Ani vilu, ani miliony. Baťovi potomci nemají na náhradu nárok, řekl soud

  • 218
Městský soud v Praze potvrdil únorový rozsudek, podle kterého potomci Jana Antonína Bati nemají nárok na zlínskou vilu jejich předka. Dům Baťovi zabral stát v roce 1947, když ho označil za kolaboranta. I když se toto obvinění později vyvrátilo, vila se vracet nebude.

Soudkyně Anisja Pillerová při odůvodnění svého rozhodnutí ve čtvrtek vysvětlila, že náhrada škody na potomky nepřechází. Odvolání proto zamítla. „Možná jsme dnes nevyhráli, ale můžeme zvítězit v budoucnu,“ komentoval verdikt John G. Nash, jediný z Baťových příbuzných, který se soudu účastnil osobně.

Čtvrteční rozhodnutí je pravomocné, právní zástupce rodiny Robert Cholenský ale uvedl, že se pravděpodobně obrátí s dovoláním k Nejvyššímu soudu. „Probereme to s klienty,“ řekl. Podle něj soudkyně nepřihlédla k argumentům žalobců ani k tomu, že Nejvyšší soud v podobném případě zrušeného rozsudku z roku 1928 žalobcům náhradu přiznal.

Vnuk Jana Antonína Bati John G. Nash (uprostřed) s manželkou a svým právníkem Robertem Cholenským u odvolacího soudu (29. října 2015).

O náhradu za vilu ve Zlíně, kde dnes sídlí Český rozhlas, usiluje celkem pět dědiců. Nash Česko navštěvuje nejčastěji. „Je to krásné místo a jsou tu dobří lidé, jen justice tu ještě moc dobře nefunguje,“ vyjádřil svůj názor.

Zdůraznil, že jeho děd s nacisty nikdy nespolupracoval, ale naopak při okupaci nabádal lidi k odvaze. Vše dokládal dokumenty, které si přinesl s sebou a které mimo jiné ukazují, že byl J. A. Baťa zatčen nacisty. „Byl stoprocentní Čech, nikdy v životě neopustil české lidi,“ prohlásil o svém dědovi Nash.

Chybný rozsudek nad Baťou soud zrušil po 60 letech

Jan Antonín Baťa, bratr Tomáše Bati, byl po druhé světové válce prohlášen za kolaboranta a jeho majetek propadl státu. Jeho rodina dlouho usilovala o zrušení tohoto rozsudku a dokládala, že Baťa za války s Němci nespolupracoval. To se jí skutečně podařilo a v roce 2007 soudy rozsudek o kolaboraci z roku 1947 zrušily. Přesto se vila Baťovým potomkům, kteří dnes žijí v zahraničí, nevrátila.

Vila J. A. Bati ve Zlíně.

Obvodní soud pro Prahu 2 už v únoru rozhodl, že se žalobci snaží jen obejít restituční zákony. Právník žalobců Cholenský naopak tvrdí, že tato věc s restitučními zákony nesouvisí. „Soudy v roce 2007 zrušily odsuzující rozsudek, což už samo o sobě je naprosto mimořádné. Teď se nabízí elementární otázka, jestli ten, komu stát způsobí rozsudkem škodu a ten rozsudek je zrušen, jestli ten člověk má nárok na náhradu. Podle mého názoru v právním státě ano,“ uvedl již dříve v rozhovoru pro iDNES.cz (čtěte zde).

Dnešní cenu vily znalec odhadl na 56 milionů korun. Protože ale žalobci nemohli celá desetiletí vilu používat, vznikla jim podle jejich právního zástupce škoda vyšší, až čtyřnásobná. Z více než 200 milionů se ale pět Baťových potomků soudí jen o dvě pětiny vyčíslené škody. Ostatní potomci žijí totiž jinde a s nárokem na náhradu se nepřipojili.

Největší část, zhruba 44 milionů korun, chce získat dcera Baťových Jena Batova Mitrovichová, která je v důchodovém věku. Částky přesahující 11 milionů si nárokují čtyři Baťovi vnuci a vnučky včetně zmíněného Nashe. Celkem se tak částka požadovaná po státu blíží 90 milionům korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue