Pešmergové v Ras al-Ajn bojují proti islamistům (10. března 2015).

Pešmergové v Ras al-Ajn bojují proti islamistům (10. března 2015). | foto: Reuters

Američan bojuje po boku Kurdů s islamisty. Není to žádná videohra, varuje

  • 352
Američan Randy Roberts je jedním z desítek bojovníků ze Západu, kteří po boku Kurdů válčí s Islámským státem. Případné následovníky však varuje: život na frontě není jednoduchý a není jako hraní akčních videoher.

Randy „Red“ Roberts má za sebou bojové zkušenosti z americké armády, absolvoval dva turnusy v Iráku. Ze služby posléze odešel a začal studovat grafický design na univerzitě v New Yorku. Zanedlouho však studií zanechal a chopil se opět zbraně. Nemohl se už v televizi dívat na zvěrstva, která páchají v Sýrii a Iráku stoupenci Islámského státu.

Z vězení do boje s Islámským státem. Izraelka válčila po boku s Kurdy

Nejprve se chtěl vrátit do americké armády a proti islamistům bojovat „oficiálně“. Do služby ho však nepřijali kvůli tetování. Pentagon totiž v září 2013 zakázal veškeré tetování, které se nedá skrýt pod uniformou. Změny se dotkly i stávajících vojáků, kteří si musí nechat nevhodné kresby na vlastní náklady odstranit (více zde).

Roberts se proto rozhodl, že na bojiště odjede jako dobrovolník. Na Facebooku si našel kontakt na jednu z ozbrojených kurdských skupin, skončil se studiem a nasedl na letadlo s cílovou stanicí Irák. Jen za cestu a vybavení prý utratil tisíce dolarů. „Cítil jsem, že s armádními zkušenostmi z tohoto regionu bych nějak mohl přispět,“ vysvětlil pro server CNN Roberts.

30.října 2015 v 07:16, příspěvek archivován: 30.října 2015 v 10:53

U.S. man fighting ISIS: It's not 'Call of Duty.' https://t.co/jqJN5jJsRd pic.twitter.com/IlXIqgjNsT

Po příjezdu do Iráku se Roberts účastnil úspěšné ofenzivy u města Kirkúk, v Sýrii bojoval v bitvě u města Džarábulus. Poté se z bojišť přesunul do výcvikového centra, kde předává své zkušenosti novým rekrutům. Někteří z nich před příjezdem na Blízký východ nikdy nedrželi v ruce zbraň.

Podle Robertse si mnozí lidé myslí, že skutečná válka se podobá počítačovým hrám. Realita je však podle něj jiná. „Člověk potká spoustu lidí, kteří si myslí, že je to jako hrát Call of Duty. Myslí si, že když umí zmáčknout tlačítko na ovladači, tak to pak dokáží i ve skutečnosti,“ popisuje přístup některých nadšenců Roberts.

Stateční válečníci bez výcviku a vybavení

Sympatický Američan není jediným bojovníkem ze zahraničí, kteří se přidal na stranu Kurdů. Podobnou cestu absolvoval například Skot Jamie Read, který loni v listopadu odjel do Sýrie a připojil se ke kurdským jednotkám YPG (rozhovor iDNES.cz s Readem najdete zde).

Někteří cizinci na bojištích v Sýrii a Iráku přišli o život. Byl mezi nimi například Američan Keith Broomfield či Australan Reece Harding. I Roberts dobře ví, že na bojišti může zemřít. Tvrdí však, že s takovým rizikem počítá a raději skoná v akci, než aby nečinně přihlížel.

Kurdští bojovníci jsou podle něj jedni z nejstatečnějších válečníků, jaké kdy potkal. Mnohým však chybí výcvik a kvalitní vybavení. Podle Robertse na kurdské bojovníky čekají i výzvy v budoucnu, „Až bude Islámský stát poražen, budou tady potřebovat stabilní armádu,“ myslí si a dodává, že její vytvoření může být velký problém kvůli rivalitě mezi jednotlivými regiony.

Kurdská velitelka

„Zabitým islamistům vždy bereme klíče od ráje“

Roberts se nebojí ocenit ani připravenost některých bojovníků Islámského státu. Podle něj vyčnívají zejména ozbrojenci z Čečenska (více o boji Čečenců na straně Islámského státu zde). „Dostali jsme se do křížku s bojovníky, kteří věděli, co dělají. Uměli se krýt, nepozorovaně plížit i manévrovat v terénu. Cvičí je Čečenci, kteří sem přišli bojovat,“ vysvětluje.

Po roce stráveném ve válečné zóně se Roberts nyní chystá na návrat domů. Potřebuje si odpočinout, také mu začínají docházet peníze. Během bojů se totiž nemohl spoléhat na žádný příjem a své působení v Sýrii a Iráku si hradil z úspor. Do řad Kurdů se však plánuje vrátit.

Podívejte se, jak Kurdové vyhánějí islamisty z Kobani:

29. června 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue