Mrkev, brambor a rovnou i maso. Jak začít s prvními příkrmy u dětí

  • 15
Po uplynutí půlroku života dítěte přichází období, kdy přestává stačit mléko od matky a je třeba začít zavádět první nemléčné příkrmy. Mléko totiž přestává pokrývat veškeré výživové potřeby dítěte. Jak začít dětem podávat příkrmy, vám v novém díle seriálu Vím, co jím poradí odborníci na výživu malých dětí.

„Optimálně začínáme podávat nemléčné příkrmy kolem půl roku života dítěte. V případě potřeby je možné začít podávat příkrmy i dříve, ale nikdy před ukončením 4. měsíce,“ říká lékař Peter Szitániy, vedoucí dětského oddělení Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze.

Jak jsme začali s příkrmy

Zkušenosti, které přineslo první krmení a zavádění příkrmů, sdílejí maminky v diskusi na eMimino.cz.

Při zavádění prvních příkrmů je důležité celkové prospívání dítěte. Pokud máte pocit, že se vaše miminko na příkrmy ještě necítí, můžete zavádění o měsíc posunout. Zda je již vaše dítě připravené, poznáte pomocí několika znaků. „Dokáže například držet hlavičku ve stabilní poloze, zvládá koordinaci rukou a úst, má schopnost uchopit a spolknout stravu a v neposlední řadě již toleruje tuhou stravu,“ vyjmenovává lékař.

Nejčastěji začínáme mrkví

V Česku je zvykem jako první příkrm začít podávat zeleninu, kterou bývá nejčastěji mrkev. „Dítěti zeleninu podáváme uvařenou v neosolené vodě, můžeme ji rozmixovat buď s troškou rostlinného oleje, nebo zeleninové pyré přimíchat do mléka. Z počátku dítěti stačí jedna až dvě lžičky denně a dítě pak dokojíte,“ radí dietoložka Karolína Hlavatá.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Značka "Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit snadnější výběr výživově hodnotných potravin. Z certifikace logem Vím, co jím jsou na základě doporučení vědeckého výboru vyloučeny produkty pro děti do jednoho roku, aby produkty označené logem Vím, co jím nekonkurovaly výlučnému kojení malých dětí.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

A dodává, že po třech až čtyřech dnech začínáte zařazovat další druh zeleniny například dýni, brokolici, květák a také brambory.

V kombinaci se zeleninou můžete pomalu začít podávat i maso, které je důležité pro obsah železa, bílkovin a vitaminu B12. „Porce je malá, stačí 20 až 30 gramů, což je jedna až dvě lžíce masa. Neomezujte se pouze na kuřecí, přidat můžete i krůtí, libové hovězí či vepřové. Časem také ryby,“ uvádí dietoložka.

V dětském jídelníčku by nemělo chybět ani ovoce, které se také zavádí od půl roku a to ve formě pyré, stejně jako u zeleniny.

Obavy z alergií

S příchodem první tuhé stravy se někteří rodiče obávají, aby svému dítěti v budoucnu nezpůsobili alergii. „Nebylo prokázáno, že by snížení alergenních potravin mělo vliv na pozdější rozvoj alergie u dítěte. Není tedy důvod se přímo něčemu vyhýbat,“ vysvětluje pediatr.

Oprávněné obavy mohou být pouze v případě rodinné dispozice. „Ale i zde se příkrmy zavádí obdobně jako u ostatních dětí s jediným rozdílem, že se podává vždy jen jedna potravina a sleduje se možná alergická reakce,“ dodal lékař Peter Szitániy.

Další rady pro vás i vaše miminko najdete ve videu.