Rusko pochovalo prvního vojáka ze Sýrie. Rodina zpochybňuje sebevraždu

  • 468
Stovky lidí přišly ve středu na pohřeb devatenáctiletého Vadima Kostěnka, prvního ruského vojáka, který zemřel při tažení v Sýrii. Podle úřední verze spáchal sebevraždu, příbuzní o tom pochybují. Mladík byl pochován v rodné vsi Grečanaja Balka na jihu Ruska s vojenskými poctami, duchovní ale odmítli uspořádat církevní obřad.

„Rozloučit se s Vadimem přišlo asi 300 lidí. Slavnostně se neřečnilo, všichni plakali,“ napsal ruský web Gazeta. Podle kolegů z armády se Kostěnko oběsil po desítce marných pokusů dovolat se přítelkyni. Ta tvrdí, že je to lež.

Rusko vede v Sýrii nové tažení proti Čečencům, ti mu hrozí džihádem

Mrtvý byl podle reportéra nesen v otevřené rakvi, krk a spodní část obličeje měl však zakrytou. Během pohřbu se mluvilo, že mrtvý prý měl zlomenou čelist a zezadu proraženou lebku, ale nepodařilo se najít nikoho, kdo by tato údajná zranění opravdu viděl na vlastní oči. Podle policistů z nejbližší strážnice, pod níž ves spadá, pozůstalí oficiálně nepožádali o pitvu, i když o tom hovořili.

„Lidsky lze rodiče pochopit - nikomu není příjemné, že syn spáchal sebevraždu. Ale existuje lékařská zpráva a fakta jsou nesporná,“ řekl listu zástupce ministerstva obrany na pohřbu. „Příbuzní mohli zcela svobodně odvézt tělo do Krasnodaru na nezávislou expertízu, ale sami se rozhodli je pohřbít hned následující den po vydání ostatků,“ dodal.

Do Sýrie nechtěl, tvrdí vojákova dívka

Vadim se podle zdrojů deníku do Sýrie přihlásil dobrovolně, aby si vydělal na svatbu a auto, absolvoval také psychologický test, který měl odhalit případné sklony k sebevraždě. Vojákova dívka Taťjana naopak tvrdí, že mladík do Sýrie nechtěl, ale stejně jako všichni ostatní se bál odmítnout, aby jej z armády nevyhodili.

„Nemohl se zabít kvůli mně. Chystali jsme svatbu, až se vrátí. Mluvila jsem s ním v den, kdy zemřel. Byl v dobré náladě a říkal, že se brzy vrátí domů,“ řekla rozhlasové stanici Govoriť Moskva.

Ruské nálety v Sýrii

Podle ruské armády se poslední rok a půl zabilo 22 vojáků. Ve většině případů rodiče v tuto verzi nevěřili a dožadovali se dalšího vyšetřování, které mnohdy jejich pochyby potvrdilo, protože voják byl buď k sebevraždě dohnán, anebo sebevražda maskovala vraždu, řekl listu Sergej Krivenko z prezidentské rady pro lidská práva. Ta se hodlá zabývat i Kostěnkovým případem.

Ruský podnikatelský list RBK odhadl, že válčení v Sýrii stojí Rusko nejméně 2,5 milionu dolarů denně: 2,4 milionu (asi 59 milionů korun) stojí samy nálety, zatímco strava a denní mzda ruských vojáků v Sýrii vyjdou na na 160 000 dolarů (asi 3,97 milionu korun). Oficiálně žádná přesná čísla nezazněla (o nákladech války se dočtete i ve shrnutí dosavadní ruské intervence v Sýrii).

Ruské nálety na Dará

Ruská letadla v noci na čtvrtek bombardovala vůbec poprvé pozice povstalců v jihosyrské provincii Dará. Oblast v blízkosti Izraelem okupovaných Golanských výšin je nejjižnějším místem, na nějž Rusové během bombardování Sýrie dosud zaútočili. Na pozice údajných teroristů útočí Moskva od 30. září. Většina dosavadních cílů ale ležela v provinciích Halab, Hamá, Idlib a Latákíja na severozápadě země.

Údery letadel, které byly „s největší pravděpodobností ruské“, kromě SOHR potvrdil také Bašár Zubí, velitel povstalců z Jarmúcké armády, která působí na jihu Sýrie.

Téměř celou provincii Dará ovládají umírnění povstalci a islamisté z fronty an-Nusra, která se hlásí k teroristické síti al-Káida. V syrské občanské válce bojují stejně jako radikální uskupení Islámský stát (IS) proti režimu autoritářského prezidenta Bašára Asada.

Shazování „chytrých bomb“ nad Sýrií ukázali Rusové počátkem října:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue