organické látky, obsah kyslíku či chloru. „Můžeme mnohem dříve reagovat a změnit výrobní proces,“ doplnil Král.

Vodohospodáři mají v nádrži se surovou vodou také pstruhy. „Využíváme je jako takzvaný bioindikátor toxicity vody. Pokud by v ní byla nějaká toxická látka, ryby by zahynuly a pro nás by to byl jasný varovný signál,“ popsal šéf Vodárenské akciové společnosti.

Čistější bude nejen voda v kohoutcích, ale také voda vrácená do řeky Oslavy. Kromě úpravny vody byl zrekonstruován ještě výtlačný řad z úpravny vody na vodojem Vídeň, vlastní vodojem Vídeň a propoj výtlačných řadů z úpravny vody do řídících vodojemů Vídeň a Cyrilov.