• 2
Na skocích se létalo až 10 metrů daleko, jezdci dosahovali rychlosti až 60 kilometrů v hodině a čelili těžkým lesním pasážím a náročným překážkám. Na trati závodu Marosana End Of Season si sáhli si na dno. „Výčet zranění je dlouhý, 4DOWN je ostrá hra,” konstatoval pořadatel Michal Maroši.

Letošní ročník byl již sedmnáctý v řadě a po třech letech vrátil akci ze Žacléře na Portášky ve Velké Úpě. Konec bikové sezony tam přijelo divokými jízdami od pátku 9. do neděle 11. října slavit 230 jezdců.

„Tlak se strany jezdců byl velkej. Všichni chtěli jezdit 4DOWN a Žacléř jim nevyhovoval. Musel jsem s tím něco udělat,” vysvětluje Maroši přesun do Velké Úpy, tedy původního místa konání. 4DOWN je přitom pro jezdce i diváky nejatraktivnější disciplína, na sjezdovou trať se při ní totiž postaví čtyři jezdci vedle sebe.

Na kopci si stavitelé dali extra záležet. Výsledkem byla podle nich zatím vůbec nejlepší trať v historii 4DOWNu se zcela novými překážkami a sekcemi. Měřila kilometr a půl a závodníky konfrontovala s převýšením 350 metrů. I ti nejrychlejší k jejímu zdolání potřebovali kolem dvou a půl minuty. Trialové úseky střídaly lesní pasáže, na otevřených loukách se místy dosahovalo rychlosti přes 60 kilometrů v hodině a na skocích se létalo až deset metrů daleko. Sjezdaři si pochvalovali road gap neboli skok přes silnici, na níž by se dala postavit i dvě auta vedle sebe.

Výsledky elitní kategorie

1. Martin Lebl
  2. Jakub Říha
  3. Přemek Tejchman
  4. Honza Čepelák
  5. Michal Maroši

„Je to kontaktní sport, trať byla náročná,” vysvětluje Maroši vysoký počet zranění. A dodává, že za některé nehody může i to, že se jezdci nešetřili ani při večerních parties.

Akce byla unikátní v tom, že dala šanci „hobbíkům”, tedy víkendovým jezdcům, kteří se mohli postavit na profesionální závodní trať, aniž by měli licenci. „Celkem jich přijelo 160, což je obrovský číslo a je vidět, že to lidi baví,” říká Maroši.

Vedle „hobbíků” se sešla i celá česká špička. Po několika letech se na trati objevil dvojnásobný mistr světa ve fourcrossu Michal Prokop a byli tu nejlepší sjezdaři jako úřadující mistr republiky Jan Čepelák nebo Martin Lebl, který si z Marosany 2015 odvezl titul vítěze.