Michael Frolík z Calgary slaví gól proti Edmontonu.

Michael Frolík z Calgary slaví gól proti Edmontonu. | foto: AP

Frolík dal svůj první hattrick v NHL a přerval šňůru porážek Calgary

• 11
Po přestupu z Winnipegu čekal Michael Frolík na první gól v dresu Calgary dvanáct zápasů, ale pak zazářil. Český útočník pomohl svým premiérovým hattrickem v hokejové NHL k vítězství 5:4 nad Edmontonem. V dalších sobotních zápasech si asistence připsali Marek Židlický a Ondřej Palát, výhry svých týmů jistili brankáři Petr Mrázek i Ondřej Pavelec.

První gól v Calgary snad nemohl Frolík dosáhnout snadněji. Domácí gólman za brankou špatně rozehrál, puku se zmocnil Matt Stajan a český útočník pohodlně zvyšoval střelou do prázdné klece na 2:0. Při druhé trefě, kterou ještě v úvodní třetině upravil stav na 3:1, stál Frolík na správném místě, neboť od jeho brusle se do branky odrazila střela Krise Russella.

V prostřední části vstřelily oba týmy po jednom gólu, ale úvod závěrečné třetiny patřil domácím, kteří dvěma zásahy srovnali krok. Prodloužení pak odmítl Frolík, který zasadil Edmontonu devět sekund před koncem základní hrací doby dokonalé K.O. Vítězný gól českého útočníka zároveň pomohl Calgary protrhnout sérii čtyř proher. „Michael Frolík nám ale dnes daroval výhru. Byl to jeho zápas,“ prohlásil kouč Calgary Bob Hartley.

Češi v NHL

1. David Krejčí (BOS), 10z.- 15b.(7+8)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 12z.- 12b.(5+7)
3. Jaromír Jágr (FLA), 9z.- 10b.(6+4)
4. Jiří Hudler (CGY), 12z.- 10b.(4+6)
5. Martin Hanzal (ARI), 9z.- 10b.(0+10)
6. Michael Frolík (CGY), 12z. - 8b.(3+5)
7. Aleš Hemský (DAL), 11z.- 7b.(1+6)
8. T. Fleischmann (MTL), 12z. - 7b.(2+5)
9. Radim Vrbata (VAN), 11z. - 5b.(3+2)
10. Ondřej Palát (TBL), 12z. - 5b. (2+3)

Rozhodujícímu okamžiku předcházela bojovnost hráčů Calgary, kteří získali puk směřující na zakázané uvolnění. „Šel podél mantinulu, (Matt) Stajan o něho zabojoval a já se mu snažil pomoci,“ popisoval situaci Frolík, který následně vystřelil z rohu kluziště. S kotoučem byl dokonce za brankovou čárou. „Chtěl jsem ho odrazit od jeho betonů a vyšlo to. Byl to šťastný gól. Ale velmi důležitý,“ dodal.

Brankář Talbot o záměru Frolíka věděl a bral inkasovaný gól na sebe. „Viděl jsem, že se kouká na branku, bylo mi jasné, co chce udělat. Snažil jsem se přitisknout k tyčce, jak nejlépe jsem mohl a nenechat mu žádné místo. Ale nepovedlo se. Je to moje chyba, nebudu se na nic vymlouvat. Puk neměl přejít brankovou čáru. Byli jsme blízko bodu, o druhý jsme mohli zabojovat v prodloužení. Ale kvůli mě jsme inkasovali osm sekund před koncem a nemáme nic. Je to ubíjející,“ dodal.

Oba čeští brankáři, kteří zasáhli do sobotního programu soutěže, vychytali výhru. Petr Mrázek přispěl 33 zásahy k úspěšné odvetě Detroitu, který Ottawě vítězstvím 5:3 oplatil den starou porážku. Red Wings měli zápas pod kontrolou, Mrázkovi soupeř zkazil čísla dvěma góly ze samotného závěru, kterými korigoval čtyřbrankové manko.

„To vůbec nevadí, hlavně, že máme dva body,“ komentoval Mrázek poslední dvě inkasované branky. „Stejně jako v pátek všechny puky házeli na branku. Věděli jsme, že půjdou tvrdě za vítězstvím a že je vždy těžké hrát dva zápasy ve dvou dnech, proto jsme rádi, že jsme to zvládli,“ dodal český gólman.

Ondřej Pavelec dovedl Winnipeg k vítězství 3:2 v Columbusu. Kladenský odchovanec nebyl v utkání pod velkou palbou, prošlo na něho jen 21 střel. Jets položili základ úspěchu už v první třetině, v níž vstřelili všechny branky.

Až v desátém utkání sezony vyšel poprvé naprázdno David Krejčí, přesto měl důvod k radosti, neboť s Bostonem uspěl na ledě Tampy Bay 3:1. U jediné branky poražených asistoval Ondřej Palát.

Na Floridě věřili, že proti Washingtonu už vyrukují i s Jaromírem Jágrem v sestavě, ale podruhé za sebou se museli vypořádat s absencí českého útočníka. Bez něho Panthers prohráli 1:2 v prodloužení.

Sobotní program hokejové NHL otevřely předehrávané duely v odpoledních hodinách zámořského času. New Jersey bez zraněného Jiřího Tlustého zdolalo 3:2 po nájezdech Islanders, za které se proti bývalým spoluhráčům jednou asistencí připomněl Marek Židlický.

