VIDEO: Vyrábí technologie pro armádu. Střelba je maximálně realistická

  • 4
Aby se členové armády naučili používat nejmodernější zbraně, absolvují výcvik na virtuálních simulátorech. Ty se dělají i ve Slavkově u Brna. Vyrábí je tu dceřiná firma společnosti Saab, která rodinám a známým svých zaměstnanců v pátek umožnila si v rámci dne otevřených dveřích tuto technologii vyzkoušet.

Veřejnost si tak zkusila simulovanou střelbu z ručních zbraní, protitankovou střelbu a také řízení vojenských vozidel. Systémy připomínají sofistikovanou počítačovou hru velmi podobnou realitě.

Slavkovská pobočka se zabývá vývojem a výrobou tréninkových simulačních zařízení zejména pro vojenské zákazníky. Centrum je jedním z klíčových vývojových středisek Saabu, v jejich portfoliu jsou například simulátory ručních palných zbraní, simulátor řízení letového provozu, letecké simulátory nebo simulátory obrněných či civilních vozidel.

„Vyvíjíme virtuální prostředí, ve kterém dochází k určitým složitým situacím, na které musí cvičenec reagovat. Pracujeme s 3D modely, stupni poškození letounu nebo vozidla a také třeba s měnícím se počasím,“ popsal ředitel pobočky Jiří Veselý.

Střelba je maximálně realistická

Právě podobné simulace si lidé mohli v pátek zkusit. Střelba ze zbraní na simulátoru je maximálně realistická. Lidé mohli pomocí bezdrátových zbraní, jejichž měřidla a ostatní součástky jsou k nerozeznání od originálu, střílet v různém prostředí. Odborníci přitom prostřednictvím počítače se scénářem různě manipulovali. Měnili počasí, počet nepřátel, okolní vjem, nasimulovat mohli také reálnou nebezpečnou situaci například ve městě.

„Systém je založený na laserovém paprsku, který míří na promítací plátno. Díky vysokorychlostním kamerám je tak možné přesně vyhodnotit, kam kdo míří a střílí. Ve zbraních jsou umístěné různé polohové senzory. Je možné tak sledovat, jakým způsobem voják tiskne spoušť nebo do jaké míry ucukne,“ vysvětlil Tomáš Maňásek, projektový manažer firmy.

Vystřelit mohli návštěvníci také z repliky navádění protitankové střely. Její fyzická podoba se však od opravdových řízených střel prakticky neliší. Tankové simulátory, které si mohli lidé taktéž prohlédnout, zase tvoří sada kabin, ve kterých si vojáci mohou vyzkoušet nejen střelbu, ale také složitou jízdu po nepřístupném terénu.

Není náhoda, že se simulátory zdají být velmi podobné počítačovým hrám.

„Používáme komerční balík 3D, se kterým se zároveň pracuje při vývoji her pro mobilní platformy. Takový systém je pro nás velmi výhodný, protože představuje úspornost a zároveň velkou využitelnost,“ dodal Veselý. Simulační jádro programů však již se hrou nemá nic společného. Střílí se fyzickými replikami zbraní, jež vypadají jako opravdová střelná zařízení.

Simulátory ropného vrtu nebo panelů v elektrárnách

Příjemci využívají programy ke zefektivnění a zlepšení tréninku vojáků a také kvůli úspoře. „Provozní náklady při tréninku s velkými stroji, například s letouny nebo vrtulníky, jsou obrovské. Proto je ideální, když podstatnou část výcviku stráví vojáci na simulátorech,“ řekl Veselý.

To vše zajišťuje právě firma na jihu Moravy. Až v momentě, kdy neexistuje žádné riziko poškození strojů, mohou vojáci poprvé trénovat na zbraních s laserovými a následně i ostrými náboji.

Saab však své výrobky dodává také do civilního sektoru. Aktuálně má k dispozici například simulátor ovládacích panelů elektráren nebo ropného vrtu. K nim jsou schopní vyrobit jak fyzický model, s nímž je možné věrně manipulovat, tak software, který se snaží reálnou situaci maximálně napodobit. Právě programátoři softwaru jsou důležitou části slavkovského závodu, kdy tvoří významnou část z asi 130 zaměstnanců pobočky.

Společnost Saab mimo jiné vyrábí také vojenské letouny JAS-39 Gripen. Čtrnáct těchto letounů má pronajaté taktéž česká armáda. Ve Slavkově k těmto stíhačkám vytvářejí tréninkové programy a také repliky a modely.

Na pátečním dni otevřených dveří představili model Gripenu v poměru jedna ku šesti, vloni dokonce vytvořili model v reálné velikosti švédské stíhačky se spoustou funkčních částí, kterou bylo možné snadno za dvě hodiny sestavit. Tu z deseti metrů nedokázali od originálu rozpoznat ani profesionálové.

V Česku Saab působí od roku 2006. O pět let později dokončil akvizici společnosti E-COM, specializované hlavně na virtuální simulátory, které dodnes vyvíjí ve Slavkově u Brna.