Sparta - Bohemians 3:0, lídr se osamostatnil v čele ligové tabulky

• 177
Sparťanští fotbalisté si pojistili první místo v tabulce. Po výhře 3:0 nad Bohemians v rámci 11. ligového kola odskočili na rozdíl tří bodů Plzni, která prohrála v Brně. Svými góly se o to postarali David Lafata, Kehinde Fatai a Franci Litsingi.

„Oba naši konkurenti ztratili, což je pro nás důležité. My jsme zůstali na vítězné vlně. Ze všech těch pohledů to bylo důležité vítězství,“ uvedl sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

Favoritovi pomohlo vyloučení hostujícího Barteka ze 23. minuty, po němž v přesilovce vstřelil všechny tři góly.

Bohemians, kteří jako jediní čekají na první ligovou výhru v sezoně, zůstali předposlední.

Oběma týmům chybělo několik hráčů základní sestavy. Za hosty nemohli kvůli dohodě mezi kluby nastoupit Pauschek a Schick, kteří ve Vršovicích hostují právě ze Sparty.

Letenským zase chyběli potrestaní obránci Frýdek s Costou a také záložník Matějovský, který si ze čtvrtečního duelu Evropské ligy na půdě Schalke odnesl drobné zranění.

Bohemians začali aktivně a Sparta se v úvodu nedostávala do šancí. Až v 19. minutě Fatai překonal Zlámala, ale pomezní rozhodčí jeho trefu kvůli ofsajdu neuznal.

Lídrovi tabulky pak v půlce úvodního dějství výrazně pomohl hostující Bartek. Ve výskoku trefil Hybše do obličeje, rozhodčí Hrubeš mu po chvilce váhání udělil druhou žlutou kartu a vyloučil ho.

Otřesený Hybš se rychle probral, nasprintoval po levé straně až k vápnu, našel centrem na zadní tyči Fataie, ale ten prázdnou branku netrefil.

Vzápětí měli gólovou šanci i Bohemians. Hubínek šel ze strany na Bičíka, udělal kličku Hybšovi a přízemní střelu poslal těsně vedle.

Spartě se zpočátku ani v přesilovce moc nedařilo. Ve 36. minutě pro předchozí ofsajd opět neplatil Fataiův gól a pak Hušbauer z dobré pozice střílel jen do Zlámala.

Když už se zdálo, že Bohemians do přestávky udrží nerozhodný stav, naacentroval v první minutě nastavení Mareček a Lafata hlavou zaznamenal svůj devátý gól v ligové sezoně, jímž na čele tabulky kanonýrů dotáhl plzeňského Ďuriše.

Po pauze Hybše nahradil Krejčí. V 56. minutě po jeho centru Fatai prostřelil Zlámala a na třetí pokus se mohl konečně radovat z regulérní trefy. Skóroval v pátém soutěžním utkání za sebou.

V tu chvíli už bylo jasné, že Sparta vyhraje i šestý domácí zápas této ligové sezony. O pět minut později mohl zvýraznit její vedení Lafata, ale pomezní rozhodčí jeho přesnou hlavičku kvůli ofsajdu neuznal.

Hostům v oslabení docházely síly a několikrát je zachránil Zlámal, který se blýskl především při Brabcově technické střele. V 87. minutě už ovšem nemohl dosáhnout na hlavičku střídajícího Litsingiho.

„I o jednoho hráče míň jsme se snažili hrát aktivně. Bohužel jsme nepohlídali jednoduchou situaci v nastaveném čase, kdy šla Sparta do vedení. To samozřejmě byla komplikace pro druhý poločas. Postupem času nám docházely síly a nebylo jednoduché držet naši hru. Sparta samozřejmě zaslouženě vyhrála,“ hodnotil Roman Pivarník, trenér Bohemians.