Bydlel tu nacista Henlein, sídlila hygiena. Teď vilu v Liberci renovují

  • 16
Nacista Konrad Henlein odtud řídil župu Sudety, pak se tu lidé děsili nakašírovanou gilotinou a nacistickým barbarstvím, které vystřídaly děti, a ty potom hygienici. Nájemníci Henleinovy vily na liberecké Husově třídě byli během uplynulých desetiletí rozliční. Teď v ní budou ordinace lékařů i kanceláře.

Zchátralou vilu koupil od státu liberecký podnikatel Martin Havlín a pro MF DNES odtajnil své plány s domem.

„Vadilo mi, jak dům léta chátral. Mám k němu svým způsobem osobní vztah, protože jsem tam chodil do jeslí. Chci z vily mít otevřený dům občanské vybavenosti, aby sloužil lidem,“ řekl Martin Havlín, majitel firmy Haco.

Ve vile chce vybudovat kanceláře, ale počítá i se dvěma ordinacemi lékařů nebo obchodem. Ve vile by mohlo vzniknout také kadeřnictví nebo rychlé občerstvení. „Dům by měl začít sloužit novému účelu do tří let,“ předjímá Havlín.

Henleinova vila by měla být součástí většího projektu, který se ale teprve rodí. Podnikatel totiž vlastní i sousední volný pozemek a na něm by rád postavil viladům. Buď s malometrážními byty pro studenty, nebo luxusními byty.

Součástí by bylo i podzemní parkoviště nebo sál na cvičení. Obě stavby by se pak vzájemně doplňovaly. „Záležet bude i na tom, co nám město povolí,“ řekl Havlín.

Vila není památkově chráněná

Henleinova vila není památkově chráněná, podle památkáře a ředitele Severočeského muzea v Liberci Jiřího Křížka jde ale o významné místo paměti města.

„Je zřejmé, že probíhá výrazná modernizace podle současných požadavků na bydlení. Z původní podoby domu z třicátých let toho minimálně vevnitř asi moc nezůstane. Nelze to ale majiteli vyčítat, protože nekupoval památník,“ říká Jiří Křížek.

„Na druhou stranu hlavně pro starší generaci je to pořád velmi důležitá liberecká stavba. Ročně mám i od turistů desítky dotazů na to, kde Henleinova vila je. Důležitá je i z hlediska regionálních dějin. Umím si proto představit aspoň nějakou cedulku na plotě, která neomezí majitele a řekne víc o vile a jejím majiteli z válečných let,“ míní Křížek.

Z původního vnitřního vybavení dvoupodlažní vily z konce 30. let se toho mnoho nezachovalo. V domě je ale stále možné spatřit pancéřové dveře protileteckého krytu s německou cedulkou v suterénu, původní kamna, výtah pro tácy s jídlem.

Zachovají se okenice a kamenné obložení

Ale třeba i původní masivní zatahovací dveře od Henleinovy pracovny v přízemí. Dochovala se také část mozaikové dlažby z kuchyně.

Majitel už zboural nepůvodní garáž a plánuje vybudovat druhý suterénní boční vstup, stejně jako malou terasu a výtah. Zruší také jednu valbovou střechu, která se změní ve štítovou. Místo střešního okýnka vznikne také nový vikýř.

Škodovka bourá rodný dům Porscheho. Milovníci motorismu jsou zděšeni

„Zvenčí by měl jinak dům zůstat v co nejautentičtější podobě, podobu Henleinovy vily bych rád zachoval. Chi třeba také vrátit okenice nebo obložení kamenem, které tu bývaly,“ zmínil majitel.

„Tak zvanou Henleinovu vilu vlastnil Ing. Julius Hersch, narozený 1875 v Liberci. V roce 1938 musel se svou rodinou Liberec opustit a emigroval do jižní Ameriky. Ve vile pak bydlel Henlein,“ řekl Pavel Jelínek, předseda liberecké Židovské obce.

Tradovalo se, že z Henleinovy vily vedla do nedaleké Strossovy vily, dnešní hygieny, podzemní chodba. „To je jen legenda,“ zmínil jeskyňář a badatel Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.

„V souvislosti s ochranou nacistického hodnostáře měla ale vila řadu zajímavých konstrukčních prvků. Například ve zdech domu byly schované rolety, vstupní dveře se zajištovaly posuvnou mříží. Měla i protiletecký kryt,“ zmínil Ivan Rous.