VIDEO: S puberťákem to není jednoduché ani u goril. Kiburi je drzý

  • 4
Dospívající gorilí sameček Kiburi dospěl do bodu, kdy absolutně neuznává žádné hranice a dělá, že je ani nezná. Vyvolává konflikty se všemi členy gorilí rodiny v pražské zoo, takže kvůli němu často nepříjemně houstne atmosféra. A nechybí ani pořádné bitky, jak dokládá úvodní video z Pavilonu goril.

Kiburi, který v dubnu oslavil páté narozeniny (více o oslavě zde), vyvolává nesváry především u jídla, kdy ho krade ostatním, případně je například nečekaně a zákeřně zezadu praští pěstí do zad a uteče.

„Kiburi si začal uvědomovat svoji sílu a nebojí se ji použít ani vůči své matce, tedy samici Kijivu. Což je zachyceno i na videu z kamer v pavilonu. Včetně toho, jak do rvačky Kiburiho s Kijivu doslova vletěl samec Richard, takže oba dva okamžitě raději utekli z jeho dosahu,“ popisuje kurátor primátů Vít Lukáš.

S puberťákem v rodině to prostě není jednoduché ani u goril. Podle chovatelů mají samice Kiburiho často plné zuby, když se chtějí v klidu najíst a on jim dá nečekaně herdu do zad. Prostě se chová jako agresivní vztekloun, který potměšile přemýšlí, jak komu uškodit. Občas dokonce chňapne při krmení přes mříže vztekle i po chovatelích, takže i oni si na něj musejí dávat pozor.

Jablko v tomto případě zřejmě nepadlo daleko od stromu. „Podobné manýry mívá i nevyzpytatelná samice Kijivu, z jejíž neměnné mimiky nelze vyčíst, jakou náladu zrovna má. Tváří se jakoby nic a najednou po někom vyjede. A to je u Kiburiho v kombinaci s pubertou výbušný koktejl,“ popisují chovatelé.

Kiburi nenechá na pokoji ani svého mladšího brášku Nurua, ačkoliv se k němu ještě na jaře choval jako správný starší brácha. Nuru je podle chovatelů od samého počátku povahově úplně jiný; veselý, hravý, milý, i když prát se umí také (více o tom, jaký je Nuru, čtěte zde). Samozřejmě je otázka, co s ním za pár let udělá dospívání.

Každopádně je to už dnes, v necelých třech letech, tvrdý bojovník. „Když vidí, že se Kiburi chystá sebrat mu třeba kus zeleniny, raději ji zahodí a běží natvrdo čelem proti němu, vyloženě jako do útoku. A mezitím si na kousku zeleniny, o který šlo, pochutná někdo jiný ze skupiny,“ popisuje kurátor.

Dospívání je vždycky těžké. Pro dospívající, i všechny okolo

Kiburi na mladšího brášku, který si stále ještě užívá všechna privilegia mláděte, samozřejmě žárlí. Matka Kijivu i tetička Kamba, které ho ještě donedávna od sebe nechávaly napít, ho najednou odstrkují a vyhazují ho i ze svého hnízda na spaní (viz článek o odstavování Kiburiho a spaní goril).

Oproti tomu téměř tříletý Nuru dostane napít mléka, kdykoliv si vzpomene, spí v náručí tety Kamby či mámy Kijivu a všichni na něho stále dávají pozor.

Podívejte se, jak se už v září rvali Nuru s Kiburim o právo na kojení:

21. září 2015

Aby dospěl, musí si Kiburi projít pubertou stejně jako jeho starší sestra Moja, která už založila novou rodinu ve španělském Cabárcenu (více o ní a jejím mláděti zde), či bratr Tatu, který uhynul právě ve věku, v jakém je Kiburi teď.

Je důležité, aby z Kiburiho vyrostl gorilí samec, který má hierarchii skupiny a správná pravidla soužití zažité pod kůží. Proto mu je připomínají všichni členové gorilí skupiny, tátu Richarda nevyjímaje. „Na začátku videa to sice vypadá, že stříbrohřbetý samec nic neřeší a když po něm Kiburi mrskne klacek, považuje to za běžnou klukovinu. Když ale uzná za vhodné dát Kiburimu výchovnou lekci, problém s tím nemá,“ konstatuje kurátor Vít Lukáš.

Občas, především když Kiburi útočí na ostatní u krmení, zasáhnou i chovatelé. „To, že si gorily navzájem berou žrádlo, je normální, samice jsou dokonce schopny ukrást ho i mláďatům (viz článek zde). Ovšem když Kiburi ostatním žrádlo nejen bere, ale ještě na ně u toho zezadu neurvale útočí, přijde na řadu výchovná sprcha z wapky z rukou chovatelů, aby věděl, že překročil hranici,“ uzavírá kurátor primátů.