Před startem sezony se hokejistům New Jersey nedávaly velké šance. Tým, který prochází generační obměnou a navíc stále nemá k dispozici svého nejzkušenějšího hráče v osobě s kolenem laborujícího Patrika Eliáše, ale po čtyřech porážkách ze startu nabral slušnou formu.

Díky sobotnímu úspěchu 3:2 po nájezdech nad Islanders dokázali Devils dovést do vítězného konce už šest z posledních sedmi startů. O poslední výhře rozhodl ve čtvrté sérii nájezdů Mike Cammalleri. V řádné hrací době se New Jersey ujalo dvougólového vedení po trefách z první třetiny v podání Johna Moora a Bobby Farnhama.

Ostrovany oslabené o absenci nemocného kapitána Johna Tavarese vrátily zpátky do hry speciální formace. Nejprve v 22. minutě i díky Marku Židlickému (17:27, -1, 2 střely, 0+1) využil přesilovku Anders Lee a v 31. minutě pro změnu při hře v oslabení srovnal Frans Nielsen. Kromě zmiňované dlouhodobé absence Eliáše za domácí tentokrát nenastoupil ani Jiří Tlustý, kterého vyřadily blíže nespecifikované potíže v horní části těla.

Přestože Dallas v domácím duelu se San Jose dokázal vsítit pět branek a připsal si výhru 5:3, nejproduktivnější muž minulé sezony a zároveň i začátku té nové, útočník Jamie Benn, tentokrát zůstal bez zápisu do statistik. Na čele produktivity je díky 17 bodům (8+9) a na druhé místo se za něj prodral parťák z útoku Tyler Seguin, jehož zisk dvou zápisů (1+1) proti Sharks posunul se součtem 16 bodů přes 15bodového bostonského Davida Krejčího.

Výhru v dresu Stars slavili i dva čeští útočníci, Radek Faksa (11:34, +/-: 0, 3 střely) a Aleš Hemský (12:21, +/-: 0). V sestavě San Jose pak nechyběl centr Tomáš Hertl (16:16, +/-: 0, 3 střely).

Výsledky NHL

New Jersey - New York Islanders 3:2 po nájezdech (2:0, 0:2, 0:0 - 0:0)
3. Moore, 15. Farnham, rozhodující sam. nájezd Cammalleri - 22. Lee (Židlický), 31. Nielsen. Střely na branku: 17:26. Diváci: 11 605. Hvězdy zápasu: 1. Farnham (New Jersey), 2. Nielsen (Islanders), 3. Moore (New Jersey).

Dallas - San Jose 5:3 (1:0, 2:3, 2:0)
3. Sharp, 28. Demers, 35. Fiddler, 54. Roussel, 59. Seguin - 29. Pavelski, 30. Nieto, 38. Ward. Střely na branku: 25:29. Diváci: 18 178. Hvězdy zápasu: 1. Roussel, 2. Fiddler, 3. Demers (všichni Dallas).

Los Angeles - Nashville 4:3 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 1:0)
25. a 48. Toffoli, 51. Andreoff, 65. Carter - 33. Neal, 37. Weber, 54. Ellis. Střely na branku: 29:34. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli (Los Angeles), 2. Forsberg (Nashville), 3. Muzzin (Los Angeles).

Toronto - Pittsburgh 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
14. Kunitz, 23. Fehr, 31. Cullen, 45. Hörnqvist. Střely na branku: 21:32. Diváci: 19 197. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Fehr, 3. Malkin (všichni Pittsburgh).

Ottawa - Detroit 3:5 (0:1, 1:2, 2:2)
34. Turris, 56. Stone, 59. Ryan - 13. Tatar, 26. Nyquist, 39. Ericsson, 41. Larkin, 46. DeKeyser. Střely na branku: 36:28. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval tři branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 91,67 procenta. Diváci: 16 964. Hvězdy zápasu: 1. Zetterberg, 2. Tatar (oba Detroit), 3. Stone (Ottawa).

Tampa Bay - Boston 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
8. Kučerov (Palát) - 17. Beleskey, 46. Connolly, 59. Marchand. Střely na branku: 22:34. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Beleskey (oba Boston), 3. Kučerov (Tampa Bay).

Florida - Washington 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
23. Jokinen - 43. Beagle, 64. Kuzněcov. Střely na branku: 27:27. Diváci: 11 207. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Grubauer (oba Washington), 3. Montoya (Florida).

Columbus - Winnipeg 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)
11. Saad, 59. Hartnell - 6. Little, 7. Copp, 17. Wheeler. Střely na branku: 21:27. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 90,48 procenta. Diváci: 12 860. Hvězdy zápasu: 1. Wheeler, 2. Little (oba Winnipeg), 3. McElhinney (Columbus).

St. Louis - Minnesota 3:2 v prodl. (2:2, 0:0, 0:0 - 1:0)
3. a 65. Backes, 9. Steen - 16. Zucker, 20. Haula. Střely na branku: 26:31. Diváci: 17 728. Hvězdy zápasu: 1. Backes (St. Louis), 2. Zucker (Minnesota), 3. Steen (St. Louis).

Edmonton - Calgary 4:5 (1:3, 1:1, 2:1)
14. Hall, 31. Davidson, 41. Purcell, 47. Draisaitl - 12., 18. a 60. Frolík, 2. Bollig, 37. Brodie. Střely na branku: 23:32. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Frolík (Calgary), 2. Hall (Edmonton), 3. Brodie (Calgary).