Přístroj zachránil chebskou onkologii, pacienty čeká moderní zázemí

  • 1
Už jen provozní zkoušky čekají nový lineární urychlovač na chebské onkologii, aby mohl na plno začít sloužit pacientům. První pacienty ošetří moderní přístroj za bezmála sto milionů korun začátkem prosince.

Je to jako skok v čase. Zatímco dnes pacienti chebské onkologie čekají na ošetření v podzemní průchozí chodbě pavilonu C, koncem letošního roku se jakoby mávnutím kouzelného proutku přenesou do jedenadvacátého století.

V prostorné čekárně je denní světlo, nechybí šatny, moderní toalety. V tu dobu také skončí testování nového lineárního urychlovače a zařízení pro ozařování nádorů začne sloužit lidem, u kterých lékaři diagnostikovali některou z forem rakoviny.

Přitom nechybělo málo a onkologie by v Chebu musela skončit. Lidé by byli nuceni za léčbou dojíždět do sousedních krajů.

„Bez obnovy přístrojového vybavení by v prosinci skončila smlouva s pojišťovnou a my už bychom nemohli pokračovat dál,“ potvrdil primář chebské onkologie Pavel Krištof.

Díky novému přístroji, kterému nechybí ani odpovídající zázemí, však onkologie v Chebu opět zvedá hlavu. Sloužit by měla pacientům celého kraje. Nový přístroj by měl i zkrátit dobu, po kterou musí lidé na ošetření čekat.

„Nový přístroj umožňuje daleko přesnější ozáření, kontrolu pacienta v průběhu výkonu, fixaci pacienta, aby nedošlo k samovolnému pohybu, i modulovaný svazek. Výhodou je, že dokážeme přesně určit, které struktury chceme ozářit víc, nebo naopak, které chceme ochránit,“ vysvětlil primář Krištof s tím, že léčba je tak mnohem šetrnější.

V současné době se v Chebu léčí ozařováním přibližně 650 pacientů ročně. Podle primáře se však dá každý rok očekávat nárůst mezi 4 až 7 procenty. „To je celosvětový trend a v České republice se ho držíme,“ dodal lékař.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Martina Havla stál špičkový přístroj pro ozařování nádorů 98 milionů korun. Dalších 37 milionů spolkla stavba nového betonového krytu, v němž je přístroj umístěn.

Karlovarskému kraji, který je vlastníkem chebské nemocnice, se na oba projekty podařilo získat dotace z Regionálního operačního programu Severozápad ve výši 85 procent nákladů.