Odstáté uši se mohou projevit i na prospěchu ve škole, říká primář

  • 1
V tomto týdnu uspořádal primář Libor Sychra ve Svitavské nemocnici spolu s kolegy z nemocnic v Brně a Pardubicích kurz, který se věnoval rozdílným technikám operace odstátých ušních boltců. Zákroky se snaží pomoci především malým dětem.

Odstáté uši. Dospělými chápány spíše jako drobná kosmetická vada, představují pro děti školního věku často handicap, kvůli němuž bývají terčem posměšků od spolužáků. Přitom psychickým problémům dítěte lze předejít jednoduše operací.

Z operace ušního boltce ve Svitavách.

Primář ORL oddělení Svitavské nemocnice Libor Sychra se svému oboru věnuje 34 let a za sebou má stovky operací „přišitých“ uší.

Specialisté z řad lékařů ORL se na toto téma bavili na dvoudenním kurzu ve Svitavách přímo nad operacemi snímanými kamerou Řešili také původ odstátých ušních boltců. Podle odborníků všechny vady ucha sahají do embryonálního stádia.

„Každý máme jiný názor na to, který boltec má ten který člověk hezčí. Pokaždé je jinak tvarovaný. Až po nějaké době se ustálilo, jak by ideální boltec měl vypadat,“ říká primář Sychra a podotýká, že odstáté ušní boltce jsou v našich zeměpisných šířkách častým jevem.

Jak je možné, že někdo se odstátými uši narodí a někdo ne?
Je to genetická záležitost, otázka vývoje, protože ucho se vytváří z různých struktur v prvních třech měsících vývoje. Pokud dojde k chybnému spojení některých struktur, tak to má za následek poruchu tvaru boltce, se kterou se dítě již narodí. Řešíme hlavně kosmetické vady, ale kvůli špatnému embryonálnímu vývoji jsou i takové vady, že boltec dítěti úplně chybí. Obecně se takové dítě rodí s nějakým celkovým postižením.

Nemají odstáté uši přece jenom nějakou výhodu pro člověka? Neslyší třeba lépe?
To ne. Samotný boltec má složitou konfiguraci, otázka je proč to tak všechno vzniklo. Kdyby byl úplně hladký, člověk by rozdíl asi nepoznal. Při nádorových onemocnění se například odstraňují. Přítomnost boltce má vliv na dobré slyšení, ale není to tak, že by víc odstátý byl výhodou v lepším slyšení.

Odstáté uši, jak se lidově říká, jsou problémem hlavně estetickým?
Primárně je to estetický problém, ale psychologický aspekt je také velmi důležitý. Pokud si vadu děti uvědomují, opravdu tím trpí. Jsou ostýchavé, ztrácejí sebevědomí, mají problémy ve škole. Odstáté uši se mohou projevit i na prospěchu ve škole. Proto se uši operují nejlépe ještě před tím, než jdou děti do školy. Není to důvod zdravotní, ale roli hrají právě ty psychologické důvody. Rodiče chtějí operace, aby se jim ostatní děti nesmály.

Operujete i dospělé?
Taky, ale minimálně. Dospělí se už se svou kosmetickou vadou smířili. Roli může hrát taky bolest. Je rozdíl, když operujeme ucho u dítěte a u dospělého. Kůže i podkoží u dospělého člověka není už tak měkké, boltec není tak poddajný. Navíc je to tak, že operace jsou do deseti let věku hrazeny ze zdravotního pojištění. Dospělí platí u nás za operaci v lokální anestezii 6 tisíc za jeden boltec, 8300 za oba.

Kolik operací provedete za rok?
Odhadem asi dvacet. Že by příliv pacientů narůstal, zatím nepozorujeme.

Vždycky se říkalo, že se uši přišívají. Je tomu tak doopravdy?
Není to tak úplně pravda. Přišití znamená, že se ucho přišije za kůži. Principem plastických operací je modelace chrupavky, to je zásadní. Tu operujeme. Samotné sešití kůže by nemělo žádný význam.

Jaký je průběh operace?
Postup je takový, že se musí část kůže za uchem odstranit, avšak minimálně. Pak jsou dva principy přístupů ke chrupavce. Jeden je ze zadní strany, tak že se opracovává ze zadní strany boltce, druhý princip je, že se odloučí kůže z přední strany boltce a opracovává se přední strana chrupavky. Dalším principem je operace takzvaně chrupavku šetřící. Je to individuální, záleží to vždy na vadě, kterou ten daný pacient má.

Jak dlouho operace trvá, dokdy se ucho zahojí?
Většinou jedno ucho rovná se jedna hodina. Po operaci mají na našem pracovišti děti uši zavázané deset dní, pak přijde první převaz. Uši však mají zavázané celkem 17 dní a poté po dobu jednoho měsíce doporučujeme nosit čelenku.

Operujete jen odstáté boltce?
Ne, to už pak ale nejsou kosmetické záležitosti. Nejsou výjimečné ani kožní nádory, které se musí řešit. Část boltce pak musíme odstranit. Poté ho rekonstruujeme, aby nějakým způsobem vypadal.

Jak by vlastně takové ideální neodstáté ucho mělo vypadat?
Názory se různí, ale abychom ucho nepovažovali za odstáté, měl by nejvzdálenější okraj boltce být do 20 milimetrů od hlavy. Více než 20 milimetrů je již považováno za odstávající. Někdy nebývají uši odstáté, ale vybočené, protože mají přirostlou jinou část.

Existuje vlastně definice ideálního ucha?
Ano. Horní okraj ucha musí být v rovině s horním okrajem očnice, dolní okraj lalůčku má být v rovině dolního okraje nosu. Průměrný boltec měří 65 milimetrů, přičemž šířku činí 50 až 60 procent výšky samotného boltce.

Proč se kurz na operace ušních boltců koná právě ve vaší nemocnici?
Vznikl proto, že jsme deset let pořádali kurz středoušní chirurgie ve spolupráci s dětskou klinikou ORL v Brně. Dohodli jsme, že bychom mohli tuto problematiku zařadit do samostatného kurzu, protože v České republice nic podobného zatím nikdo neorganizoval. Bylo to prázdné místo mezi jinými demonstračními kurzy, proto jsme se toho tady ujali my. Boltce se operují jednak na ORL odděleních a jednak na plastikách.