Není jenom StarDance. Ve světě tancují i talentované děti z ulice

  • 5
StarDance ovládá české televizní obrazovky už sedmým rokem, jiné taneční televizní show zůstávají v nedohlednu. Jako by samy televizní stanice zapomněly, že ve světě existují i jiné formáty a hlavně způsoby, jak v dnešní době točit.

Skoro to může působit, že Česká televize vlastní monopol na vysílání tanečních soutěží u nás. Poslední, kdo se veřejnoprávnímu kanálu rozhodl konkurovat, byla před dlouhými osmi lety televize Nova, která tehdy nasadila do vysílání charitativní taneční soutěž hvězd Bailando – Tančím pro tebe. Od té doby však žádný český kanál s taneční soutěží nepřišel.

Za jediného zdánlivého konkurenta StarDance by se tak mohla vydávat show televize Prima Česko Slovensko má talent, ve které se jednou za čas nějaký obratný a talentovaný tanečník či tanečnice objeví. U toho to však končí. Ve světě přitom existuje široké spektrum formátů televizních tanečních soutěží, o které mají diváci zájem. Od Kalifornie až po Bollywood. A ani tam nemusí tančit známé tváře.

Nejen celebrity

Důkazem je populární americká soutěž So You Think You Can Dance, za kterou stojí producentské duo Simon Fuller a Nigel Lythgoe. Tedy autoři slavného konceptu Pop Idol, u nás známého jako SuperStar. Základní myšlenka obou pořadů si je koneckonců velmi podobná.

Porota společně se štábem objíždí různé kouty Spojených států a v „haldách“ ambiciózních soutěžících na castinzích hledá nadějné chlouby oboru, doposud neobjevené a talentované tanečníky. Ty poté nechá podstoupit tradiční soutěžní dril, ve kterém si každý musí, ať už sám, či v páru, vyzkoušet různé žánry. Od klasického a muzikálového přes ten společenský až po současný pouliční tanec. Opravdový vítěz soutěže by tak logicky měl hbitě ovládat téměř jakýkoliv druh tanečního pohybu.

Samozřejmě tomu tak často není, o vítězi totiž rozhodují i diváci, kteří často sázejí spíše na osobní sympatie než opravdový um. To si však ve výsledku s principem soutěže neprotiřečí.

Právě So You Think You Can Dance se stalo osudným i pro třiadvacetiletou rodačku z Děčína Janu Vaňkovou, která se z tisíců soutěžících probojovala až do finální desítky. Nebylo by tedy moudré zaklínat se omílaným českým rčením, které Čechům na uměleckém poli přisuzuje talent pouze ve sférách muzikantských. Zajisté na ulicích denně potkáváme množství talentovaných tanečníků, kteří by si zasloužili stejnou šanci jako třeba zpěváci. Nehledě na fakt, že právě klání tohoto typu často porážejí v žebříčcích oblíbenosti i sledovanosti soutěže podobné našemu hvězdnému StarDance.

Britové tančí už 66 let

Opravdovou legendou oboru však zůstává britské Strictly Come Dancing, dříve známé pod názvem Come Dancing, které BBC vysílá vyjma šestnáctileté přestávky na přelomu století téměř nepřetržitě od roku 1949. Princip pořadu, který se stále těší zájmu diváků rozličných věkových kategorií, je v současné době velmi podobný tomu našemu. StarDance totiž z britského formátu, který se pro mezinárodní vysílání prodával pod názvem Dancing With The Stars, vychází. V minulosti se však výrazně lišil.

V prvních letech bylo Come Dancing pouhými televizními lekcemi tance, až později se uchýlilo k soutěžnímu formátu. Stále však bez celebrit. Ty přišly až v roce 2004, kdy BBC soutěž obnovila a pozměnila její název. Od té doby si v soutěži zatancovala třeba tenistka Martina Hingisová, zpěvačka Michelle Williamsová nebo herec Jake Wood.

Stálicí pořadu byl dlouhou dobu oblíbený britský moderátor sir Bruce Forsyth, který se však po devíti letech vysílání rozhodl z taneční soutěže odejít. Marek Eben, který je se StarDance od úplného začátku, se tak stává horkým kandidátem na překonání Forsythova rekordu.

Hýbej se jako Jackson

Jako u každého televizního žánru, italentové soutěže mají své více či méně milé kuriozity. Jednou z nich je pořad Move Like Michael Jackson, který třetí kanál britské BBC začal vysílat několik měsíců po smrti legendárního zpěváka. Cílem bylo najít tanečníky, kteří se umějí pohybovat právě jako on.

Kromě zpěvačky Jamelie na soutěž dohlížel také Jacksonův starší bratr Jermaine, který seděl v porotě. Televizní show mnohé pobouřila pro zneužívání jména Michaela Jacksona krátkou dobu po jeho smrti. Tvůrci však trvají na tom, že chtěli prostřednictvím soutěže uctít Jacksonovu památku.

Výrazně větší pobouření však ve světě způsobuje americká televizní show Dance Moms. Ta sleduje osudy malých talentovaných tanečnic a jejich méně talentovaných matek, jak pod vedením zakomplexované extanečnice Abby Lee Millerové jezdí po Spojených státech a připravují se na celonárodní přehlídku. Slzy, make-up a drama při sledování show doslova tryská z obrazovky.

Naopak s dobrým záměrem zajisté vznikl v roce 2010 projekt BBC Dancing on Wheels, ve kterém známá osobnost soutěžila v tanci společně s vozíčkářem. Pro nevelký divácký zájem se však nikdy nedočkala pokračování.

Už po odvysílání první epizody pořadu StarDance, který se v jednom díle také bude věnovat vozíčkářům, si u nás můžeme být celkem jistí, že se další série dočká. Nebylo by však na škodu, aby se jindy silně konkurenční televizní kanály rozhodly ten pomyslný monopol České televizi ukrást. Nebo se o to alespoň velmi nenápadně pokusily.