Za útok nožem v metru dostal mladík devět let, byl to pokus o vraždu

  • 53
Zákeřný útok na cestujícího v metru z letošního března byl pokusem o vraždu, konstatoval senát pražského městského soudu. Za to dostal dvaadvacetiletý Slovák Róbert Agóč devět let ve věznici s nejtvrdším režimem. Původně byl stíhán kvůli těžkému ublížení na zdraví.

Agóč podle verdiktu bezdůvodně letos 12. března ve vagonu metra na stanici Invalidovna bodl jednoho z cestujících zalamovacím nožem do krku (více o útoku si přečtěte zde.). Poté vyskočil z metra, naskočil do protijedoucí soupravy a vystoupil na Českomoravské. Policie ho zatkla o několik dní později.

„Není pochyb, že k útoku došlo. Útočil takovým způsobem, že musel být srozuměn s tím, že napadení může způsobit smrt,“ zdůvodnil verdikt soudce Dušan Paška. Přísnější kvalifikace i tvrdšího trestu se domáhala také státní zástupkyně.

„Útok byl veden neočekávaně, neodůvodněně. Napadený se neměl možnost bránit. Útok proti krku je nebezpečný, k fatálnímu následku nedošlo jen shodou šťastných okolností,“ zdůraznila žalobkyně Margita Kralická.

Obhajoba připouštěla, že k napadení došlo. Ovšem proti tvrdšímu právnímu posouzení se ohradila.

„Motiv útoku je nejasný. Nebyl tam úmysl usmrtit. Je třeba zvážit i otázku příčetnosti mého klienta,“ zdůraznil Agóčův obhájce. Ten požadoval vynesení trestu za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví, což je sazba od tří do deseti let. U pokusu vraždy je to deset až 16 let.

Soud nakonec tedy sáhl po trestu pod spodní hranicí s tím, že obžalovaný dosud nebyl v ČR trestán a částečně se doznal. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Upravoval výpovědi, jak se mu hodilo

Svérázně svůj skutek v posledním slovu popsal Agóč. „Z mého pohledu šlo o sebeobranu,“ konstatoval obžalovaný na závěr hlavního líčení. Ten ve svých výpovědích útok v zásadě připouštěl. Jeho doznání však v pátek žalobkyně označila za poněkud podivné.

Motiv nevyprovokované a nepochopitelné agrese se u soudu snažila vysvětlit psychiatrička Gabriela Léblová. „Jde o vystupňovaný vztek na jeho okolí. Cítí se být obětí společnosti, která vůči němu není dostatečně příznivá,“ uvedla Léblová.

Podle lékařky má Agóč pragmatický postoj k pravdě, a proto své výpovědi mění a upravuje podle aktuální potřeby. Znalkyně konstatovala, že netrpí žádnou duševní chorobou, ani bludy či halucinacemi. „Před i po skutku se choval velmi účelně,“ zdůraznila.

Róbert Agóč letos přijel do Prahy hledat práci, s níž měl na Slovensku problémy. Přístřeší mu poskytl jeho strýc. Ten ho však po řadě konfliktů vykázal. A mladík se potloukal po laciných ubytovnách, spal i na ulici. Živil se také prostitucí.

12. března 2015