S těly domácího a spolubydlícího žil několik dní, za vraždy dostal 25 let

  • 14
Senát pražského městského soudu poslal slovenského recidivistu Michala Nagye na 25 let do věznice s nejpřísnějším režimem. Podle rozsudku letos v březnu v jednom z proseckých bytů zavraždil postupně svého domácího a spolubydlícího. S těly pak žil ještě několik dní.

„Senát jednoznačně dospěl k závěru, že oba trestné činy spáchal obžalovaný.
V prvním případě došlo k činu v afektu, v druhém případě to bylo poněkud odlišně,“ uvedla ve zdůvodnění verdiktu předsedkyně senátu Blanka Bedřichová.

V podstatě tak vyhověla návrhu státní zástupkyně. Ta pro obžalovaného požadovala výjimečný trest ve výši okolo 25 let vězení. Podle ní nebyly splněny všechny podmínky pro vynesení nejtvrdšího trestu, doživotí.

„Projevil nad činem lítost, k jeho spáchání se doznal,“ uvedla žalobkyně Jana Murínová v závěrečném návrhu.

„Smrt v afektu lze ještě lidsky pochopit, to není jako třeba vražda dítěte kvůli nějakým kulinářským specialitám,“ uvedl v posledním slovu advokát Josef Danisz. Podle něj v této kauze neměl být uložen výjimečný trest.

„Je mi to velmi líto,“ konstatoval pouze Michal Nagy.

Smrtí skončila nejprve hádka o nedoplatek elektřiny, která se strhla 18. března 2015 mezi majitelem jednoho z bytů v ulice Nad Krocínkou a jeho nájemníkem, obžalovaným (o případu jsme informovali zde).

„Nožem o délce čepele 233 milimetrů jej opakovaně bodl do hrudníku. Smrt nastala zakrvácením dutiny hrudní,“ konstatovala státní zástupkyně Jana Murínová.

S tělem oběti pak Nagy žil pět dní, než do bytu dorazil další nájemník. Ten mrtvolu našel, když zavíral okno.

Poté začal Nagymu hrozit, že vraždu udá policii. Jenže než stačil hrozbu splnit, v opilosti usnul ve svém pokoji. Slovák se vzápětí na bezmocného muže vrhl.

„Obžalovaný, v úmyslu zakrýt předchozí čin, jej začal bít páčidlem,“ popisovala žalobkyně Murínová, co se dělo dál. Útok byl vskutku razantní. „Šlo o hodně pádný předmět,“ popsal napadení takzvaným „pajcrem“ soudní lékař Jiří Hladík.

Kromě úderů půlmetrovým ocelovým nástrojem cizinec vytáhl i nůž a svou oběť dobil sérií ran. Ve společnosti dvou mrtvých žil až do 27. března. V ten den Slováka zatkli policisté. Nagy před soudem odmítl vypovídat, soudkyně proto četla jeho výpověď z přípravného řízení.

Byl vyhozen na ulici kvůli dluhům

Na počátku března domácí Nagye kvůli dluhům vyhodil na ulici. Osudný den mu dovolil, aby se v bytě osprchoval a převlékl. Pak však došlo k hádce. „Převrátil směrem ke mně stolek, na němž byl i nůž. Takový vykosťovák,“ popsal Nagy vyšetřovateli březnové drama.

Konflikt dál gradoval a zuřivec popadl nůž. „Pak jsem ho píchl. Kolikrát, to nevím,“ řekl Nagy do protokolu. Po vraždě odešel do samoobsluhy a koupil si dvě láhve vodky. Jednu láhev kořalky vypil ještě před obchodem. S alkoholem měl cizinec ostatně dost důvěrný vztah. „Piji, dokud je co,“ řekl mimo jiné.

Slovák poté vzpomínal, jak o pár dní později domů dorazil další podnájemník a co se odehrálo, když odhalil mrtvolu. „Chyt jsem nervy,“ vysvětlil Nagy, proč na muže zaútočil, i když usnul. Podle své původní výpovědi pak přemýšlel o tom, že se půjde udat. „Je mi líto, co se stalo,“ dodal.

Alkohol a vražda prababičky

Podle psychologů a psychiatrů Nagy netrpí žádnou psychickou chorobou. Podle expertů jednal zkratkovitě, agresivně a vědomě. Znalci se také shodli, že šance na jeho resocializaci je minimální. Závislý je na alkoholu, ten podle znalců zavinil morální úpadek jeho osobnosti.

Není to navíc první proces kvůli násilnému činu, v němž Michal Nagy figuruje. V létě před 26 lety v Komárně rdousil a pak 17 ranami nožem ubodal osmdesátiletou prababičku. Krajský soud v Bratislavě jej za vraždu v říjnu 1989 poslal na 12 roků do věznice s nejtvrdším režimem. Prababička přitom byla jediný člověk, který se muže ujal, když ho zavrhla rodina.

Odsouzený nevyužil práva na odvolání a verdikt je tak pravomocný.

Policie našla dvě těla 27. března. Jednalo se o oběti Michala Nagyho: