Ostravská zoo poslala zvíře nejdál v historii. Taya letěla do Japonska

  • 1
Zhruba devět tisíc kilometrů daleko se přestěhovala mladá samice pardála obláčkového jménem Taya, která se předloni narodila v ostravské zoologické zahradě. Nyní už žije v japonské Jokohamě.

Zoologická zahrada v Ostravě uvedla, že to je zatím nejvzdálenější transport v její více než šedesátileté historii.

„V Zoo Ostrava není mnoho ohrožených druhů zvířat, které bychom díky úspěšným odchovům přesídlili až na opačnou stranu naší Země,“ konstatovala mluvčí zoo Šárka Nováková.

Přestěhování doporučil koordinátor Evropského záchranného programu pro tento druh a důvodem byla genetická výměna s asijským regionem. V případě přepravy autem by pardálka cestovala týden, nejméně stejně dlouhou dobu by se také vyřizovaly přepravní doklady. Zvolena proto byla letecká přeprava, která trvala zhruba dva dny.

Pardál obláčkový v ZOO Ostrava.

Taya se narodila 22. listopadu 2013. „Ve vrhu byla dvě mláďata, obě samičky. Druhá samička byla odvezena už v říjnu 2014 do Zoo Zamość v Polsku, což je naopak nejbližší destinace pro mládě tohoto druhu odchované v ostravské zoo,“ přiblížila mluvčí Nováková.

Jejich rodiče už od roku 2011 odchovali čtyři pardálí mláďata. V této době mají u sebe páté a šesté, která se narodila letos v květnu. „Vše nasvědčuje tomu, že i tento odchov bude úspěšný,“ poznamenala Nováková.

Pardál obláčkový, zvaný také levhart obláčkový, je nejmenším zástupcem podčeledi velkých koček. Obývá horské i nížinné lesy jižní a jihovýchodní Asie. V oblasti Himálají vystupuje až do výšky 2 500 metrů nad mořem.

Na celém území jeho výskytu dochází k nejrychlejšímu odlesňování na planetě. Tuto krásně zbarvenou kočku likviduje i nelegální lov a obchod s kožešinou a kostmi. Její počty v přírodě jsou odhadovány na deset tisíc jedinců. V Červené knize je vedena jako zranitelný druh.