Lékař Barták je znovu u soudu. Řešilo se svědectví jeho spoluvězně

  • 7
Výpověďmi znalců a také elitního kriminalisty z pražské mordparty pokračoval v úterý v Liberci soud s lékařem Jaroslavem Bartákem. Ten je obžalován z plánování tří vražd. Ty chystal podle spisu z libereckého vězení, kde si odpykával dvanáctiletý trest za sexuální obtěžování asistentek.

Nyní Barták ve výkonu trestu pokračuje ve věznici v jabloneckých Rýnovicích.

Soud v úterý vyslechl znalce z oboru psychiatrie a psychologie, kteří posuzovali duševní stav korunního svědka, Bartákova spoluvězně z liberecké věznice odsouzeného za loupež. Tomu se totiž Barták svěřil s tím, jak se mají vraždy provést a údajně jej požádal o pomoc.

Jenže tento recidivista Bartáka nahrál na kameru v hodinkách. Nahrávka se pak dostala ke kriminalistům, kteří se případem začali zabývat.

Důkladněji prověřit tohoto svědka nařídil vrchní soud. Ten případ vrátil zpět do Liberce, aby zde doplnili další důkazy a svědectví. Krajský soud v Liberci již před tím Bartáka za plánování vražd poslal nepravomocně na 18 let do vězení. Tento rozsudek ale v Praze zrušili.

„Nebyly zjištěny zištné motivy. To, že se dostal do zájmu médií považoval za nevýhodné a je mu to nepříjemné,“ řekl znalec psychiatr Pavel Štych o Bartákově spoluvězni.

„Je schopen správně vnímat a reprodukovat prožité,“ uvedla zase na adresu svědka psycholožka Jitka Skramovská. „Je to člověk s poruchou osobnosti, disociální a orientován sám na sebe. Lze ale vyloučit chorobné pohnutky jednání,“ dodala znalkyně.

Kontaktoval jsem liberecké kolegy, uvedl kriminalista

Soud také vyslýchal elitního kriminalistu z pražské mordparty plukovníka Josefa Mareše. O údajném plánování vražd se přes prostředníka dozvěděl jako první. Kriminalista pak kontaktoval Bartákova spoluvězně.

„Potřeboval jsem si ověřit, jestli se s obžalovaným může opravdu setkat. Řekl mi také, že to není žádná hra proti Bartákovi,“ řekl kriminalista. Ověřil si také, že nehrozí nebezpečí z prodlení.

„Ten vězeň měl být hlavní hybnou silou v celé věci,“ vysvětlil kriminalista. „Předal mi i písemnosti, které psal Barták. Pak teprve jsem kontaktoval liberecké kolegy,“ vypověděl kriminalista.

„Dál už jsem se do toho nechtěl míchat, vězně jsem pak navštívil jen s těmi kolegy a řekl jsem, že to jsou profesionálové a případem se budou zabývat. Ten den to pro mě skončilo.“

Vězeň Bartáka nahrál ještě před tím, než se setkal s kriminalistou. Ten proto na tuto skutečnost upozornil vedení věznice. „Řekl jsem jim, že se bude mluvit o tom záznamovém zařízení. Že bylo proneseno tam i zpět,“ vypověděl kriminalista Mareš.

Zemřít měli tři lidé

U soudu také řekl, že si videozáznam Bartáka nechal stáhnout do počítače. Záznam, který přes prostředníka na USB disku dostal, smazal. Měl strach, aby se nahrávka nedostala do rukou novinářům. „Bál jsem se, že by to mohlo být velké sousto pro média. Chtěl jsem, aby to měla jen policie,“ vypověděl kriminalista Mareš.

Soud se v úterý konal i přes zdravotní obtíže Bartáka. Kvůli jeho potížím se zády se nekonalo líčení v srpnu, na problémy si stěžoval i v úterý.

„Necítím se dobře, budu poslouchat,“ uvedl Barták. Podle zprávy od lékaře byl schopen líčení absolvovat.

Barták odmítá, že by plánoval nějakou trestnou činnost. Podle něj šlo o běžné vězeňské debaty, které nemyslel vážně. Za obviněním vidí komplot jiných vězňů s cílem vymámit z něj peníze a zbavit se ho.

Podle obžaloby plánoval Barták trestnou činnost na podzim 2013 ve věznici v Liberci. Násilnou smrtí měli měli zemřít bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann. Údajným vydíráním chtěl Barták získat přes 80 milionů korun, jež hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a k vycestování do ciziny, konkrétně přes Polsko do Běloruska.

Za plánování vražd Bartákovi hrozí trest ve výši patnácti až dvaceti let.

V případě Bartákovy kauzy se ještě musí dopracovat posudek na osobnost hlavního svědka. Líčení bude odročeno na polovinu ledna.

,