Obřím manévrům Aliance přihlížejí Rusové, viděli výsadek i dělostřelbu

  • 81
Hned tři samostatné týmy pozorovatelů vyslalo Rusko na jih Evropy, aby zkontrolovaly největší cvičení NATO za poslední roky. Rusko stejně jako další země a mezinárodní organizace pozvala na manévry Trident Juncture sama Aliance i přes napjaté vztahy s Moskvou kvůli anexi Krymu a akcím na Ukrajině nebo v Sýrii.

„Vítám, že se mnohé země rozhodly vyslat pozorovatele na Trident Juncture. Toto cvičení je obranného charakteru, scénář a nepřítel jsou fiktivní. Doufáme, že pozváním pozorovatelů můžeme pomoci budovat vzájemné důvěry,“ uvedl velitel společných sil NATO generál Hans-Lothar Domröse, která cvičení řídí.

Pozvánky na manévry

Podle takzvaného Vídeňského dokumentu platí, že členské státy OBSE musí ostatní signatářské země informovat o cvičení 42 dní předem, pokud počet vojáků zapojených do cvičení přesáhne 9 tisíc. Pokud se cvičení účastní více jak 13 tisíc vojáků, musí být pozváni na manévry pozorovatelé.

Jde přitom o největší cvičení NATO za 13 let - 36 tisíc vojáků, 230 různých vojenských jednotek, 140 letounů a 60 plavidel. Manévry se odehrávají ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Námořní operace ve Středomoří a v Atlantickém oceánu.

Cvičení má otestovat Síly rychlé reakce. Aliance chce zároveň vyslat vzkaz Rusku, že je připravena bránit své členy i další země v případě ohrožení.

Už počátkem týdne navštívil jeden z ruských týmů cvičiště u italského Capo Teulada, kde pozorovatelé sledovali v akci americké, belgické a italské výsadkáře, ostré střelby dělostřelců nebo turecké letectvo.

Příští týden má další ruský tým společně s pozorovateli například ze Švédska a Švýcarska navštívit Španělsko, kde je v rámci cvičení soustředěno nejvíce vojenských sil.

Severoatlantická aliance zvala zástupce zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a dalších organizací a zemí už měsíce dopředu.

Pozvánku sledovat cvičení ale dostaly i země jako Bělorusko, Srbsko, Alžírsko, Brazílie, Kolumbie, Salvador nebo Mexiko či Spojené arabské emiráty.

Fotografie

Jedním ze zapojených strojů je i letoun F-16 amerického letectva. Na fotografii...
Nizozemská námořní pěchota se vyloďuje na pobřeží během cvičení Trident...
Zatímco plavidla doplňují palivo na moři, vrtulníky a letouny je chráni před...

Scénář cvičení počítá s tím, že alianční jednotky pomohou fiktivnímu státu Sorotan. Ten sice není „členem NATO“, ale vnitřním konfliktem zmítaná země čelí hrozbě ozbrojené akce ze strany svého nepřátelského souseda.

Ve cvičných operacích jednotky čelí i takzvanému hybridnímu boji, tedy kombinaci konvenčního použití vojenské síly s teroristickými útoky, kyberútoky, propagandou a dezinformacemi i nasazením kriminálních band či maskovaných neoznačených ozbrojenců, takzvaných „zelených mužíčků“, které loni Rusko využilo k obsazení Krymu.

28. října 2015

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue